1. Artykuły
 2. Hipotermia. Co robić w przypadku objawów?

Hipotermia. Co robić w przypadku objawów?

Dreszcze, znużenie, apatia, zimna i blada skóra, niskie ciśnienie krwi i tętno, zaburzenia mowy i koordynacji - to główne objawy hipotermii, czyli stanu, w którym temperatura ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza. To poważne zagrożenie zdrowotne, może prowadzić do utraty przytomności, niewydolności narządów i  zgonu. W przypadku podejrzenia wystąpienia hipotermii ważne jest unikanie dalszego narażenia na zimno. Co konkretnie trzeba zrobić? Odpowiadamy w artykule.

Hipotermia. Co robić w przypadku objawów? Hipotermia. Co robić w przypadku objawów?
Spis treści
Co to jest hipotermia? Objawy Hipotermia. Kiedy może wystąpić? Hipotermia. Co robić krok po kroku

Co to jest hipotermia? Objawy

 

Hipotermia to stan, w którym temperatura ciała spada poniżej poziomu wymaganego do utrzymania normalnej funkcji biologicznych. Normalna temperatura ciała u zdrowego człowieka wynosi około 36,5-37,5 stopni Celsjusza. Hipotermia występuje, gdy temperatura ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza.

 

Oto ogólny opis przebiegu hipotermii:

 

Lekka hipotermia (35-32 stopnie Celsjusza):

 

 • Osoba może odczuwać zimno i dreszcze.
 • Może występować zdezorientowanie, apatia i zmęczenie.
 • Skóra staje się zimna, blada i mokra.
 • Możliwe jest przyspieszenie tętna i oddychania.

 

Umiarkowana hipotermia (32-28 stopni Celsjusza):

 

 • Zmniejszenie aktywności umysłowej i fizycznej.
 • Dreszcze mogą ustąpić, ponieważ organizm przestaje produkować ciepło.
 • Zmniejszenie świadomości, możliwe są trudności z mówieniem i ruchami.
 • Puls i oddech mogą zwolnić.
 • Skóra staje się zimna, szara i bardziej sucha.

 

Ciężka hipotermia (poniżej 28 stopni Celsjusza):

 

 • Znaczne zmniejszenie aktywności umysłowej i fizycznej.
 • Mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, niskie ciśnienie krwi i niewydolność oddechowa.
 • Możliwe są utrata przytomności, koma i brak oznak życia.
 • Skóra staje się bardzo zimna, sztywna i blada.

 

W przypadku hipotermii, organizm stara się zminimalizować utratę ciepła poprzez skurcze naczyń krwionośnych w skórze, co zmniejsza przepływ krwi do powierzchni ciała. W rezultacie, skóra staje się zimna, aby ograniczyć utratę ciepła przez promieniowanie cieplne.

 

W miarę spadku temperatury ciała, procesy metaboliczne zwalniają, a organizm staje się bardziej podatny na uszkodzenia. W skrajnych przypadkach, hipotermia może prowadzić do niewydolności narządów, zatrzymania krążenia, a nawet zgonu.

 

Hipotermia. Kiedy może wystąpić?

 

Hipotermia może wystąpić w różnych sytuacjach, szczególnie gdy organizm traci więcej ciepła niż jest w stanie wytworzyć, co prowadzi do obniżenia temperatury ciała. Oto kilka sytuacji, w których może dojść do hipotermii:

 

 • ekspozycja na niskie temperatury bez odpowiedniego ubioru, zwłaszcza w przypadku silnego wiatru lub opadów śniegu, może prowadzić do utraty ciepła i hipotermii,
 • zmoczenie odzieży, zwłaszcza w zimnych warunkach, zwiększa ryzyko utraty ciepła. Wilgotna odzież przewodzi ciepło z ciała szybciej niż sucha,
 • przebywanie w miejscach o niskich temperaturach bez odpowiedniej ochrony termicznej może sprzyjać wystąpieniu hipotermii,
 • silny wiatr zwiększa szybkość utraty ciepła. Nawet w pozornie ciepłych warunkach atmosferycznych wiatr może zwiększać ryzyko hipotermii,
 • kąpiel w zimnej wodzie bez odpowiedniej ochrony termicznej może prowadzić do hipotermii, zwłaszcza w przypadku długotrwałego kontaktu,
 • wypadki w zimowych warunkach, takie jak utknięcie w zaspie śnieżnej czy wypadki samochodowe w zimie, mogą wystawiać osoby na ryzyko hipotermii,
 • starsze osoby są bardziej podatne na hipotermię, ponieważ ich organizmy mogą mieć trudności z utrzymaniem stałej temperatury ciała, a także ze względu na możliwe ograniczenia ruchowe i zdolność reakcji na zimno.

 

Wszystkie te sytuacje wymagają uwagi i środków ostrożności, zwłaszcza w warunkach zimowych. Odpowiednie ubranie, chroniące przed chłodem i wilgocią, oraz świadomość ryzyka hipotermii są kluczowe w celu uniknięcia tego stanu.

 

Hipotermia. Co robić krok po kroku

 

W przypadku objawów hipotermii ważne jest jak najszybsze podjęcie działań, aby zabezpieczyć osobę przed dalszym utratą ciepła i dostarczyć jej ciepło. Oto kilka kroków, które można podjąć w przypadku podejrzenia hipotermii:

 

 1. Natychmiast przesuń osobę do cieplejszego miejsca.
 2. Zdejmij mokrą odzież.
 3. Ogrzej osobę doświadczającą objawów hipotermii. Przykryj ją ciepłym kocem lub kocem termicznym. Jeśli to możliwe, dostarcz ciepłe napoje (nie alkoholowe), aby pomóc w podgrzaniu organizmu od wewnątrz.
 4. Zadzwoń po pomoc medyczną.
 5. Nie stosuj nagłych zmian temperatury: unikaj nagłych zmian temperatury, na przykład nie wkładaj osoby do gorącej wanny ani nie stosuj bezpośrednio ciepłego źródła ciepła. Może to prowadzić do szoku cieplnego.
 6. Ruch i ciepło: jeśli osoba jest w stanie, zachęcaj ją do delikatnych ruchów, aby zwiększyć produkcję ciepła. Jednak unikaj nadmiernej aktywności, która może prowadzić do zwiększonej utraty ciepła.

 

Hipotermia to poważny stan, który wymaga natychmiastowej interwencji. W przypadku hipotermii ciężkiej lub utraty przytomności wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową, aż do przybycia profesjonalnej pomocy medycznej. Pamiętaj, że samo leczenie hipotermii może być trudne i wymaga profesjonalnej oceny, dlatego natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej jest kluczowe.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Od czego to może być?
Od tygodnia miałam mokry kaszel, w nocy duszący. Lekarz rodzinny zdiagnozował ostre zapalenie oskrzeli i zmiany na płucach. Dzisiaj od rana nic mnie nie bolało. Nagle zaczęło boleć mnie jedno żebro na dole po prawej stronie. Jak siedzę nie boli, ale przy poruszaniu i kaszlu już tak. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna kontrolna stacjonarna wizyta u lekarza-po zbadaniu Pani lekarz podejmie decyzję co do dalszego postępowania (np. rtg klatki piersiowej)
Czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Bylem przeziębiony - miałem mokry kaszel i katar i bylem osłabiony. Po 1,5 tygodnia jestem zdrowy, nie kaszle już a flegmy mam coraz mniej. Pojawiło się zatkane ucho lewe i lekki szum w uchu, nie boli, tylko jest przytkane. Co mogę zrobić — jakieś inhalacje? 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest Pan zdrowy - to nie ma potrzeby wizyty lekarskiej, jeśli jednak występują objawy, o których Pan pisze - należy zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy od kaszlu mogłem uszkodzić żebra?
Jestem w trakcie przechodzenia infekcji. Mam bardzo mocny kaszel z wykrztuszaniem znacznej ilości wydzieliny. Podczas kąpieli miałem napad kaszlu taki, że prawie zwymiotowałem i w pewnym momencie poczułem ból w lewym żebrze. Teraz nie mogę głęboko oddychać, śmiać się, kichać, kaszleć,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna wizyta u lekarza w warunkach stacjonarnych, wymaga Pan zbadania fizykalnego i wykonania rtg klatki piersiowej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana pilna stacjonarna wizyta lekarska.
Jak liczy się dni dawkowania leków?
Mam iniekcje leku co 3 tygodnie i nie wiem, czy dzień, w którym biorę zastrzyk wliczać w te 21 dni czy liczyć od następnego dnia od zastrzyku. Przykład zastrzyk 3.07 - następny ma być 23 czy 24.07?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który zlecił leczenie.
Czy należy się martwić powyższymi wynikami krwi, czy może to być chwilowa sytuacja związana ze stresem?
Co oznacza niski poziom limfocytów i wysoki poziom neutrofili (procentowo), ilościowo w normie. Czy na wynik mógł mieć wpływ stres? Taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy miałam morfologię robioną jeszcze dwa razy i zarówno...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Nie ocenia się pojedynczych parametrów morfologii; dokonuje się oceny jej wszystkich parametrów z danego badania (i porównawczo w stosunku do badań poprzednich), biorąc pod uwagę dodatkowo pełny wywiad zebrany z pacjentem, badanie fizykalne pacjenta, a także wyniki innych wykonanych badań. Tak więc oceny powinien dokonać lekarz, który zlecał badania z określonego powodu i ma wgląd w pełny obraz historii pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza celem interpretacji wszystkich wyników badań, a nie tylko wybranych parametrów.
Jak długo probówka z krwią znajdująca się w temperaturze pokojowej nadaje się do badań?
Jest to kwestia kilku godzin, jeśli tak, to ilu w przybliżeniu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Laboratoria wykonujące badania krwi posiadają odpowiednie procedury i ściśle do nich się stosują.
Jeśli rodzice nie będą mieli objawów żadnych przez tw dwa tygodnie, mogę spokojnie do nich pojechać czy jakiś czas odczekać?
Siostra przechodziła krztusiec. Ona i syn dostali antybiotyk, ale córka i młodszy syn nie. Przyjechali do rodziców na wakacje na 2 tygodnie. Nie mam z nimi kontaktu, ponieważ stwierdziłam ze 7-latek i 2-miesięczna córka, mogą się zarazić. Czy przez dotknięcie rzeczy tej samej...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Największa zaraźliwość występuje w pierwszych dwóch tygodniach choroby i utrzymuje się przez około 3–4 tygodnie (odpowiednio dobrana antybiotykoterapia skraca zaraźliwość do 5 dni). Zakażenie przenosi się drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania, a także poprzez kontakt bezpośredni (w tym przypadku zaraźliwość jest znacznie mniejsza).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Maksymalna zakaźność występuje w ciągu 2 tygodni i może utrzymywać się do 5 tygodni.
Czy rozcieńczenie moczu mogło wpłynąć na wynik i białko w rzeczywistości jest?
Z powodu nadciśnienia ciążowego muszę badać czy w moczu znajduje się białko. Dziś otrzymany wynik jest negatywny, ale mocz ma obniżony ciężar z powodu tego, że dużo piłam. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Najlepiej wynik skonsultować z lekarzem prowadzącym, który ma wgląd w poprzednie wyniki i będzie wiedział o czynnikach towarzyszących kolejnym badaniom (takich jak np.ilość przyjmowanych płynów).
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Obniżony ciężar moczu może świadczyć zarówno o dużej ilości spożywanych płynów.
Czy mam iść do lekarza rodzinnego poprosić o inny antybiotyk lub mocniejszą dawkę?
Parę dni temu okazało się, że mam boreliozę - biorę antybiotyk od ponad tygodnia, niestety żadnej poprawy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zlecił antybiotykoterapię.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Ocena leczenia należy do lekarza, który to leczenie wdrożył.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować wątpliwość z lekarzem prowadzącym leczenie.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować z innym lekarzem w razie wątpliwości
Zostałam odesłana bez diagnozy ze szpitala - co mi może być?
Mam 31 lat, od kilku lat szukam przyczyny moich dolegliwości: Przyćmione zmysły, gorsze odczucia, drżenie karku, głowy, mimo braku wady gorsze widzenie — zamglone. Mam niedoczynność tarczycy. Osłabienie mięśni, zmęczenie, spadek motywacji, piski szumy w uszach, bóle sztywność...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z pełną, dotychczasową dokumentacją medyczną (wyniki badań-laboratoryjnych, obrazowych, wypisy ze szpitala) proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza (rodzinny, internista), który zadecyduje o dalszej diagnostyce.
Do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić?
Zauważyłem u siebie następujące objawy: częste duszności, bóle w klatce piersiowej (piekące/uciskające), przewlekły ból pleców między łopatkami, oraz ślina podbarwiona na brązowo, lub z brązowymi „plamami". Ostatnio pojawiły się również zawroty głowy. Mam 21...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci Panu niezbędne badania diagnostyczne.
Czy powinnam odczekać dłużej przed rozpoczęciem przyjmowania kolejnych antybiotyków?
Po ekstrakcji ósemki został mi przepisany antybiotyk (10 tabletek), jestem w trakcie jego przyjmowania. Czeka mnie również dwutygodniowa antybiotykoterapia związana z IMO. Czy tygodniowa przerwa pomiędzy tymi kuracjami jest wystarczająca? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę skonsultować zaistniałą sytuację z lekarzem, który prowadzi terapię IMO.
L4, a wyjazd za granicę.
Czy będąc na L4 chodzącym mogę jechać do rodziny za granicę na podratowanie zdrowia?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem, który stwierdził niezdolność do pracy.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tylko lekarz, który prowadzi leczenie i wystawia w związku z tym zwolnienie może odpowiedzieć na to pytanie.
Czy jest to na tle zdrowotnym, czy bardziej mam iść w stronę psychiki?
Mój problem jest dosyć nietypowy - mianowicie od kilku dni mam wstręt do dotykania różnych materiałów czy to bawełna, czy wełna to moje ręce zrobiły się bardziej czułe po wewnętrznej stronie, a sprawia mi to ogromny kłopot, ponieważ mam dwumiesięczne dziecko, które...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta lekarska (np.u lekarza rodzinnego).
Czy powinnam się martwić i udać jutro znowu do lekarza?
W niedzielę doznałam urazu szyjnego, jechałam za pasażera i kierowca przy dużej prędkości gwałtownie zahamował, ponieważ wjechał nam przed maskę inny samochód i pas wbił mi się w szyję po prawej stronie i czuję ból, byłam u lekarza w poniedziałek, ale nie widział żadnych zmian i nie...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta kontrolna u lekarza.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazana jest dalsza diagnostyka obrazowa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę