2024-01-17

Czy dobrze postąpiłam zaczynając od razu nowe opakowanie tabletek?

17 dnia cyklu biorąc tabletkę antykoncepcyjną o godzinie 18, 30-40 minut później wymiotowałam. Wymiotowałam cała noc, więc nie przyjęłam dodatkowej tabletki, tylko następnego dnia ponownie o 18 przypisaną do danego dnia. Pominęłam tabletki placebo, zaczęłam brać nowy blister. 

Żle - należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym.
Dzień dobry,

Wymioty występujące w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej mogą wpłynąć na jej skuteczność, ponieważ mogą uniemożliwić właściwe wchłonięcie substancji czynnych. W takim przypadku, zachowanie, jakie Pani podjęła – pominięcie tabletek placebo i rozpoczęcie nowego blistra bez przerwy – jest jednym z zalecanych postępowań w celu minimalizacji ryzyka zmniejszenia skuteczności antykoncepcji.

Jednakże, ważne jest, aby pamiętać, że w takiej sytuacji skuteczność antykoncepcji może być nadal nieco obniżona. W przypadku wymiotów po przyjęciu tabletki, zaleca się przyjęcie dodatkowej tabletki (o ile to możliwe i bezpieczne) jak najszybciej po ustąpieniu objawów. Jeśli to nie jest możliwe, postępowanie, jakie Pani podjęła (rozpoczęcie nowego blistra bez przerwy na tabletki placebo), jest rozsądnym podejściem.

Mimo wszystko, w takiej sytuacji zaleca się dodatkowe metody zabezpieczenia (np. prezerwatywa) przez następne 7 dni przyjmowania tabletek z nowego blistra, aby zwiększyć ochronę antykoncepcyjną.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub dodatkowych pytań, zawsze warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Będzie on mógł dostarczyć bardziej szczegółowych informacji i dostosować zalecenia do Pani indywidualnej sytuacji.

Proszę pamiętać o regularnych konsultacjach ginekologicznych i dbaniu o regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, aby zapewnić optymalną ochronę.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Wymioty w Częstochowie Wymioty w Dąbrowie Górniczej Wymioty w Gliwicach Wymioty w Warszawie Wymioty w Bielsku-Białej Wymioty w Krakowie Wymioty w Katowicach Wymioty w Poznaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5929
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15586
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+137
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4