1. Artykuły
 2. BPH. Czym jest łagodny przerost prostaty? Objawy, przyczyny, leczenie

BPH. Czym jest łagodny przerost prostaty? Objawy, przyczyny, leczenie

Łagodny przerost prostaty (BPH, Benign Prostatic Hyperplasia) to nienowotworowe powiększenie gruczołu krokowego, które jest powszechnym schorzeniem u starszych mężczyzn. Prostata, zwana również sterczem, to gruczoł znajdujący się pod pęcherzem moczowym, otaczający cewkę moczową. Jej powiększenie może prowadzić do ucisku na cewkę moczową, co z kolei powoduje trudności w oddawaniu moczu. Jakie są przyczyny, objawy BPH? Jak przebiega leczenie? Odpowiedź w artykule.

BPH. Czym jest łagodny przerost prostaty? Objawy, przyczyny, leczenie BPH. Czym jest łagodny przerost prostaty? Objawy, przyczyny, leczenie
Spis treści
BPH. Objawy łagodnego przerostu prostaty BPH. Przyczyny łagodnego przerostu prostaty BPH. Diagnostyka i leczenie łagodnego przerostu prostaty

BPH. Objawy łagodnego przerostu prostaty

 

Łagodny przerost prostaty (BPH) charakteryzuje się szeregiem objawów związanych głównie z oddawaniem moczu. Typowe objawy BPH obejmują:

 

 1. Problemy z rozpoczęciem oddawania moczu: trudności w rozpoczęciu mikcji, pomimo odczuwania potrzeby oddania moczu.
 2. Słaby strumień moczu: strumień moczu może być słaby lub przerywany.
 3. Częste oddawanie moczu: konieczność oddawania moczu częściej niż zwykle, zwłaszcza w nocy (nokturia).
 4. Pilne parcie na mocz: nagłe, silne uczucie potrzeby oddania moczu, które jest trudne do opanowania.
 5. Uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza: po zakończeniu mikcji może pozostać uczucie, że pęcherz nie jest całkowicie opróżniony.
 6. Przerywany strumień moczu: strumień moczu może zatrzymywać się i zaczynać ponownie kilka razy podczas jednej mikcji.
 7. Kapanie moczu: po zakończeniu oddawania moczu może wystąpić kapanie moczu.
 8. Wysiłkowe nietrzymanie moczu: utrata niewielkiej ilości moczu podczas kaszlu, śmiechu, kichania lub innych aktywności zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej.
 9. Dyskomfort w dolnej części brzucha: uczucie dyskomfortu lub bólu w okolicy podbrzusza.

 

Objawy te mogą wpływać na jakość życia, powodując dyskomfort i zakłócając codzienne czynności oraz sen. Jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne i ustalić odpowiednie leczenie.

 

BPH. Przyczyny łagodnego przerostu prostaty

 

Przyczyny łagodnego przerostu prostaty (BPH) nie są do końca poznane, ale istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do jego rozwoju. Główne przyczyny i czynniki ryzyka obejmują:

 

Zmiany hormonalne związane ze starzeniem się

W miarę starzenia się mężczyzn zmienia się równowaga hormonów, w tym testosteronu i estrogenu. Chociaż poziom testosteronu spada, poziom estrogenu pozostaje względnie stały, co może sprzyjać wzrostowi komórek prostaty.

 

Dihydrotestosteron (DHT)

DHT jest pochodną testosteronu, która odgrywa kluczową rolę w rozwoju prostaty. Nawet przy spadającym poziomie testosteronu z wiekiem, produkcja DHT w prostacie może się utrzymywać lub wzrastać, co stymuluje wzrost komórek prostaty.

 

Czynniki genetyczne

Historia rodzinna BPH może zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Mężczyźni, których ojcowie lub bracia mieli BPH, są bardziej narażeni na rozwój tego schorzenia.

 

Starzenie się

BPH jest częstszym problemem u starszych mężczyzn. Ryzyko wystąpienia objawów BPH wzrasta z wiekiem, szczególnie po 50. roku życia.

 

Stan zapalny

Przewlekłe zapalenie prostaty może przyczyniać się do jej powiększenia.

 

Inne czynniki zdrowotne

Pewne stany zdrowotne, takie jak otyłość, cukrzyca typu 2 i choroby układu sercowo-naczyniowego, mogą być powiązane z wyższym ryzykiem rozwoju BPH.

Choć powyższe czynniki mogą przyczynić się do rozwoju BPH, dokładne mechanizmy wciąż są przedmiotem badań.

 

BPH. Diagnostyka i leczenie łagodnego przerostu prostaty

 

Diagnostyka BPH może obejmować:

 

 • Badanie per rectum (DRE), które pozwala lekarzowi ocenić wielkość i konsystencję prostaty.
 • Testy krwi, w tym pomiar poziomu PSA (antygenu specyficznego dla prostaty), który może być podwyższony w przypadkach BPH.
 • Badania obrazowe, takie jak ultrasonografia.
 • Uroflowmetria, która mierzy siłę i przepływ strumienia moczu.
 • Cystoskopia, gdzie lekarz używa endoskopu do oglądania wnętrza cewki moczowej i pęcherza.

 

Leczenie łagodnego przerostu prostaty zależy od nasilenia objawów i może obejmować:

 

 • Zmiany stylu życia: unikanie kofeiny i alkoholu, które mogą nasilać objawy, oraz ograniczenie płynów wieczorem.
 • Leki: leki alfa-blokery (np. tamsulozyna), które rozluźniają mięśnie prostaty i szyi pęcherza, oraz inhibitory 5-alfa-reduktazy (np. finasteryd), które zmniejszają wielkość prostaty.
 • Terapie minimalnie inwazyjne: procedury, takie jak terapia mikrofalowa lub laserowa, które zmniejszają wielkość prostaty.
 • Chirurgia: w cięższych przypadkach może być konieczna operacja, taka jak przezcewkowa resekcja prostaty (TURP) lub inne techniki chirurgiczne.

 

Warto wiedzieć, że nieleczony łagodny przerost prostaty może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak: zatrzymanie moczu (nagła niezdolność do oddania moczu), infekcje dróg moczowych, kamienie pęcherza czy uszkodzenie pęcherza lub nerek.

Jeśli masz objawy sugerujące łagodny przerost prostaty, warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej oceny i opracowania planu leczenia.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy należy skontaktować się z lekarzem?
Jestem po zabiegu plastyki napletka. Było go za dużo, mam założone szwy rozpuszczalne (zabieg był w ostatni piątek). Teraz od wczoraj mam problem z opatrunkami - zaczepiają mi o szwy i przez to wyszły mi dwa małe kawałki szwów. Nie wiem, czy iść z tym do lekarza, czy zostawić jak jest....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta lekarska.
Czy to normalny objaw? Jak długo może to jeszcze potrwać? 
W czerwcu pierwszy raz w życiu zaczęłam przyjmować antykoncepcję- zgodnie z zasadami - od 1. dnia okresu. Mam 26 lat i krwawienie trwa już 13 dzień. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Czy ja mogę sobie sam taki cewnik wymienić w domu?
Od 16 lat jestem na wózku inwalidzkim po wypadku w pracy, przez 16 lat sam się cewnikowałem po uprzednim instruktażu pana doktora, ale po tylu latach została mi założona nad cewką moczową, ale po niżej pępka taka przetoka moczowa i to jest super. Czy ja mogę sobie sam taki cewnik wymienić...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Po konsultacji z lekarzem prowadzącym i przejściu szkolenia - tak
Czy każdy guzek na jądrze to rak?
Mam już kilka lat niewielkich rozmiarów guza na prawym jądrze, jest usytuowany w górnej części jądra, w ostatnim czasie zaczął on boleć przy dotyku i sam z siebie, czy jest szansa, że będzie to inna diagnoza niż nowotwór?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u urologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczna jest jak najszybsza wizyta w Poradni Urologicznej- wykonanie badania USG jąder oraz badań biochemicznych z krwi.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u lekarza urologa
Anatol Polatewicz
urolog, chirurg
Umów wizytę
Zalecana jest konsultacja u lekarza urologa.
Co powinnam zbadać? Do jakiego lekarza się udać? 
Chciałabym zapytać, co może być przyczyną: zdarza mi się nie skorzystać na czas z toalety np w czasie jazdy samochodem, albo gdy nie ma toalety w pobliżu. Brzuch rośnie mi wtedy jak balon i nawet po oddaniu moczu już taki zostaje do końca dnia. Czuję się wtedy strasznie opuchnięta i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna, lekarz rodzinny po zebraniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu Pani zaleci odpowiednie kroki diagnostyczne (wskazane m.in.usg jamy brzusznej, bad.lab., kontrola ginekologiczna).
Co z tymi bakteriami w nasieniu? Czemu zawsze inna wychodzi?
Jestem mężczyzną I od kilku miesięcy mam stan zapalny napletka. Porobiłem kilkukrotnie mnóstwo różnych badań, wymazów, posiewów. I zawsze z posiewu nasienia wychodzi mi różna bakteria, dwa antybiotyki ju zjadłem i dalej wychodzą. Jak to tej pory to są one: 1...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrola urologiczna, z oceną dotychczasowej historii choroby, aktualnych wyników badań i obecnie zgłaszanych dolegliwości.
Tracę już nadzieje na wyzdrowienie i nie wiem do kogo się udać.
Mam 20 lat i już 10 miesiąc czuje takie dziwne uczucie w prąciu jakby łaskotanie, drętwienie. Nie pozwala mi to normalnie żyć. Nie mogę zasnąć, budzę się wcześnie rano. Byłem już u wielu specjalistów i nic nie pomaga. Urolog wykrył kamienie nerkowe, pozbyłem się ich, a problem został....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna kontrolna wizyta u urologa z badaniem USG.
Co może być tego powodem i do jakiego specjalisty powinienem się skierować?
Od czterech dni z rana występuje u mnie słaby ból (takie szczypanie) co jakiś czas na wysokości prawego jądra (na wysokości jądra, ale od strony ciała — pachwina?), dzisiaj występował dłużej. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyt u chirurga ogólnego.
Jakie kroki leczenia powinienem podjąć i do kogo się udać?
Od dwóch miesięcy mam problem z zaczerwienieniem na żołędziu penisa, naskórek marszczy się, robi się suchy. Lekarze przepisują co chwilę inną maść, ale nic nie daje efektu. Często odczuwam taki dyskomfort w okolicach ujścia cewki moczowej, najczęściej po kąpieli i w zwodzie. 
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazane jest wykonanie badania ogólnego moczu. Ww objawy mogą być również skutkiem przewlekłego stosowanie maści ze sterydem.Zalecam konsultację dermatologiczną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę u dermatologa/wenerologa.
Paweł Ratuski
lekarz rehabilitacji medycznej
Umów wizytę
Najlepiej do dermatologa-wenerologa
Czy jest to możliwe, że to rak?
Mam 18 lat i od dawna posiadam galaretowatego guza koloru przeźroczystego na żołędziu. Widoczne są czerwone paski w środku. Zastanawiam się, co to może być. Szykuję się także na operacje stulejki. Nie odczuwam bólu ani innych objawów.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Podczas zabiegu stulejki urolog oceni charakter zmiany i dalsze postępowanie.
Do jakiego lekarza się udać, aby rozpocząć leczenie? 
Od kilku miesięcy boli mnie przy wypróżnianiu (raz na półtora tygodnia porządnie, a tak trochę mniej 3 razy dziennie) i przy oddawaniu moczu (teraz co 2 godziny i tyle, co nic, przez co nie mogę spać w nocy) i wylatuje ze mnie drobinki ropy (na samym początku była to...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Do którego termin będzie najszybszy .
Czego może to być wina? W jakim kierunku się diagnozować? 
Ostatnio mam problem z penisem. W grudniu obudziłem się z zaczerwienionym jak papryczka chilli penisem przy pęcherzyku moczowym na około (nic tej nocy nie robiłem, położyłem się normalnie spać). Smarowałem przeciwgrzybiczą maścią, zeszło wszystko po około 2 dniach jednak po każdym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u dermatologa/wenerologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja wenerologiczna
Uraz cewki moczowej - na jakie badania się zgłosić?
Jeżeli w wyniku uderzenia doszło do urazu cewki moczowej - jakie badanie należy wykonać, żeby wykluczyć ten uraz jako przyczynę problemów z erekcją bądź pogarszającego się stanu nerek?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja z urologiem.
Czy mam inną alternatywę w bardzo ważnym dla mnie problemie?
Po operacji wszczepienia bypassów w 2009r. mam mostek piersiowy "zadrutowany" drutem stalowym nierdzewnym. Teraz (luty 2024) okazuje się, że nie mogę wykonać RM prostaty (mam 76 lat) właśnie z uwagi na ten drut. Co czynić? 
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tomografia Komputerowa będzie najlepszym wyjściem .
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować problem z chirurgiem/kardiochirurgiem - możliwe jest chirurgiczne usunięcie "drutów" z klatki piersiowej. O takim postępowaniu decyduje lekarz prowadzący.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
zgłosić się do lekarza prowadzącego w celu doboru innego badania obrazowego
Czy leczyć ten przypadek u lekarza POZ, czy może już u Urologa?
Jestem kobietą w wieku 46 lat. Mam często nawracające infekcje układu moczowego, gdy problem zostanie wyleczony, za niedługo powraca. W ostatnim czasie wykonałam badanie ogólne moczu, gdzie jest wysokie stężenie leukocytów (kryją pole widzenia, obecne zlepy), bardzo liczne bakterie...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczne jest wykonanie posiewu moczu wraz z antybiogramem.
Problemy z zapłodnieniem.
Wraz z żoną staramy się o dziecko już od pół roku, proszę o wyjaśnienie, czy siła (ciśnienie) wytrysku ma znaczenie przy zapłodnieniu? Zauważyłem, że nasienie nie „tryska”, lecz powoli wypływa z prącia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta kontrolna u ginekologa.
Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić?
Mam zmiany na napletku penisa. Zrobiły mi się zgrubienia, rany, z których leci (chyba) ropa bezbarwna. Mam ból przy oddawaniu moczu oraz swędzenie i pieczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Paweł Ratuski
lekarz rehabilitacji medycznej
Umów wizytę
Do specjalisty dermatologa wenerologa
Jakie mogę zrobić jeszcze badanie?
Rok temu miałem infekcję bakteryjną penisa na wymazie wychodziła klebsiella pneumanae. Zmiany wyleczyłem, ale od tego momentu mam dalej problem. Mam coś nie tak z moczem, jest śmierdzący lepki i czasem szczypie podczas sikania. Moim problemem jest to, że resztki moczu jak zostaną na żołędzi, to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u urologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę