Jak wygląda wizyta i diagnoza psychiatryczna?

Jak wygląda wizyta i diagnoza psychiatryczna? Są jakieś zasady które powinienem znać przed pierwszą wizytą?
Przebieg samego badania, oprócz doświadczenia i kompetencji lekarza - psychiatry zależy w dużej mierze od tego, czy osoba badana będzie chętnie współpracowała, czy otworzy się przed lekarzem, czy będzie zainteresowana i pełna troski o swój stan zdrowia - taki scenariusz jest pożądany i może przynieść teoretycznie lepsze owoce badania psychiatrycznego. Badanie psychiatryczne jak każde inne badanie lekarskie ma na celu m.in. ustalenie rozpoznania i wskazań do podjęcia ewentualnego leczenia. Co do zasad przeprowadzania badania, należy zdać się na specjalistę i zaufać mu - bardzo dużo zależy od taktu lekarza i umiejętnego formułowania pytań. Badanie powinno być przeprowadzane w komfortowych warunkach - zarówno dla lekarza, jak i pacjenta; zapewniających poczucie zachowania bezpieczeństwa i intymności, bez osób postronnych.
Proszę zaufać lekarzowi, każdy ma swój model pracy. Podczas rozmowy lekarz będzie uzyskiwał informację i łączył je w całość i szukał związków przyczynowo skutkowych. Proszę się nie martwić i jeżeli jest taka potrzeba to umówić się do psychiatry.
Badanie psychiatryczne sprowadza się przede wszystkim do wywiadu, podczas którego lekarz zbiera szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, a następnie podejmuje decyzję co do dalszego sposobu postępowania.
Przede wszystkim najlepiej zabrać całą swoją dokumentację dotyczącą dotychczasowego leczenia i odpowiadać szczerze i jak najszerzej o swoich problemach. Tylko w ten sposób lekarz będzie mógł pomóc.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2785
Pytań zadanych
przez pacjentów
6956
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi