1. Artykuły
  2. Błonica (dyfteryt): poważna choroba zakaźna. Jakie daje objawy?

Błonica (dyfteryt): poważna choroba zakaźna. Jakie daje objawy?

Błonica jest chorobą zakaźną, która może prowadzić do poważnych powikłań: uszkodzenia serca, nerwów, nerek i innych organów. Może być śmiertelna - szczególnie u maluchów i osób starszych. Skutecznym środkiem zapobiegawczym jest szczepionka. Obowiązkiem szczepienia w Polsce objęte są dzieci i młodzież. Więcej na temat błonicy, dróg zakażenia i objawów dowiecie się z artykułu. 

Błonica (dyfteryt): poważna choroba zakaźna. Jakie daje objawy? Błonica (dyfteryt): poważna choroba zakaźna. Jakie daje objawy?
Spis treści
Co to jest błonica (dyfteryt)? Błonica. Drogi zakażenia Błonica. Objawy Błonica. Leczenie

Co to jest błonica (dyfteryt)?

 

Błonica, znana również jako dyfteryt, to bakteryjna choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Corynebacterium diphtheriae. Bakteria ta atakuje błonę śluzową gardła, nosa i tchawicy, powodując tworzenie się charakterystycznego błony pokrywającego te obszary.

 

Szczepienia przeciw błonicy są skutecznym środkiem zapobiegawczym, a wielu ludzi jest szczepionych w dzieciństwie jako część rutynowego programu szczepień. W Polsce obowiązkiem szczepień przeciwko błonicy objęte są dzieci i młodzież w wieku od 1 do 19 roku życia.

 

Regularne szczepienia przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby przypadków błonicy w krajach, gdzie są powszechnie stosowane. Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w 2017 r. na terenie Unii Europejskiej przypadki błonicy odnotowano na Litwie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii, a rok wcześniej zarejestrowano łącznie 65 zachorowań na błonicę. Dotyczyły one młodzieży oraz młodych dorosłych, w większości nie zaszczepionych.

 

Osoby dorosłe planujące podróż do krajów występowania błonicy powinny rozważyć uzupełnienie szczepień przed wyjazdem. Profilaktyka powinna zostać zastosowana nie później niż 6-8 tyg. przed terminem podróży.

 

Błonica. Drogi zakażenia

 

Błonica jest chorobą zakaźną, a głównym sposobem jej przenoszenia jest kontakt bezpośredni z osobą zakażoną lub zanieczyszczonymi przedmiotami. Oto kilka sposobów, w jakie można zarazić się błonicą:

         

Kontakt bezpośredni

 

Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną błonicą może prowadzić do przeniesienia bakterii z jednej osoby na drugą. Dotykanie nosa, ust, oczu lub rąk zakażonej osoby, zwłaszcza podczas rozmowy, dzielenia się jedzeniem lub napojami, może być ryzykowne.

 

Droga kropelkowa

 

Bakterie mogą przenosić się drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania lub rozmawiania. Kropelki śliny zakażonej osoby zawierające bakterie mogą przedostać się do organizmu zdrowej osoby, jeśli ta wdycha zakażone powietrze.

 

Przedmioty osobiste

 

Błonica może być przenoszona poprzez współdzielenie zakażonych przedmiotów osobistych, takich jak sztućce, kubki, ręczniki, zabawki czy inne przedmioty, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

 

Powietrze

 

Bakterie Corynebacterium diphtheriae mogą pozostawać w powietrzu przez krótki czas, co może zwiększać ryzyko zakażenia w miejscach o zatłoczonym, słabo wentylowanym otoczeniu.

 

Ważne jest, aby stosować środki higieny, takie jak regularne mycie rąk, unikanie kontaktu z osobami z objawami choroby oraz przestrzeganie zasad higieny podczas kichania i kaszlu.

 

Błonica. Objawy

 

Objawy błonicy mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Początkowe objawy są często łagodne i przypominają przeziębienie, co może sprawić, że początkowo trudno jest zdiagnozować błonicę. Główne objawy to:

 

  • ból gardła,
  • gorączka,
  • trudności w połykaniu,
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • błona na migdałkach i gardle - charakterystycznym objawem błonicy jest tworzenie się szarej, gęstej błony na migdałkach, tylnej ścianie gardła i innych obszarach błon śluzowych,
  • duszność.

         

W przypadku podejrzenia zakażenia błonicą lub pojawienia się podobnych objawów, ważne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem.

 

Błonica. Leczenie

 

Leczenie błonicy zazwyczaj obejmuje antybiotykoterapię, która ma na celu zniszczenie bakterii Corynebacterium diphtheriae odpowiedzialnej za chorobę. Dodatkowo, w przypadku zaawansowanych przypadków błonicy, może być konieczne leczenie wspomagające w celu kontrolowania objawów i powikłań.

 

W przypadku szybkiego postawienia diagnozy i natychmiastowego leczenia, prognoza dla osób z błonicą jest zazwyczaj dobra.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest szansa, że w końcu się uporamy z tą bakterią?
Mąż po raz 3 dostał zakażenie rany pooperacyjnej. Pierwsze zakażenie 24.12.2023r, po antybiotyku poprawa na ok 3 tyg. 17.01.2024 kolejne zakażenie, zalecono kolejny antybiotyk na 32 dni. Po zażyciu antybiotyku kolejne zakażenie po 2 tyg. Zrobiliśmy wymaz z rany i wyszedł...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie
Czy prawidłowy wynik cytologii płynnej wyklucza tylko wysokoonkogenne typy HPV czy ogólnie zakażenie HPV?
Jestem po konsultacji ginekologicznej pół roku temu, ale lekarka nie powiedziała mi nic oprócz tego, że wynik cytologii jest prawidłowy. Mam też kłykciny kończyste, ale nie znikają one mimo negatywnego wyniku testu. Czy oznacza to, że wciąż jestem zarażona? Czy też wirusa...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana kontrola u lekarza dermatologa wenerologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Wskazana kontrola u lekarza dermatologa wenerologa.
Czy pielęgniarka pobierająca krew bez rękawiczek mogła mnie czymś zarazić?
Wczoraj pielęgniarka pobierała mi krew bez rękawiczek. Dotknęła zeszyt, wyrzuciła igłę od poprzedniego pacjenta, założyła pas na moją rękę i dotykała palcami mojej ręki. (miała założone pierścionki, bransoletkę i zegarek). Przetarła nasączoną ściereczkę moją skórę, wyciągnęła igłę z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy kontaktować się z ośrodkiem gdzie pobierano krew do badania.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ryzyko w niewielkim procencie istnieje. Dobrze omówić tę sytuację z tą pielęgniarką.
Możliwość zarażenia HCV i HIV w szpitalu.
Pracuje w szpitalu, więc często sprzątam łóżka i sale pacjentów. Jak wiadomo, może być tam jakaś niewielka ilość zaschniętej, bądź świeżej krwi. Używam rękawiczek, ale często martwię się, że przypadkowo coś dotknę, a następnie zadrapię krostkę bądź usta. Czy taka...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z zakażnikiem
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zawsze pamiętać o środkach ochrony osobistej - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania w razie ekspozycji - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku stosowania się do procedur szpitalnych ryzyko zakażenia jest znikome.
Zarażenie bakterią Clostridium Difficile.
Proszę o informację czy można zarazić się bakterią Clostridium Difficile w szpitalu w czasie 1 godziny? Czy jest to tak szybka bakteria, że zaraża w ciągu 1 godziny leżących i odwiedzających? Czy jest się w stanie określić czas zakażenia?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy objawy salmonelli u dwulatka mogą trwać miesiąc czasu ?
Miesiąc temu syn (2 lata) trafił do szpitala z wymiotami, biegunką i gorączką 40 stopni. W szpitalu włączono antybiotyk z powodu dodatniego wyniku na salmonelle. Wyszliśmy już bez objawów z kontynuacją leczenia. Po jakimś czasie, syn obudził się w nocy i zwymiotował najpierw kaszląc....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy - kontrolna wizyta u pediatry.
Czas działania wkładki miedzianej. Rodzaj HPV u mężczyzny.
Mam dwa pytania. Noszę wkładkę IUB ballerine (jest to wkładka miedziana). Kilka dni temu skończyła swoją ważność - czy to oznacza, że działa nadal ale słabiej? Czy to, że po 5 latach przestaje produkować stężenie miedzi, a zaczyna „koronować”? Z ostatnich badań...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Czy mając ospę trzeba izolować się 2 tygodnie, nawet przy łagodnym przebiegu?
Córka tydzień temu zachorowała na ospę. Miała łagodny przebieg, wszystkie strupki jej już odleciały i został jeden na głowie. Czy można już wychodzić na podwórko czy muszę do 2 tygodni być z nią w domu, jak zalecają przy ospie?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym leczenie.
Czy szczepienie na ospę podczas innej choroby zakaźnej będzie skuteczne?
Wczoraj 2-letnia córka została zaszczepiona pierwsza dawka szczepionki na ospę. Przy kwalifikacji lekarz stwierdził zaczerwienione gardło i kropki wirusowe. Dziecko bez gorączki i złego samopoczucia, na dłoniach też miało kilka krostek. Córka została mimo to zaszczepiona. Dziś...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja u pediatry.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę