1. Artykuły
 2. Białkomocz. Czego może być objawem?

Białkomocz. Czego może być objawem?

Białkomocz może być objawem różnych schorzeń takich jak: choroby nerek, infekcje dróg moczowych, stan zapalny nerek, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Sam w sobie nie wywołuje żadnych specyficznych objawów, mogą się one bowiem różnić w zależności od konkretnego schorzenia, które prowadzi do białkomoczu. Diagnoza wymaga zazwyczaj oceny przez lekarza i przeprowadzenia odpowiednich badań laboratoryjnych moczu.

Białkomocz. Czego może być objawem? Białkomocz. Czego może być objawem?
Spis treści
Białkomocz - co to takiego? Białkomocz. Objawy Białkomocz. Możliwe przyczyny Białkomocz. Leczenie

Białkomocz - co to takiego?

 

Białkomocz to sytuacja, w której obecność białka jest wykrywana w moczu w ilościach większych niż normalnie. Zazwyczaj niewielka ilość białka może być obecna w moczu, ale gdy ta ilość wzrasta, może to wskazywać na problemy zdrowotne.

 

Białka, które są obecne w organizmie, powinny być zatrzymywane przez struktury nerkowe i nie powinny przechodzić do moczu. Jeśli jednak białka przedostają się przez filtr nerkowy i pojawiają się w moczu, może to świadczyć o uszkodzeniu nerek lub innych problemach zdrowotnych.

 

Normalne stężenie białka w moczu jest stosunkowo niskie, i zazwyczaj nie jest łatwo wykrywalne w standardowych badaniach moczu. Wartości referencyjne mogą się różnić w zależności od laboratorium, ale ogólnie przyjmuje się, że u zdrowych osób ilość białka w moczu wynosi poniżej 150 mg na dobę.

 

Białkomocz. Objawy

 

Białkomocz sam w sobie nie wywołuje specyficznych objawów, dlatego może być trudno go zauważyć bez badań laboratoryjnych moczu. Jednakże, objawy związane z chorobami, które prowadzą do białkomoczu, mogą obejmować:

 

Opuchlizna (obrzęk)

 

Nadmiar białka w moczu może prowadzić do zatrzymywania płynów w tkankach, co może objawiać się obrzękiem, zwłaszcza w okolicach twarzy, rąk, nóg i wokół oczu.

 

Problemy z ciśnieniem krwi

 

Białkomocz może być związany z problemami nerek, które wpływają na regulację ciśnienia krwi.

 

Bóle pleców

 

Choroby nerek mogą powodować bóle w okolicy nerek, co z kolei może być odczuwane przez pacjenta jako ból w dolnej partii pleców.

 

Problemy z moczem

 

Może wystąpić zmiana ilości wydalanego moczu, zmiana koloru moczu lub inne nieprawidłowości związane z oddawaniem moczu.

 

Zmęczenie

 

Choroby nerek mogą prowadzić do anemii lub ogólnego uczucia zmęczenia.

 

Warto zauważyć, że objawy te mogą różnić się w zależności od konkretnego schorzenia, które prowadzi do białkomoczu.

 

Białkomocz. Możliwe przyczyny

 

Białkomocz może być spowodowany różnymi przyczynami, związanych głównie z uszkodzeniem struktur nerek lub zaburzeniami ich funkcji.

 

Oto kilka potencjalnych przyczyn białkomoczu:

 

 1. Choroby nerek
 2. Infekcje dróg moczowych
 3. Cukrzyca
 4. Nadciśnienie tętnicze
 5. Choroby układowe
 6. Przewlekłe choroby zapalne (choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelit)
 7. Długotrwałe stosowanie niektórych leków:
  • Niektóre leki, zwłaszcza niektóre antybiotyki, leki przeciwbakteryjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) czy leki immunosupresyjne, mogą prowadzić do białkomoczu.

 

W przypadku podejrzenia białkomoczu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który może przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak analiza moczu, badania krwi, czy badania obrazowe nerek, aby ustalić dokładną przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie.

 

Białkomocz. Leczenie

 

Leczenie białkomoczu zależy od przyczyny tego stanu. W przypadku, gdy białkomocz jest objawem choroby podstawowej, głównym celem terapii jest leczenie tej choroby.

 

Poniżej ogólne podejście do leczenia białkomoczu w zależności od przyczyny:

 

Leczenie chorób nerek:

 • Jeśli choroby nerek są przyczyną białkomoczu, lekarz może zalecić leczenie przyczynowe w zależności od rodzaju i stopnia uszkodzenia nerek. W niektórych przypadkach mogą być stosowane leki immunosupresyjne, kortykosteroidy lub leki przeciwzapalne.

Kontrola cukrzycy:

 • W przypadku nefropatii cukrzycowej, kontrola poziomu cukru we krwi jest kluczowa. Ścisła kontrola cukrzycy może pomóc w zapobieganiu dalszym uszkodzeniom nerek i zmniejszeniu białkomoczu.

Leczenie infekcji dróg moczowych:

 • Jeśli białkomocz jest spowodowany infekcją dróg moczowych, konieczne jest leczenie antybiotykami.

Zarządzanie nadciśnieniem:

 • W przypadku białkomoczu związanego z nadciśnieniem tętniczym, leczenie nadciśnienia może być kluczowe w zapobieganiu dalszemu uszkodzeniu nerek.

Ograniczenie spożycia białka:

 • W niektórych przypadkach lekarz może zalecić ograniczenie spożycia białka w diecie w celu zmniejszenia obciążenia nerek.

Zmiany w stylu życia:

 • Również wprowadzenie zdrowego stylu życia, takiego jak kontrola wagi, regularna aktywność fizyczna i unikanie palenia, może być korzystne w przypadku niektórych schorzeń prowadzących do białkomoczu.

 

Leczenie białkomoczu jest indywidualne i dostosowane do konkretnej przyczyny. Ważne jest, aby pacjent podjął współpracę z lekarzem w celu ustalenia optymalnego planu leczenia. Regularne wizyty kontrolne i monitorowanie stanu zdrowia są kluczowe w przypadku osób z białkomoczem.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy każdy guzek na jądrze to rak?
Mam już kilka lat niewielkich rozmiarów guza na prawym jądrze, jest usytuowany w górnej części jądra, w ostatnim czasie zaczął on boleć przy dotyku i sam z siebie, czy jest szansa, że będzie to inna diagnoza niż nowotwór?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u urologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczna jest jak najszybsza wizyta w Poradni Urologicznej- wykonanie badania USG jąder oraz badań biochemicznych z krwi.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u lekarza urologa
Anatol Polatewicz
urolog, chirurg
Umów wizytę
Zalecana jest konsultacja u lekarza urologa.
Co powinnam zbadać? Do jakiego lekarza się udać? 
Chciałabym zapytać, co może być przyczyną: zdarza mi się nie skorzystać na czas z toalety np w czasie jazdy samochodem, albo gdy nie ma toalety w pobliżu. Brzuch rośnie mi wtedy jak balon i nawet po oddaniu moczu już taki zostaje do końca dnia. Czuję się wtedy strasznie opuchnięta i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna, lekarz rodzinny po zebraniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu Pani zaleci odpowiednie kroki diagnostyczne (wskazane m.in.usg jamy brzusznej, bad.lab., kontrola ginekologiczna).
Co z tymi bakteriami w nasieniu? Czemu zawsze inna wychodzi?
Jestem mężczyzną I od kilku miesięcy mam stan zapalny napletka. Porobiłem kilkukrotnie mnóstwo różnych badań, wymazów, posiewów. I zawsze z posiewu nasienia wychodzi mi różna bakteria, dwa antybiotyki ju zjadłem i dalej wychodzą. Jak to tej pory to są one: 1...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrola urologiczna, z oceną dotychczasowej historii choroby, aktualnych wyników badań i obecnie zgłaszanych dolegliwości.
Tracę już nadzieje na wyzdrowienie i nie wiem do kogo się udać.
Mam 20 lat i już 10 miesiąc czuje takie dziwne uczucie w prąciu jakby łaskotanie, drętwienie. Nie pozwala mi to normalnie żyć. Nie mogę zasnąć, budzę się wcześnie rano. Byłem już u wielu specjalistów i nic nie pomaga. Urolog wykrył kamienie nerkowe, pozbyłem się ich, a problem został....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna kontrolna wizyta u urologa z badaniem USG.
Co może być tego powodem i do jakiego specjalisty powinienem się skierować?
Od czterech dni z rana występuje u mnie słaby ból (takie szczypanie) co jakiś czas na wysokości prawego jądra (na wysokości jądra, ale od strony ciała — pachwina?), dzisiaj występował dłużej. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyt u chirurga ogólnego.
Jakie kroki leczenia powinienem podjąć i do kogo się udać?
Od dwóch miesięcy mam problem z zaczerwienieniem na żołędziu penisa, naskórek marszczy się, robi się suchy. Lekarze przepisują co chwilę inną maść, ale nic nie daje efektu. Często odczuwam taki dyskomfort w okolicach ujścia cewki moczowej, najczęściej po kąpieli i w zwodzie. 
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazane jest wykonanie badania ogólnego moczu. Ww objawy mogą być również skutkiem przewlekłego stosowanie maści ze sterydem.Zalecam konsultację dermatologiczną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę u dermatologa/wenerologa.
Paweł Ratuski
lekarz rehabilitacji medycznej
Umów wizytę
Najlepiej do dermatologa-wenerologa
Czy jest to możliwe, że to rak?
Mam 18 lat i od dawna posiadam galaretowatego guza koloru przeźroczystego na żołędziu. Widoczne są czerwone paski w środku. Zastanawiam się, co to może być. Szykuję się także na operacje stulejki. Nie odczuwam bólu ani innych objawów.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Podczas zabiegu stulejki urolog oceni charakter zmiany i dalsze postępowanie.
Czy należy skontaktować się z lekarzem?
Jestem po zabiegu plastyki napletka. Było go za dużo, mam założone szwy rozpuszczalne (zabieg był w ostatni piątek). Teraz od wczoraj mam problem z opatrunkami - zaczepiają mi o szwy i przez to wyszły mi dwa małe kawałki szwów. Nie wiem, czy iść z tym do lekarza, czy zostawić jak jest....
zalecana wizyta kontrola u operatora
Do jakiego lekarza się udać, aby rozpocząć leczenie? 
Od kilku miesięcy boli mnie przy wypróżnianiu (raz na półtora tygodnia porządnie, a tak trochę mniej 3 razy dziennie) i przy oddawaniu moczu (teraz co 2 godziny i tyle, co nic, przez co nie mogę spać w nocy) i wylatuje ze mnie drobinki ropy (na samym początku była to...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Do którego termin będzie najszybszy .
Czy ja mogę sobie sam taki cewnik wymienić w domu?
Od 16 lat jestem na wózku inwalidzkim po wypadku w pracy, przez 16 lat sam się cewnikowałem po uprzednim instruktażu pana doktora, ale po tylu latach została mi założona nad cewką moczową, ale po niżej pępka taka przetoka moczowa i to jest super. Czy ja mogę sobie sam taki cewnik wymienić...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Po konsultacji z lekarzem prowadzącym i przejściu szkolenia - tak
konieczne jest przeszkolenie z wymiany cewnika nadłonowego przez lekarza prowadzącego
Czego może to być wina? W jakim kierunku się diagnozować? 
Ostatnio mam problem z penisem. W grudniu obudziłem się z zaczerwienionym jak papryczka chilli penisem przy pęcherzyku moczowym na około (nic tej nocy nie robiłem, położyłem się normalnie spać). Smarowałem przeciwgrzybiczą maścią, zeszło wszystko po około 2 dniach jednak po każdym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u dermatologa/wenerologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja wenerologiczna
Uraz cewki moczowej - na jakie badania się zgłosić?
Jeżeli w wyniku uderzenia doszło do urazu cewki moczowej - jakie badanie należy wykonać, żeby wykluczyć ten uraz jako przyczynę problemów z erekcją bądź pogarszającego się stanu nerek?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja z urologiem.
Czy mam inną alternatywę w bardzo ważnym dla mnie problemie?
Po operacji wszczepienia bypassów w 2009r. mam mostek piersiowy "zadrutowany" drutem stalowym nierdzewnym. Teraz (luty 2024) okazuje się, że nie mogę wykonać RM prostaty (mam 76 lat) właśnie z uwagi na ten drut. Co czynić? 
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tomografia Komputerowa będzie najlepszym wyjściem .
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować problem z chirurgiem/kardiochirurgiem - możliwe jest chirurgiczne usunięcie "drutów" z klatki piersiowej. O takim postępowaniu decyduje lekarz prowadzący.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
zgłosić się do lekarza prowadzącego w celu doboru innego badania obrazowego
Czy leczyć ten przypadek u lekarza POZ, czy może już u Urologa?
Jestem kobietą w wieku 46 lat. Mam często nawracające infekcje układu moczowego, gdy problem zostanie wyleczony, za niedługo powraca. W ostatnim czasie wykonałam badanie ogólne moczu, gdzie jest wysokie stężenie leukocytów (kryją pole widzenia, obecne zlepy), bardzo liczne bakterie...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczne jest wykonanie posiewu moczu wraz z antybiogramem.
Problemy z zapłodnieniem.
Wraz z żoną staramy się o dziecko już od pół roku, proszę o wyjaśnienie, czy siła (ciśnienie) wytrysku ma znaczenie przy zapłodnieniu? Zauważyłem, że nasienie nie „tryska”, lecz powoli wypływa z prącia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta kontrolna u ginekologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę