Czy brak miesiączki zawsze jest objawem ciąży? Czy każdej kobiecie na początku ciąży towarzyszą nudności? Dowiedz się, jakie są objawy ciąży - również te rzadziej spotykane oraz kiedy warto udać się do lekarza.
Każdy organizm jest inny i chociaż wiele objawów ciąży jest dość powszechnych, nie oznacza to, że u każdej kobiety wystąpi dokładnie ten sam "zestaw" czynników, wskazujących na zapłodnienie. Co ciekawe, kolejne ciąże mogą dawać zupełnie inne objawy niż poprzednie.
Pierwszym dniem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki - to ta data staje się podstawowym wskaźnikiem do obliczenia szacowanego terminu porodu. Jednak faktem jest, że do zapłodnienia dochodzi nawet 14 dni później - w trakcie owulacji.
Najczęściej stwierdzanymi objawami ciąży są tkliwość piersi, nudności, brak apetytu, zawroty głowy. Niektóre kobiety doświadczają nawet pierwszy raz w życiu omdleń, a także zgagi czy częstomoczu. Część przyszłych mam stwierdza, że na początku ciąży czuły się, jakby były przeziębione: miały podwyższoną temperaturę, doskwierało im ogólne złe samopoczucie.
Jak widać, objawy te są na tyle zróżnicowane, że tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po test ciążowy. Wykonany w odpowiednim terminie, udzieli wiarygodnej odpowiedzi na pytanie o ciążę.
Jeśli kobieta regularnie współżyje i stwierdza, że mimo nadejścia terminu miesiączki nie dostała okresu, warto wykonać test. Typowy apteczny test z moczu jest wiarygodny, jeśli od terminu miesiączki upłynęła co najmniej doba. Najbardziej wiarygodnym rozwiązaniem jest zawsze test z krwi, badający poziom hormonu beta-hCG.
Gonadotropina kosmówkowa to hormon wydzielany wyłącznie przez łożysko: jeśli znajduje się we krwi, wskazuje to jednoznacznie na ciążę.
Warto jednak mieć świadomość, że wstrzymanie czy opóźnienie miesiączki może być związane również z wieloma innymi czynnikami. Do najbardziej typowych zalicza się stres, podróżowanie, a także zmiany hormonalne.
Kobiety chorujące na niedoczynność lub nadczynność tarczycy często mają nieregularne krwawienia miesięczne - dzieje się tak do czasu wyregulowania pracy ich tarczycy przez endokrynologa odpowiednimi lekami.
Jeśli okres regularnie się spóźnia, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem i endokrynologiem.
Podczas gdy nudności czy ból piersi to objawy ciąży, o których wiele się mówi, tak istnieją pewne mniej znane objawy. Jednym z nich jest np. ból podbrzusza. Może on przypominać dolegliwości bólowe występujące tuż przed okresem lub w pierwszym dniu miesiączki.
Drugim mniej znanym objawem jest tzw. krwawienie implantacyjne. Następuje ono mniej więcej kilka dni po współżyciu i niekiedy bywa mylone przez kobiety ze skąpą miesiączką. Jeśli dodatkowo towarzyszy mu ból podbrzusza, o pomyłkę nietrudno.
Kolejnym objawem, o którym warto wspomnieć, że jest również zwiększone wydzielanie śluzu. Na początku ciąży kobiety obserwują obfity, lekko zabarwiony na żółto śluz, który jest skutkiem większej ilości estrogenu w organizmie kobiet. Jego zadaniem jest ochrona dróg rodnych przed wnikaniem patogenów do macicy, jak również stworzenie tzw. czopa śluzowego, zamykającego ujście szyjki macicy.
Dość powszechnym, ale też często bagatelizowanym objawem ciąży, jest stałe zmęczenie i senność. Doświadcza ich co druga przyszła mama. Jednak objawy są zazwyczaj tłumaczone przepracowaniem czy też porą roku.
Do lekarza ginekologa warto udać się, jeśli test z moczu wskaże na ciążę, a także w każdej innej sytuacji, gdy obserwujemy nietypowe dla naszego organizmu objawy.
Konsultacji może wymagać zarówno wzmożona wydzielina z dróg rodnych, jak i brak okresu nawet, jeśli test ciążowy nie potwierdził zapłodnienia.
Obfita, nieprzyjemnie pachnąca wydzielina i brak okresu mogą być objawem toczącej się infekcji w drogach rodnych. Z kolei nudności i brak okresu w sporadycznych przypadkach mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne.
Kobiety starające się o zajście w ciążę często są bardzo wyczulone na najmniejsze jej symptomy. Jednak może to prowadzić do odczytywania każdej niewielkiej zmiany w organizmie jako sygnału. Najlepiej jest zaopatrzyć się w dobrej jakości testy ciążowe i wstrzymać się z ich wykonywaniem do pierwszego dnia spodziewanego okresu.
Zawsze w razie wątpliwości co do występujących objawów czy swojego stanu zdrowia warto odwiedzić lekarza. Zleci on stosowne badania lub wyjaśni zmiany zachodzące w ciele związane czy to z cyklem, czy też faktyczną ciążą.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!