2023-12-06

Zgubienie tabletki antykoncepcyjnej - jak się zachować?

Co mam zrobić w takiej sytuacji? Zgubiłam tabletkę antykoncepcyjną i nie mogę jej znaleźć. Dodatkowo nie mam zapasowego blistra, od półtora roku zażywam antykoncepcję.

Należy dokupić nowe opakowanie leku i przyjąć brakującą tabletkę z tego opakowania.
Witam, zapraszamy na poradę w celu wystawienia recepty na stale zażywane leki. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Dzień dobry,

W przypadku zgubienia tabletki antykoncepcyjnej ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków, aby minimalizować ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcji. Postępowanie zależy od tego, w którym tygodniu cyklu się Pani znajduje i jaki rodzaj tabletek Pani stosuje (jednofazowe, dwufazowe, trójfazowe).

Jeśli to pierwsza, druga lub trzecia tabletka z opakowania i nie można jej odnaleźć, zaleca się natychmiastowe wzięcie tabletki z nowego blistra i kontynuowanie przyjmowania tabletek jak zwykle, z tym że nowy blister będzie teraz opakowaniem, z którego Pani korzysta. Brakujący dzień zostanie w ten sposób "zrekompensowany" przez wcześniejsze rozpoczęcie nowego opakowania.

Jeśli zgubienie tabletki nastąpiło w środku cyklu (2. lub 3. tydzień stosowania), zalecane jest również wzięcie tabletki z nowego blistra jak najszybciej, a następnie kontynuowanie przyjmowania tabletek bez przerwy. W takim przypadku można pominąć przerwę między opakowaniami, co powinno pomóc utrzymać skuteczność antykoncepcji.

W każdej sytuacji, gdy nie jest możliwe natychmiastowe uzupełnienie zgubionej tabletki, zaleca się dodatkowe zabezpieczenie, takie jak prezerwatywy, przez co najmniej 7 dni po zgubieniu tabletki.

Pamiętać proszę, że dokładne zalecenia mogą różnić się w zależności od rodzaju stosowanych tabletek, dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem, który może udzielić szczegółowych wskazówek dotyczących postępowania w takiej sytuacji. Proszę pamiętać, aby dbać o posiadanie zapasowego opakowania tabletek antykoncepcyjnych, co może zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub szczególnych okoliczności zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który może dostosować zalecenia do indywidualnej sytuacji i stanu zdrowia.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4