1. Artykuły
  2. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Czy brak miesiączki zawsze jest objawem ciąży? Czy każdej kobiecie na początku ciąży towarzyszą nudności? Dowiedz się, jakie są objawy ciąży - również te rzadziej spotykane oraz kiedy warto udać się do lekarza.

Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Spis treści
Początek ciąży: czy każda kobieta doświadcza tego samego? Czy brak okresu to zawsze ciąża? Nietypowe objawy ciąży, o których mogłaś nie wiedzieć Kiedy do lekarza ginekologa? Czy jestem w ciąży?

Początek ciąży: czy każda kobieta doświadcza tego samego?

 

Każdy organizm jest inny i chociaż wiele objawów ciąży jest dość powszechnych, nie oznacza to, że u każdej kobiety wystąpi dokładnie ten sam "zestaw" czynników, wskazujących na zapłodnienie. Co ciekawe, kolejne ciąże mogą dawać zupełnie inne objawy niż poprzednie. 

 

Pierwszym dniem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki - to ta data staje się podstawowym wskaźnikiem do obliczenia szacowanego terminu porodu. Jednak faktem jest, że do zapłodnienia dochodzi nawet 14 dni później - w trakcie owulacji.

 

Najczęściej stwierdzanymi objawami ciąży są tkliwość piersi, nudności, brak apetytu, zawroty głowy. Niektóre kobiety doświadczają nawet pierwszy raz w życiu omdleń, a także zgagi czy częstomoczu. Część przyszłych mam stwierdza, że na początku ciąży czuły się, jakby były przeziębione: miały podwyższoną temperaturę, doskwierało im ogólne złe samopoczucie.

 

Jak widać, objawy te są na tyle zróżnicowane, że tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po test ciążowy. Wykonany w odpowiednim terminie, udzieli wiarygodnej odpowiedzi na pytanie o ciążę.

arrow Zdrowie intymne kobiet po menopauzie – ginekolog i jego rola w profilaktyce oraz leczeniu
arrow Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?
arrow Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?
arrow Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?
arrow Wybór polisy na życie i zdrowie - na co zwrócić uwagę?

Czy brak okresu to zawsze ciąża?

 

Jeśli kobieta regularnie współżyje i stwierdza, że mimo nadejścia terminu miesiączki nie dostała okresu, warto wykonać test. Typowy apteczny test z moczu jest wiarygodny, jeśli od terminu miesiączki upłynęła co najmniej doba. Najbardziej wiarygodnym rozwiązaniem jest zawsze test z krwi, badający poziom hormonu beta-hCG. 

 

Gonadotropina kosmówkowa to hormon wydzielany wyłącznie przez łożysko: jeśli znajduje się we krwi, wskazuje to jednoznacznie na ciążę.

 

Warto jednak mieć świadomość, że wstrzymanie czy opóźnienie miesiączki może być związane również z wieloma innymi czynnikami. Do najbardziej typowych zalicza się stres, podróżowanie, a także zmiany hormonalne.

 

Kobiety chorujące na niedoczynność lub nadczynność tarczycy często mają nieregularne krwawienia miesięczne - dzieje się tak do czasu wyregulowania pracy ich tarczycy przez endokrynologa odpowiednimi lekami. 

 

Jeśli okres regularnie się spóźnia, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem i endokrynologiem.

 

Nietypowe objawy ciąży, o których mogłaś nie wiedzieć

 

Podczas gdy nudności czy ból piersi to objawy ciąży, o których wiele się mówi, tak istnieją pewne mniej znane objawy. Jednym z nich jest np. ból podbrzusza. Może on przypominać dolegliwości bólowe występujące tuż przed okresem lub w pierwszym dniu miesiączki.

 

Drugim mniej znanym objawem jest tzw. krwawienie implantacyjne. Następuje ono mniej więcej kilka dni po współżyciu i niekiedy bywa mylone przez kobiety ze skąpą miesiączką. Jeśli dodatkowo towarzyszy mu ból podbrzusza, o pomyłkę nietrudno.

 

Kolejnym objawem, o którym warto wspomnieć, że jest również zwiększone wydzielanie śluzu. Na początku ciąży kobiety obserwują obfity, lekko zabarwiony na żółto śluz, który jest skutkiem większej ilości estrogenu w organizmie kobiet. Jego zadaniem jest ochrona dróg rodnych przed wnikaniem patogenów do macicy, jak również stworzenie tzw. czopa śluzowego, zamykającego ujście szyjki macicy.

 

Dość powszechnym, ale też często bagatelizowanym objawem ciąży, jest stałe zmęczenie i senność. Doświadcza ich co druga przyszła mama. Jednak objawy są zazwyczaj tłumaczone przepracowaniem czy też porą roku. 

 

Kiedy do lekarza ginekologa?

 

Do lekarza ginekologa warto udać się, jeśli test z moczu wskaże na ciążę, a także w każdej innej sytuacji, gdy obserwujemy nietypowe dla naszego organizmu objawy.

 

Konsultacji może wymagać zarówno wzmożona wydzielina z dróg rodnych, jak i brak okresu nawet, jeśli test ciążowy nie potwierdził zapłodnienia.

 

Obfita, nieprzyjemnie pachnąca wydzielina i brak okresu mogą być objawem toczącej się infekcji w drogach rodnych. Z kolei nudności i brak okresu w sporadycznych przypadkach mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne. 

 

Czy jestem w ciąży?

 

Kobiety starające się o zajście w ciążę często są bardzo wyczulone na najmniejsze jej symptomy. Jednak może to prowadzić do odczytywania każdej niewielkiej zmiany w organizmie jako sygnału. Najlepiej jest zaopatrzyć się w dobrej jakości testy ciążowe i wstrzymać się z ich wykonywaniem do pierwszego dnia spodziewanego okresu. 

 

Zawsze w razie wątpliwości co do występujących objawów czy swojego stanu zdrowia warto odwiedzić lekarza. Zleci on stosowne badania lub wyjaśni zmiany zachodzące w ciele związane czy to z cyklem, czy też faktyczną ciążą. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy mogli się pomylić? Może wykonać dodatkowo test z krwi? 
9 dni po spóźnionym okresie zrobiłam test ciążowy z porannego moczu - wyszedł negatywny. Byłam na 2 usg .jeden lekarz powiedział, że ciąży w macicy nie ma tylko jakiś tan zapalny. Drugi też nie widział ciąży, tylko jakąś jasną plamę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa z badaniem USG.
Czy na usg już powinna być widoczna ciąża? Co może hamować okres?
Od 9 dni spóźnia mi się okres, robiłam 3 testy wszystkie negatywne. Dziś byłam u lekarza - ciąży w macicy nie widzi, ale powiedział, że widzi jakąś plamkę i nie jest pewien czy to stan zapalny, czy ciąża pozamaciczna. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który wykonywał USG.
Czy są jakieś leki bezpiecznie w ciąży, które można brać? Jak leczyć takie przeziębienie?
Jestem w 14 tygodniu ciąży, dopadło mnie jakieś prawdopodobnie zapalenie gardła, ponieważ zaczęło się od chrypy i bólu gardła, gardło zaczerwienione. Dzisiaj doszła temperatura 37,5 wieczorem 38. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza. Po zbadaniu wdroży odpowiednie leczenie, właściwe dla Pani stanu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ciąży leczenie kobiet jest mocno ograniczone ze względu na szereg działań teratogennych leków. Wskazana jest badanie fizykalne w Poradni POZ.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Czy jest szansa na kolejną zdrową ciążę?
Pierwsza ciąża — poronienie (puste jajo płodowe) druga — zdrowe dziecko ciąża idealna, wyniki książkowe, trzecia poronienie. Co może być nie tak? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna z lekarzem ginekologiem.
Czy powinniśmy szukać już pomocy lekarskiej?
Staramy się o dziecko od 5 miesięcy. Wcześniej była ciąża 2 miesiącach starań, która skończyła się poronieniem. Żona miała zabieg łyżeczkowania macicy, a teraz ma drobne krwawienia przed okresem. Mamy po 35 lat. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa, który po zebraniu szczegółowego wywiadu, zapoznaniu się z dokumentacją, zbadaniu żony - ukierunkuje dalsze postępowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Należy udać się do lekarza prowadzącego oraz ginekologa. Często przygotowanie do ciąży wymaga także zmiany nawyków żywieniowych oraz diety. Pozdrawiam, mgr Żaneta Petryka
Ciąża, a kłucie w piersi.
Jestem w ciąży w 6 miesiącu. Dlaczego delikatne rwanie lub kłucie odczuwam w jednej piersi w okolicy sutka, a w drugiej piersi jest to bardzo sporadyczne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ciązy ból sutka może występować najcześciej w I i II symestrze.
Plamienia w 7 tygodniu ciąży.
Witam. Jestem w 7 tygodniu ciąży, która przebiega prawidłowo, serduszko bije. Jedyną ciekawostką jest to, że pojawiają się plamienia, ale ewidentnie są one spowodowane tym, że zrobię przysłowiową "dwójkę" bo pojawiają się tylko raz lub dwa razy w ten dzień, kiedy jest ta...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Czy w ciąży można chodzić na solarium?
Jestem w 13 tygodniu i się zastanawiam właśnie czy można.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Działanie solarium jest szkodliwe w każdym przypadku.
Czy to wczesny objaw poronienia? Bądź początek poronienia?
Dzień dobry, jestem w 6 tygodniu ciąży. 4 dni temu potwierdziłam ciążę. Dolegliwości takie jak ból podbrzusza oraz tkliwość piersi ustały wczoraj. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę stacjonarną u lek ginekologa.
Czy powinnam przyjąć szczepionkę? 
Na co dzień pracuje i mieszkam w Wielkiej Brytanii. Aktualnie jestem w 18 tygodniu ciąży. Przychodnia rodzinna i położne (ponieważ od początku ciąży nie miałam ani jednej wizyty z ginekologiem) bombardują mnie zaproszeniami na szczepienie różnej maści oraz na krztusiec już od 16 tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Szczepienia te są zalecane w trakcie ciąży. Należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy leczenie zęba tzn. borowanie, plombowanie albo usuwanie kamienia może mi zaszkodzić, pogorszyć krwiaka?
Jestem w 18 tygodniu ciąży i mam 8 cm krwiaka podkosmówkowego. Mogę się ruszać, ale oszczędzać. Mam za kilka dni zaplanowaną wizytę u dentysty i nie wiem, czy mogę iść. Wizytę u mojego ginekologa mam dopiero za miesiąc. Proszę o poradę, nie wiem, co robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy można nam współżyć podczas mojej miesiączki? 
Jestem nosicielką wirusa HIV, wykryty szybko i podjęte zostało leczenie lekami. Aktualnie HIV RNA - nie wykryto. Mój partner nie jest nosicielem, zabezpieczamy się prezerwatywa, ale chcieliśmy przestać (planujemy niedługo starania o dziecko), czy gdybyśmy przestali używać prezerwatywy to,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy podwyższona temperatura w czasie gorączki występuje także w drogach rodnych i może tam zniszczyć plemniki?
Staramy się z mężem o dziecko. Do współżycia doszło raz ok 2 dni przed spodziewaną owulacją, a ja na drugi dzień dostałam gorączki 38,0 która trwała dwie doby. W czasie gorączki najprawdopodobniej wystąpiła owulacja (dużo płynnego śluzu i czułam pęknięcie pęcherzyka). Czy moja...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy jest się czym denerwować?
Jestem w 10+5 tc ciąży zauważyłam dziś niewielkie plamienie na bieliźnie w kolorze brązowym dosłownie dwie plamki. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Co mam dalej robić? Czy może cierpliwie czekać?
Pod koniec sierpnia albo początek września 2023 odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, dlatego że zaczęliśmy z mężem starać się o dziecko. Pierwsze 2 miesiączki były regularne, a później się zaczęło przesuwanie o parę dni, a ostatnie miesiączki po ponad tydzień się poprzesuwały. W lutym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę