1. Artykuły
  2. Bielactwo. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Bielactwo. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Bielactwo objawia się charakterystycznymi plamami na skórze - w szczególności na dłoniach, pod pachami, na narządach płciowych i na twarzy. - Samo w sobie jest chorobą niegroźną i nie dającą konsekwencji. Warto jednak zróżnicować bielactwo z poważniejszymi chorobami między innymi z różnymi zespołami genetycznymi, zmianami twardzinowymi czy albinizmem - przekonuje nasza ekspertka dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik. 

Bielactwo. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Bielactwo. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?
Spis treści
Bielactwo - co to takiego? Bielactwo - przyczyny Bielactwo - objawy Bielactwo - leczenie Bielactwo. O czym powinni pamiętać chorzy

Bielactwo - co to takiego?

 

Bielactwo jest przewlekłą chorobą zapalną, która charakteryzuje się występowaniem ostro odgraniczonych plam, pozbawionych barwnika oraz komórek, które ten barwnik wytwarzają (czyli melanocytów).

 

To częsta choroba. Na pewno każdy z nas, zna osobę cierpiącą na bielactwo. Stwierdza się ją u około 0,5-4% osób - zauważa nasza ekspertka, Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

Tak samo często dotyka mężczyzn jak i kobiet, najczęściej pierwsze objawy pojawiają się u osób przed 20. rokiem życia.

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

Bielactwo - przyczyny

 

Jak przyznaje dermatolog, przyczyny bielactwa są wciąż mało poznane.

 

Wyróżnia się kilka teorii, a wśród nich teorię genetyczną, autoimmunologiczną czy autozapalną. Aktualnie natomiast promuje się teorię wieloczynnikową, zgodnie z którą u osób podatnych genetycznie, pod wpływem czynników środowiskowych dochodzi do wysiewu plam bielaczych - tłumaczy Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

Czynniki hormonalne w okresie dojrzewania i ciąży, stres, infekcje, urazy mogą wpływać na powstawanie bielactwa. Bielactwo występuje również częściej u pacjentów ze stwierdzonymi chorobami z autoagresji.

 

Bielactwo - objawy

 

Bielactwo objawia się występowaniem ostro odgraniczonych, białych plam na różnych częściach ciała. Pojawia się głównie na dłoniach, pod pachami, na narządach płciowych i na twarzy.

 

Może również dojść do miejscowego odbarwienia koloru włosów czy zmiany zabarwienia tęczówki. Istnieje też odmiana bielactwa, która występuje na błonach śluzowych, wówczas odbarwionych plam należy się spodziewać w jamie ustnej czy w okolicy odbytu - wyjaśnia nasza specjalistka.

 

Jeśli mamy wątpliwości czy zmiany skórne mają charakter bielaczy, to warto zgłosić się do dermatologa.

 

Lekarz rozpozna chorobę na podstawie wywiadu i układu zmian, a w szczególnych przypadkach przeprowadzi badanie przy pomocy lampy Wooda lub pobierze biopsję skórną - dodaje Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

Bielactwo - leczenie

 

Jak przebiega leczenie bielactwa? Nasza ekspertka odpowiada:

 

W zależności od rozległości zmian i chorób towarzyszących pacjenta stosujemy leki miejscowe pod postacią maści lub zlecamy fototerapię, czyli kontrolowaną ekspozycję na światło lecznicze.

 

W indywidualnych przypadkach można zastosować leczenie doustne glikokortykosteroidami lub innymi lekami immunosupresyjnymi.

 

Możliwe, choć ograniczone jest również leczenie chirurgiczne bielactwa czyli przeszczep skóry. Niestety leczenie bielactwa jest wciąż niesatysfakcjonujące - przyznaje dermatolog.

 

Bielactwo. O czym powinni pamiętać chorzy

 

Na koniec nasza ekspertka wylicza, czego powinni unikać pacjenci chorzy na bielactwo:

 

  1. Opalania, gdyż skóra pozbawiona barwnika jest bardziej predysponowana do oparzeń słonecznych.
  2. Niektórych leków doustnych i miejscowych (np. fenotiazyna, chlorochina, fizostygmina czy miejscowo stosowany imikwimod).
  3. Sytuacji stresowych, a w razie przewlekłych problemów - skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry.
Dominika Ziółkowska-Banasik dermatolog 5.00 / 9 opinii artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dermatolog. Jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracuje w Klinicznym Oddziale Dermatologii, Chorób Wewnętrznych i Alergologii w Zabrzu. Jest asystentem dydaktycznym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie przekazuje wiedzę z dziedziny dermatologii i wenerologii. Swoich pacjentów traktuje holistycznie, oceniając choroby skóry w odniesieniu do ogólnego stanu zdrowia. Szczególne zainteresowanie poświęca chorobom tkanki łącznej i leczeniu łuszczycy. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Mam pytanie odnośnie opryszki na ustach.
Gdy wyjeżdżamy na wakacje w cieple kraje takie jak: Meksyk, Dominikana lub Kuba, to dostaje okropnej opryszki na ustach -  dlaczego? Używam rurek do picia, myje zęby tylko woda z butelki oraz smaruje usta szminka z wysokim filtrem. Brałam kiedyś leki przeciw opryszce przez rok. Na jakiś czas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Czy jest coś, co mogę z tym zrobić, by to naprawić?
Gdy miałem 20 lat, przerzedłem przez zabieg laserowego usuwania zarostu. Było to 6 sesji. Ostatnia była kilka miesięcy temu. Zdecydowanie tego żałuje i chciałbym to w jakiś sposób cofnąć. Co prawda mam jeszcze jakieś włosy na twarzy, ale są bardzo rzadkie i nie widać z daleka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Opuchlizna oraz podrażnienie skóry - czym może być spowodowane?
Moja mama od roku ma dziwne opuchlizny. Opuchlizna się pokazuje, a po 3 dniach znika. Na początku wygląda jak ugryzienie komara, a później rośnie do dużych rozmiarów. W miejscu, gdzie opuchlizna się pojawia, skóra jest boląca i podrażniona a samo miejsce jest twardawe. Były...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, niestety nie mając zdjęć zmian skrónych bardzo trudno cokołwiek powiedzieć. Często jednak podobne opisanym wyżej zmiany mogą pojawiać się po ugryzieniu insektów (drobne meszki, pluskwy itp). Można stosować na ww zmiany maści łagodzące świąd. Jeżeli objawy się nasilą raczej jest wskazana konsultacja dermatologiczna. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna jest stacjonarna wizyta lekarska.
Czy da się jakoś usunąć te cząsteczki spod cienkiej i delikatnej skory żołędzia?
Jakiś czas temu miałem zapalenie żołędzia. W Internecie wyczytałem, że na ten problem pomaga srebro koloidalne. Postanowiłem wypróbować tę metodę. Po czasie zauważyłem, że pod skórką na powierzchni całego żołędzia mam mnóstwo malutkich cząsteczek srebra. Wygląda to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy tak częste nawroty problemu powinny być powodem do niepokoju?
Od dwóch miesięcy mam problem z miejscem intymnym a dokładnie skóra na penisie. Dwa miesiące temu zauważyłem biały duży nalot na skórze penisa oraz podbrzusza, następnie zrobiła mi się z tego rana, małe pęknięcia, byłem u dermatologa i zostały przepisane mi dwa leki. Ładnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u dermatologa prowadzącego.
Czy mam niepokoić się o wynik badań?
Mam 26 lat. 5 lat temu miałam operację wstawiania implantu kość czaszki. W dzieciństwie miałam ewakuację krwiaka śródmózgowego.  Po operacji przez 1,5 roku powstał pieprzyk. na początku myślałam, że to pryszcz, ale później ściemniał i urósł oraz był...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza, który wykonywał zabieg.
Czym mogą być takie zmiany skórne?
Chciałbym się zapytać, co to może być? U synka na brzuszku wyszły takie plamki czerwone łuszczące się, nie są symetryczne i swędzą oraz rozchodzą się po brzuchu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wsakzana wizyta stacjonarna u pediatry lub dermatologa.
Czy powinienem się tym martwić tak nagłym wysypem plam na skórze?
W tym roku sporo czasu spędzałem na słońcu (rower) i obficie obsypało mi ręce oraz nogi plamkami, które nieco przypominają piegi, co to może być, czy można to leczyć? Mam bardzo jasną karnację i wrażliwą skórę, ale nigdy wcześniej nie miałem piegów. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Z czego pojawia się aż tak duży wysyp aft?
W ciągu dwóch lat co parę miesięcy mam afty w jamie ustnej. Dwa razy zdarza się tak, że są na tyle obszerne, że występują w całej jamie ustnej. Język jakby ma rany, pojawiają się na podniebieniu, na policzkach, wszędzie i strasznie bolą. Uniemożliwia mi to normalne jedzenie i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy wykonać wymaz z jamy ustnej na posiew bakteriologiczny i mykologiczny z antybiogramem, a następnie wdrożyć leczenie celowane.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zaleceane wykonanie wymazu z jamy ustnej w celu wykonania posiewu . Ustala się też tzw. antybiogram w celu wdrożenia ukierunkowanego leczenia.
Czy coś poważnego może mi grozić po wyciśnięciu pryszcza z tzw. trójkąta śmierci?
Zrobiłam to odruchowo, a później naczytałam się, że to może prowadzić nawet do śmierci. Pewnie nie pierwszy raz to zrobiłam, ale ostatnio mam jakaś paranoje na punkcie swojego zdrowia. Na co powinnam zwrócić uwagę i ewentualnie skonsultować z lekarzem?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia powikłań w miejscu wyciskania pryszcza należy zgłosić się do lekarza.
Czy ten podejrzany pieprzyk mógł przejść na zdrowego pieprzyka i być groźny ten na szyi przez dotknięcie mamy palców?
Wczoraj moja mama dotknęła palcami na mojej skórze (dekolt) podejrzany wystający pieprzyk i po sekundzie nie myjąc rąk, dotknęła mojego normalnego, zdrowego pieprzyka,  którego mam od dziecka i jest on na szyi. Za tydzień idę do chirurga onkologa. Martwię się o to i ciągle...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pieprzyki nie przenoszą się przez dotyk.
Czy nie jest to związane z zaburzeniami odporności?
Mam ogromny problem z brodawkami HPV, głównie na stopach, ale zaczęły się przenosić w inne miejsca (udo). Walczę od 4 lat, dermatolog (podała się po 2 latach leczenia azotem), 4 razy robiłam laser w klinice. Kurzajki się rozsiewają, z jednej jest 10, później kilka znika i zaraz...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Kiedy należy odstawić serum z retinalem przed staraniem się o dziecko?
Używam serum z retinalem. Czy odstawienie go przed ślubem, jeśli planuję starać się o ciąże od razu, będzie okej, czy powinnam to zrobić wcześniej?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Co mógłbym ewentualnie jeszcze zbadać, gdzie szukać pomocy?
Wiek 22 lata. Od dłuższego czasu mam problemy z trądzikiem. Wykonałem szereg badań hormonalnych, usg tarczycy itp. wszystko w porządku. Dodam, iż mam więcej zmian na lewym policzku, gdzie na prawym prawie ich nie ma. Obojętnie czym posmaruje zmiany na mojej cerze - one się zaostrzają,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Czy jest możliwość, że mogłam przenieść opryszczkę z ust na narządy płciowe partnera? Czy może to przebiegać bezobjawowo?
Ostatnio z partnerem uprawialiśmy miłość francuską, niestety po pół godziny pojawiły się na moich ustach małe pęcherzyki (opryszczka). Zarówno ja jak i partner jesteśmy nosicielami HPV1. Bardzo się boję, ponieważ razem z partnerem nie korzystamy z prezerwatywy, tylko z tabletek...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u dermatologa/wenerologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie