1. Artykuły
  2. Miesiączka po porodzie. Wszystko o co powinnaś zapytać ginekologa

Miesiączka po porodzie. Wszystko o co powinnaś zapytać ginekologa

Od razu po połogu, po wielu miesiącach po porodzie, mniej obfita i bolesna albo bardziej. Miesiączka. Jak się zmienia po porodzie? Jaki ma związek z karmieniem piersią? Kiedy powinna wzbudzić niepokój? Jakie są zalecenia do wizyty u ginekologa? Wątpliwości rozwiewa nasz ekspert, ginekolog Łukasz Blukacz. 

Miesiączka po porodzie. Wszystko o co powinnaś zapytać ginekologa Miesiączka po porodzie. Wszystko o co powinnaś zapytać ginekologa
Spis treści
Krwawienie po porodzie czy miesiączka. Jaka jest różnica? Pierwsza miesiączka po porodzie Karmienie piersią i wiele miesięcy bez miesiączki Miesiączka po porodzie i przed porodem Miesiączka po porodzie. Zalecenia do wizyty u ginekologa Karmienie piersią, brak miesiączki a antykoncepcja

Krwawienie po porodzie czy miesiączka. Jaka jest różnica?

 

Miesiączka to krwawienie z dróg rodnych występujące cyklicznie u kobiet w wieku rozrodczym.

 

Wynika z wahania hormonów składających się na cykl miesięczny, w którego pod koniec drugiej fazy dochodzi do złuszczenia się błony śluzowej wyścielającej jamę macicy.

 

Mechanizm ten prowadzi w kolejnej – pierwszej fazie cyklu do odbudowy błony śluzowej. To z kolei pozwala na zagnieżdżenie się uwolnionej w wyniku owulacji, zapłodnionej komórki jajowej. Prawidłowo zagnieżdżona komórka jajowa rozwija się dalej do ciąży. Wystąpienie miesiączki niesie informację iż w danym cyklu nie doszło do zapłodnienia i z dużą dozą prawdopodobieństwa wyklucza ciążę - tłumaczy ginekolog Łukasz Blukacz.

 

Po porodzie wnętrze jamy macicy będące miejscem rozwoju ciąży przez poprzednie dziewięć miesięcy powoli wraca do normy. W pierwszych tygodniach bezpośrednio po porodzie występują tak zwane odchody połogowe.

 

Na początku prawidłowo są one krwisto-czerwone, a w kolejnych tygodniach stają się coraz jaśniejsze, aż do żółtawych czy bezbarwnych. Odchody połogowe będące wykładnikiem prawidłowego gojenia się macicy po porodzie utrzymywać się mogą do szóstego tygodnia od porodu. U niektórych kobiet okres połogu może zakończyć się wcześniej - zwraca uwagę lekarz.

 

Co ważne, jeśli krwawienie z dróg rodnych pojawi się wcześniej niż po sześciu tygodniach, a już po zakończeniu wydalania odchodów o charakterze krwistym należy pilnie skonsultować się z ginekologiem.

 

W takim przypadku na podstawie badania ginekologicznego, ultrasonograficznego i niejednokrotnie badań biochemicznych należy wykluczyć ryzyko infekcji czy pozostania fragmentów błon płodowych, które wymagać może pilnego leczenia.

arrow Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Jakie są inne powody?
arrow Dieta na miesiączkę. Te produkty wzmagają dolegliwości
arrow Bolesne miesiączkowanie? Fizjoterapeuta może pomóc
arrow Szczepienie przeciw COVID-19 a miesiączka
arrow Kubeczki menstruacyjne - wszystko, co musisz wiedzieć
arrow Obfita miesiączka - przyczyny i leczenie

Pierwsza miesiączka po porodzie

 

Kiedy kobieta może spodziewać się pierwszej miesiączki po porodzie? Nasz ekspert zauważa:

 

Może to być okres od sześciu tygodni po porodzie, nazywanych połogiem, aż do zakończenia regularnego karmienia piersią. Jest to bardzo szeroki przedział czasowy. Jego długość uzależniona jest nie tylko od czasu karmienia piersią, ale również od szeregu innych czynników, po uwarunkowania genetyczne włącznie.

 

U kobiet karmiących piersią, w szczególności regularnie, pierwsza miesiączka może nie pojawić się przez okres wielu miesięcy. Wraz z czasem, który upłynął od porodu oraz spadkiem częstotliwości karmień wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia miesiączki również w trakcie laktacji.

 

U kobiet które zaprzestały karmienia w okresie do kilku tygodni po porodzie miesiączka wraca z reguły po sześciu do dwudziestu tygodni po porodzie - wyjaśnia Łukasz Blukacz.

 

Karmienie piersią i wiele miesięcy bez miesiączki

 

W jaki sposób karmienie piersią ma wpływ na miesiączkowanie? Tak tłumaczy to ginekolog Łukasz Blukacz:

 

Karmienie piersią jest regulowane  mechanizmy hormonalne. Produkcja pokarmu w piersiach zależna jest od wydzielania hormonu nazywanego prolaktyną, który produkowany jest w przysadce mózgowej – małym gruczole znajdującym się mniej więcej pośrodku głowy, za oczami. Prolaktyna wydzielana do krwiobiegu pobudza produkcję mleka w gruczołach piersiowych oraz hamuje pośrednio funkcje jajników prowadzącą do dojrzewania i uwalniania komórek jajowych i prawidłowego rytmu miesiączkowania.

 

Jak podkreśla, mechanizm ten nie jest jednak niezawodny. Warto więc wiedzieć o tym, że u niektórych kobiet wydzielanie prolaktyny może być niewystarczające do zahamowania owulacji.

 

W związku z tym kobiety te mogą owulować, a tym samym być płodne, nawet w sytuacji gdy karmią piersią i nie doświadczają miesiączek.

 

Nasz ekspert uspokaja natomiast - występowanie braku miesiączkowania trwające wiele miesięcy podczas karmienia piersią nie powinno budzić niepokoju. Oznacza to iż wydzielanie prolaktyny przez przysadkę mózgową utrzymuje się na poziomie wystarczającym do zahamowania krwawień miesiączkowych.

 

Miesiączka po porodzie i przed porodem

 

U wielu kobiet pierwsze miesiączki po porodzie bywają inne niż miesiączka przed porodem. Spektrum tej różnorodności jest bardzo szerokie.

 

U niektórych kobiet miesiączki po porodzie są mniej lub bardziej obfite, mniej lub bardziej bolesne, trwają krócej lub dłużej niż przed porodem - przyznaje nasz ekspert.

 

Szczęśliwie dla wielu kobiet miesiączki po porodzie charakteryzują się mniejszymi dolegliwościami niż przed porodem. Nie ma jednak reguły, która jednoznacznie określa charakter miesiączek po ciąży.

 

Warto jednak zwrócić uwagę na występowanie bolesnego miesiączkowania po porodzie, w szczególności jeśli przed ciążą krwawienia miesiączkowe nie wiązały się z występowaniem dolegliwości bólowych. Wystąpienie takiego problemu warto omówić z lekarzem podczas wizyty ginekologicznej.

 

Miesiączka po porodzie. Zalecenia do wizyty u ginekologa

 

Wizyta u ginekologa z badaniem i ultrasonografią zalecana jest po sześciu tygodniach od porodu. Ma ona na celu obserwacje po zakończeniu połogu.

 

Podczas tej wizyty warto omówić swoje wątpliwości oraz zaplanować sposób antykoncepcji w kolejnych miesiącach czy latach - mówi nasz ekspert.

 

Bezpośrednio po ciąży, w okresie jeszcze przed wizytą popołogową należy zgłosić się do lekarza w sytuacji:

 

  • wystąpienia bólu,
  • obfitego krwawienia,
  • gorączki,
  • wystąpienia upławów o nieprzyjemnej woni lub charakterze ropnym,
  • wystąpienia krwawienia po ustaniu wydalania odchodów połogowych, a przed upływem sześciu tygodni od porodu.

 

 W okresie karmienia piersią wystąpienie obfitego, bolesnego krwawienia lub nieprawidłowych upławów sugeruje konieczność umówienia pilnej konsultacji ginekologicznej celem diagnostyki zaburzeń i dobrania odpowiedniego leczenia

 

Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, brak miesiączki w okresie karmienia piersią nie powinien wzbudzać niepokoju i nie jest podstawą do nagłej wizyty ginekologicznej. Również wystąpienie nieregularnego krwawienia o charakterze miesiączki podczas karmienia piersią nie powinno wzbudzać niepokoju.

 

Jednakże brak miesiączki w okresie kilku miesięcy po zakończeniu karmienia piersią wymaga dalszej diagnostyki ginekologicznej opartej przede wszystkim o badania laboratoryjne celem wykluczenia innych, w tym hormonalnych przyczyn zaburzeń miesiączkowania - zaleca ginekolog.

 

Karmienie piersią, brak miesiączki a antykoncepcja

 

Jak zauważa nasz ekspert, powszechne są mity dotyczące płodności w okresie laktacji:

 

Brak miesiączki w okresie karmienia piersią nie jest jednoznaczny ze skuteczną antykoncepcją! Oczywiście brak miesiączki może skutecznie utrudniać zajście w ciążę, ale nie wyklucza tej ewentualności.

 

U części kobiet podczas karmienia piersią jajniki utrzymują swoją funkcję i uwalniają cyklicznie komórki jajowe, które zapłodnione mogą rozwijać się do prawidłowej ciąży.

 

Jaka więc metoda antykoncepcji jest rekomendowana w okresie laktacji? Łukasz Blukacz odpowiada:

 

Istnieją metody antykoncepcji zarówno o działaniu hormonalnym, jak i pozbawionych tego działania, które można bezpiecznie stosować w okresie karmienia piersią. Nie niosą one zagrożenia dla matki karmiącej, ani jej dziecka. Warto temat antykoncepcji omówić z ginekologiem już podczas wizyty po połogu, gdyż pozwala to zaplanować i dobrze dobrać schemat antykoncepcji na kolejne miesiące czy lata.

 

Warto również dodać, że wystąpienie krwawienia miesiączkowego niezależne od jego regularności czy jej braku, w okresie karmienia piersią nie wpływa w żaden sposób negatywnie na dalsze możliwość karmienia piersią.

 

Nie jest szkodliwe dla dziecka. Nie wymaga przestawienia dziecka na karmienie o charakterze mieszanym czy oparty o dostępne w sklepach pokarmy modyfikowane. Pokarm w trakcie miesiączki nie różni się jakościowo od tego produkowanego w innych dniach - podkreśla lekarz.

Łukasz Blukacz ginekolog - położnik 5.00 / 183 opinie artykuły 31 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest w trakcie specjalizacji z zakresu ginekologii i położnictwa.

Zatrudniony w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. Zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak: niepłodność, patologie ciąży czy zespół policystycznych jajników.

Uczestnik licznych kursów i staży z zakresu kosmetologii lekarskiej, medycyny estetycznej oraz diagnostyki ultrasonograficznej ginekologiczno-położniczej. Więcej informacji zapraszam na stronę placówki Centrum Medycznego Severux

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Wykonanie beta HCG przyjmując antykoncepcję - czy wykryje ciążę?
Czy mogę wykonać badanie beta HCG z krwi w laboratorium stosując tabletki antykoncepcyjne? Czy badanie z krwi wykryje ciążę przy tabletkach antykoncepcyjnych?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oczywiście - zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, badanie to będzie dawało miarodajny wynik niezależnie od stosowanej aktualnie terapii antykoncepcyjnej.
Ile czasu po porodzie powinna pojawić się miesiączka?
Karmię dziecko piersią 15 miesięcy i nadal nie mam miesiączki. Na ostatnim badaniu ginekologicznym we wrześniu usłyszałam, że okres nie wróci za prędko, ale minęło od tej pory już pół roku i zastanawia mnie, czy to normalne, że miesiączki nie ma tak długo?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Krwawienie po cesarskim cięciu nie ustępuje pomimo przyjmowania antykoncepcji.
Jestem 4 miesiące po porodzie cesarskim cięciem. Po porodzie w pierwszym dniu miesiączki zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne. Mimo rozpoczęcia tabletek ciągle krwawiłam. Lekarz zalecił zmianę tabletek na inne, ale pomimo tej zmiany, po rozpoczęciu nowych tabletek po 2 dniach znowu pojawiło...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę powtórnie skonsultować się z ginekologiem celem poszerzenia diagnostyki ultrasonograficznej oraz laboratoryjnej. Krwawienie utrzymujące się tak długo nie jest prawidłowe i wymaga dobrania odpowiedniego leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Ból w pochwie i pieczenie - czy mogą być spowodowane przewianiem?
Od 2 dni odczuwam mocny ból w środku pochwy oraz „rozpieranie pochwy” - tak jakby mnie ktoś czymś przebijał. Odczuwam również lekkie pieczenie (zwłaszcza wtedy kiedy chce mi się do toalety), które nie jest uciążliwe jednak ten ból w środku narasta wieczorem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska celem wypisania odpowiednich leków na receptę.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego oraz u ginekologa, włączenie leków farmakologicznych.
Czy krążki antykoncepcyjne mogą być też stosowane w celu wyleczenia innych chorób?
Czy środki antykoncepcyjne wykorzystuje się oprócz przeciwdziałania zapłodnieniu także do leczenia chorób? Dokładnie chodzi mi o krążki dopochwowe. Czy ich zastosowanie jest tylko antykoncepcyjne, czy mogą być stosowane również w innym celu?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kwestie te należy omówić z lekarzem ginekologiem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli ma Pani na myśli antykoncepcyjne krążki o działaniu hormonalnym to mogą one być zastosowane również ze wskazań innych niż antykoncepcyjne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszystkie wskazania do stosowania leku są zawarte w jego charakterystyce produktu leczniczego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę