1. Artykuły
 2. Zapalenie nerwu. Przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie nerwu. Przyczyny, objawy, leczenie

Ból, często o charakterze palącym lub pulsującym, mrowienie i drętwienie, osłabienie, problemy z koordynacją, kołatanie serca, skoki ciśnienia. To objawy mogące wskazywać na zapalenie nerwu, czyli inaczej neuropatię. Schorzenie dotyka kilku procent osób dorosłych, a jego częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. O przyczynach, objawach i leczeniu zapalenia nerwu mówi neurolog Karolina Gramsz-Drzewiecka.

Zapalenie nerwu. Przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie nerwu. Przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Co to jest zapalenie nerwu? Zapalenie nerwu. Najczęstsze przyczyny i objawy neuropatii Zapalenie nerwu. Diagnoza i leczenie

Co to jest zapalenie nerwu?

 

Nasza ekspertka, Karolina Gramsz-Drzewiecka wyjaśnia czym jest zapalenie nerwu:

 

To inaczej neuropatia. Jest to stan, w którym nerwy obwodowe czyli te, które znajdują się poza ośrodkowym układem nerwowym, czyli mózgiem i rdzeniem kręgowym ulegają uszkodzeniu.

 

Kto choruje najczęściej?

 

Grupa pacjentów chorujących na cukrzycę, choroby metaboliczne (np. niewydolność nerek) oraz choroby autoimmunologicznie zdecydowanie częściej zapadają na neuropatię - przyznaje neurolog.

 

Zapalenie nerwu. Najczęstsze przyczyny i objawy neuropatii

 

Najczęstsze przyczyny zapalenia nerwów to:

 

Cukrzyca

 

Neuropatia cukrzycowa jest jedną z najczęstszych neuropatii obwodowych i występuje szczególnie często u osób z nieprawidłowo kontrolowaną glikemią.

 

Urazy

 

Urazy mechaniczne, takie jak złamania, urazy sportowe, upadki, wypadki samochodowe,

 

Infekcje

 

Półpasiec jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa ospy wietrznej, po której przebyciu wirus przedostaje się do układu nerwowego i może pozostawać nieaktywny przez wiele lat. U osób o osłabionej odporności,wirus może ponownie się uaktywnić, wywołując półpasiec.

 

Zatrucia

 

Narażenie na toksyny, takie jak ołów, rtęć lub niektóre leki.

 

Niedobory witaminowe

 

Głównie braki witamin z grupy B, najczęściej B12.

 

Jakie są objawy zapalenie nerwu? Nasza ekspertka, Karolina Gramsz-Drzewiecka wylicza:

 

 • ból, często o ostrych, palącym lub pulsującym charakterze,
 • mrowienie i drętwienie,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • problemy z koordynacją ruchową,
 • zaburzenia autonomiczne - kołatania serca, skoki ciśnienia tętniczego.

 

Zapalenie nerwu. Diagnoza i leczenie

 

Diagnostyka zapalenia nerwu opiera się na zebraniu wywiadu, badaniu fizykalnym oraz badaniach dodatkowych, takich jak:

 

 • badaniach krwi,
 • elektromiografii (EMG) i badaniu przewodnictwa nerwowego: te badania elektrofizjologiczne pomagają ocenić funkcję nerwów i mięśni, identyfikując uszkodzone nerwy oraz oceniając stopień ich uszkodzenia,
 • badaniach obrazowe: takie jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT) mogą być wykorzystywane do wizualizacji struktur nerwowych i identyfikacji ewentualnych zmian patologicznych,
 • w ostateczności wykonuje się biopsję nerwu.

 

W niektórych przypadkach może być konieczne pobranie próbki tkanki nerwowej w celu dalszej analizy pod mikroskopem - dopowiada neurolog Karolina Gramsz-Drzewiwecka.

 

Po przeprowadzeniu pełnej oceny, lekarz wprowadza leczenie łagodzące objawy, a jeżeli to możliwe - leczenie przyczynowe.

 

 1. Leczenie farmakologiczne:

 

 • Leki przeciwbólowe: w celu łagodzenia bólu stosuje się różne leki przeciwbólowe, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), opioidy, leki przeciwpadaczkowe (takie jak gabapentyna lub pregabalina) oraz leki przeciwdepresyjne (takie jak amitryptylina lub duloksetyna).
 • Leki przeciwzapalne: w przypadku neuropatii związanych z zapaleniem lub obrzękiem nerwów mogą być stosowane leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy.
 • Leki stosowane w leczeniu chorób podstawowych: jeśli neuropatia jest spowodowana chorobami podstawowymi, takimi jak cukrzyca czy choroby autoimmunologiczne, konieczne jest prawidłowa terapia chorób podstawowych

 

 1. Terapia fizyczna: ćwiczenia fizyczne, fizykoterapia i terapia zajęciowa pomagają  w zwiększeniu siły mięśniowej, równowagi, koordynacji ruchowej oraz zmniejszeniu bólu.
 2. Leczenie operacyjne stosowane w przypadku neuropatii wynikającej z ucisku, np. zespołu cieśni nadgarstka czy zespołu rowka nerwu łokciowego.
Karolina Gramsz-Drzewiecka neurolog 5.00 / 19 opinii artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie kończy szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie neurologii. Pracuje na stanowisku młodszego asystenta w Oddziale Neurologii z Pododdziałem Udarowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy padaczka przebyta w dzieciństwie (minęły 3 lata od zakończenia leczenia) jest przeciwwskazaniem do pracy na wysokości?
W rekrutacji do technikum weterynarii jednym z czynników szkodliwych jest praca na wysokości do 3m.  Jakie przepisy to regulują? Czy przebyta padaczka może być powodem wydania zaświadczenia tylko na 1 rok przez lekarza medycyny pracy?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
O przeciwwskazaniach do wykonywania danej pracy orzeka lekarz medycyny pracy biorąc pod uwagę całość wywiadu medycznego dotyczącego danego pacjenta, a także ew.konsultacje specjalistyczne, jeżeli są niezbędne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie decyzję podejmie specjalista medycyny pracy po przeprowadzonym badaniu.
Czy alkohol mocno nasila objawy skutków udaru krwotocznego?
Bliska mi osoba pół roku temu przeszła przez poważny udar krwotoczny, wyszła z niego pełnosprawna fizycznie, lecz doznaje neurologiczno-psychicznych skutków. Sytuacja jednak jest taka, że osoba ta na co dzień pije alkohol - nie dochodzi do stanu upojenia, lecz w mojej opinii jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi leczenie pacjenta.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę powyższe zachowania pacjenta zgłosić lekarzom prowadzącym (psychiatra, neurolog, psycholog), aby mieli pełny obraz zachowań pacjenta i mogli wdrożyć odpowiednie zalecenia.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skonsultować z z lekarzem prowadzącym
Proszę o poradę czy mogę coś z tym zrobić lub ewentualnie do jakiego specjalisty się udać.
Ciężko mi określić to uczucie, ale najlepiej pasuje zespół niespokojnych nóg, ale nie tylko na nogach, głównie właściwie na jednej ręce. Mam to od kilku lat, lecz wcześniej były to jedynie nogi (łydki) i najbardziej pomagały maści chłodzące, ale od około roku częściej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja neurologiczna (stacjonarna), ale również proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać kontrolne badania laboratoryjne.
W jakim stopniu istnieje szansa, że mogłem zostać w jakiś sposób błędnie zdiagnozowany?
Mam 28 lat, cztery lata temu zdiagnozowano u mnie padaczkę objawową. Wyniki dwóch badań EEG przeprowadzonych w tamtym czasie w szpitalu zdefiniowano jako nieprawidłowe, jednakże nie stwierdzono napadów w trakcie badania. W reszcie badań (głowy, krwi) nie wyszczególniono...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Zawał pnia mózgu, a powrót do pracy.
Czy pacjent, który miał zawał pnia mózgu 1 miesiąc temu i nadal ma osłabienie jednej połowy ciała; zawroty głowy, problemy z przełykaniem i ogólnie jest osłabiony - może wrócić do pracy? Neurolog twierdzi, że tak. Odmówił przedłużenia zwolnienia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Neurolog prowadzący leczenie na podstawie badania oraz wywiadu decyduje o zdolności powrotu do pracy.
Czy moje schorzenie jest przeciwskazaniem do znieczulenia ogólnego?
Czy jeśli mam naczyniaka w pniu mózgu, (od 18 lat jestem pod kontrolą, brak jakichkolwiek zmian przez ten czas) to czy mogę mieć wykonywane zabiegi w znieczuleniu ogólnym?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ostateczną decyzję podejmie specjalista anestezjolog podczas kwalifikacji do znieczulenia.
Czy przy zmianie ciśnienia w samolocie może się coś stać przy takim urazie?
Jestem teraz na wakacjach w Grecji. Dziecko nieszczęśliwie spadło z huśtawki z wysokości około 50 cm na główkę tzn wprost na czoło na beton. Zaczerwienienie i obrzęk pojawiło się niemal natychmiast, ale krwiaka tzn guza o wiadomym kolorze nadal nie ma czy jest się czym przejmować? Ta...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska z pełnym badaniem fizykalnym dziecka.
Co mam zrobić, żeby otrzymać opis wyniku?
Byłam w marcu na badaniu rezonansem i lekarz mi powiedział, że nie opiszę wyniku, bo wyszedł obraz niewyraźny - mam samą płytę z rezonansu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Taką informację uzyskać można jedynie w ośrodku gdzie wykonano badanie.
Do jakiego lekarza najlepiej się zgłosić?
Od kilku dni mam nadwrażliwość na dźwięki, boli mnie głowa, przy ruchu oczami słyszę w głowie dźwięk jakby pulsowania (jedno dwa pulsowania) i kręci mi się w głowie. Czuję zmęczenie i mam wrażenie ciężkich powiek, ciężko mi się skupić, mam uczucie, jakby między brwiami był ucisk, gorzej widzę,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Cały czas czuje się spięta i wystraszona, czy to zaburzenie lękowe?
Od miesiąca cierpię na dziwne zawroty głowy, czasem do tego szumi mi w uszach, te zawroty są prawie ciągle, całodniowe, cały czas się boję, że się przewrócę, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, boję się gdziekolwiek wychodzić, bo kreci mi się w głowie, momentami wpadam w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Witam, zalecam konsultację u lekarza, ewentualnie w moim gabinecie- psychologa klinicznego. Po przeprowadzonym badaniu, można postawić ewentualną diagnozę. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy jak zrobiliby mi przed pierwszą operacją konkretne badania, to może mogli mnie operować za jednym razem?
Jestem 2 miesiące po operacji przepukliny pachwinowej prawej, zostałam zdiagnozowana tylko podczas badania na stojąco i od razu zabieg. Po zabiegu nie mogłam stanąć na nogę, bo przechodził mi prąd z bólem w udo. Po zdjęciu szwów przestało mnie ściągać w pachwinie, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry? Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry?
W badaniu rezonansu głowy uwidoczniono kilka (ok. 3) drobnych do ok. 2 - 4 mm, podkorowych ognisk demielinizacji pierwotnej lub wtórnej w prawej półkuli mózgu i pojedyncze w tylnej części płata ciemieniowego lewego. Robiłam go ze względu na napięciowe bóle głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Jakie zmiany mogą zajść w mózgu po ciężkim ataku padaczki z utratą świadomości powyżej 5 minut?
Czy można dostać po padaczce np. guzy w mózgu, czy coś innego? Po tym przez tydzień bolała mnie głowa z przodu i tyłu i po lewej stronie. Spadłam na brzuch. Nie byłam na SORZE. Po tygodniu wróciłam do sprawności umysłowej. Jestem po udarze śródmózgowym, a 5 lat temu...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww.przypadku wskazane jest wykonanie kontrolnie badania obrazowego głowy ( Tk lub MR)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizytę u neurologa oraz rozważenie badań obrazowych
O co może chodzić? Trzeba zrobić jakieś badania?
Mam 18 lat i od jakiegoś czasu zmagam się z migrenami, nie jestem w stanie funkcjonować, drętwieją mi palce albo usta. Często najpierw pojawia się zaburzone widzenie a dopiero po dłuższej chwili migrena. Czy pomogą jakieś tabletki?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy to późniejsze skutki uboczne po udarze?
Ponad 15 lat temu miałam lewej półkuli udar mózgu krwotoczny w dzieciństwa. Wcześniej kilka razy drętwiała mi prawa ręka i noga. Później nie drętwiała mi prawa ręka i noga, a teraz już kilka razy siedząc przy biurku lub leżąc na łóżku - drętwiała mi prawa ręka i noga...
zalecana wizyta stacjonarna u neurologa z badaniem
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja z neurologiem.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę