2023-12-05

Czy ochrona antykoncepcji jest zachowana?

Jestem w 3 tygodniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Dziś zbyt długo trzymałam tabletkę na języku i niestety rozpuściła się. 

Witam, generalnie rzecz ujmująć zażyła Pani ww lek prawie tą samą drogę jak droga doustna. Wszystko w porządku. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Jeśli tabletka antykoncepcyjna rozpuściła się w ustach, ale została ostatecznie połknięta, ochrona antykoncepcyjna powinna zostać zachowana. Ważne jest, że substancja czynna została dostarczona do organizmu, nawet jeśli forma przyjęcia była nieco inna niż zwykle. Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych opiera się na dostarczaniu hormonów, które zapobiegają owulacji, zmieniają śluz szyjki macicy, czyniąc go nieprzyjaznym dla ejakulatu, oraz wpływają na błonę śluzową macicy, utrudniając zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących skuteczności antykoncepcji z powodu nietypowego sposobu przyjęcia tabletki lub innych nieprzewidzianych sytuacji, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Może on dostarczyć bardziej szczegółowych informacji i ewentualnie zasugerować dodatkowe środki ostrożności, jeśli byłyby konieczne.

Jednak w opisanej sytuacji, jeśli tabletka została połknięta, nawet jeśli rozpuściła się w ustach, nie powinno to wpłynąć negatywnie na jej skuteczność. Kluczowe jest regularne przyjmowanie tabletek, o tej samej porze każdego dnia, co zapewnia najwyższą możliwą ochronę antykoncepcyjną.

Proszę pamiętać o regularnych konsultacjach z ginekologiem oraz o wybieraniu metody antykoncepcyjnej, która najlepiej odpowiada Pani potrzebom i stylowi życia. Regularne wizyty u specjalisty są również doskonałą okazją do omówienia wszelkich pytań lub obaw związanych z antykoncepcją i zdrowiem reprodukcyjnym.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5929
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15586
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+137
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4