skorzystaj z pomocy lekarzy online
Bóle karku to niestety znak naszych czasów, wynikają one bowiem głównie z nieprawidłowej postawy ciała oraz siedzącego trybu życia. Właśnie dlatego kluczowa jest profilaktyka, w tym dbanie przede wszystkim o ruch oraz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających górną część ciała.
Co jednak zrobić, gdy bóle karku już się pojawiły? Przydatne mogą być środki przeciwbólowe stosowane doraźnie, ich zażywanie powinno być jednak krótkoterminowe i leczenie powinno celować w przyczynę problemu. W tym celu niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą, który zaleci wykonywanie odpowiednich ćwiczeń oraz wskaże, jak na co dzień dbać o prawidłową postawę ciała, zwłaszcza podczas pracy siedzącej.
Otrzymaj poradę online w kilku krokach:
Z lekarzem możesz porozmawiać poprzez czat, wideo lub połączenie głosowe. Lekarz w trakcie konsultacji online może wystawić eReceptę i eZwolnienie (jeżeli będzie to konieczne).
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Za ból karku może odpowiadać nie tylko siedzący tryb życia, ale również choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet choroby nowotworowe. Właśnie dlatego niezbędna jest diagnostyka lekarska, która wykluczy takie problemy.
Do przewiania dochodzi przede wszystkim w skutek kontaktu ze strumieniem zimnego powietrza, np. klimatyzacją lub brakiem ochrony szyi zimą. Skutkiem jest sztywność oraz ból karku, a także objawy charakterystyczne dla przeziębienia takie jak ból gardła oraz kaszel.
Kręczem szyjnym nazywa się wadę, która polega na przechyleniu głowy na bok oraz jej skręceniu w przeciwną stronę. Choroba ta może być wrodzona lub nabyta i wymaga leczenia.
Przy dokuczliwych bólach karku trzeba zadbać przede wszystkim o wzmocnienie mięśni górnej części ciała. Aby poznać odpowiednie ćwiczenia, warto skontaktować się z fizjoterapeutą.
Tak, masaże są bardzo skutecznym sposobem na złagodzenie sztywności mięśni wokół karku.