1. Artykuły
 2. Wstrząs anafilaktyczny. Jak pomóc? Działaj szybko

Wstrząs anafilaktyczny. Jak pomóc? Działaj szybko

Wstrząs anafilaktyczny jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, ale może wystąpić u osób, które są nadwrażliwe na określone substancje zwane alergenami - może to być m.in. jedzenie, niektóre leki, jad owadów czy też lateks. Ponieważ wstrząs anafilaktyczny jest stanem nagłym i potencjalnie zagrażającym życiu, szybka reakcja i natychmiastowe udzielenie pomocy medycznej są kluczowe. Co zatem robić? Jak pomóc? Odpowiedź znajdziesz w artykule. 

Wstrząs anafilaktyczny. Jak pomóc? Działaj szybko Wstrząs anafilaktyczny. Jak pomóc? Działaj szybko
Spis treści
Wstrząs anafilaktyczny - objawy Wstrząs anafilaktyczny - przyczyny Co robić w przypadku wstrząsu anafilaktycznego?

Wstrząs anafilaktyczny - objawy

 

Wstrząs anafilaktyczny występuje w wyniku nadmiernie silnej reakcji układu immunologicznego na alergeny. Ta reakcja może wystąpić w ciągu kilku minut po kontakcie z alergenem i obejmować poniższe objawy:

 

 • trudności w oddychaniu - osoba może doświadczać duszności, świszczącego oddechu, a w skrajnych przypadkach może wystąpić nagłe zatrzymanie oddechu,
 • problemy z krążeniem - może wystąpić spadek ciśnienia krwi, prowadzący do omdlenia lub utraty przytomności,
 • opuchlizna - często występuje obrzęk twarzy, ust, języka i/lub gardła, co może prowadzić do trudności w mówieniu i połykaniu,
 • zaczerwienienie i swędzenie skóry - może pojawić się rumień, pokrzywka lub inne zmiany skórne,
 • nudności, wymioty, biegunka.

Wstrząs anafilaktyczny - przyczyny

 

Co może wywołać reakcję organizmu jaką jest wstrząs anafilaktyczny? Przykłady potencjalnych alergenów, które mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, obejmują:

 

 1. Pokarmy: orzeszki ziemne, orzechy, mleko, jaja, ryby, skorupiaki, soja, pszenica i inne.
 2. Leki: zwłaszcza antybiotyki (np. penicylina), niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a także leki używane w terapii nowotworów.
 3. Jad owadów: ukąszenia lub użądlenia owadów, takich jak pszczoły, osy, szerszenie i mrówki.
 4. Lateks: osoby uczulone na lateks, zwłaszcza te związane z zawodem medycznym, mogą doświadczać wstrząsu anafilaktycznego po ekspozycji na lateksowe produkty.
 5. Preparaty kontrastowe: niektóre substancje używane w diagnostyce obrazowej, takie jak środki kontrastowe do badań radiologicznych.
 6. Inne substancje chemiczne: mogą wystąpić reakcje na pewne substancje chemiczne, ale są one zazwyczaj mniej powszechne.

 

Wstrząs anafilaktyczny może być bardzo poważny i wymaga natychmiastowej reakcji medycznej. Jednakże, ważne jest zauważenie, że nie wszystkie reakcje alergiczne prowadzą do wstrząsu anafilaktycznego, i nie wszyscy, którzy są uczuleni na pewne substancje, doświadczają tego rodzaju reakcji.

 

U osób z historią alergii istnieje jednak większe ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, dlatego ważne jest unikanie substancji wywołujących alergię.

 

Co robić w przypadku wstrząsu anafilaktycznego?

 

Pomoc w przypadku wstrząsu anafilaktycznego jest pilna, konieczna jest natychmiastowa reakcja. Poniżej znajdują się kroki, które możesz podjąć, aby pomóc komuś, u kogo podejrzewasz wstrząs anafilaktyczny:

 

Wezwij pomoc medyczną.

 

Natychmiast wezwij numer alarmowy (112) Poinformuj dyspozytora o podejrzeniu wstrząsu anafilaktycznego.

 

Podaj lekarstwo na receptę.

 

Jeśli osoba, u której podejrzewasz wstrząs anafilaktyczny, posiada lekarstwo na receptę, takie jak autoiniekcja adrenaliny, podaj to lekarstwo zgodnie z instrukcjami. Autoiniekcje adrenaliny są przeznaczone do natychmiastowego zastosowania w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Zawsze zwracaj uwagę na datę ważności tego lekarstwa.

 

Pomóż osobie usiąść.

 

Jeśli to możliwe, pomóż osobie usiąść w pozycji, która ułatwi jej oddychanie. Unikaj kładzenia jej płasko na plecach, ponieważ może to utrudnić oddychanie.

 

Monitoruj oddychanie i krążenie.

 

Obserwuj oddech i puls osoby. Jeśli przestanie oddychać lub zatrzyma się jej serce, przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), jeśli jesteś przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy.

 

Nie zostawiaj osoby samej.

 

Pozostań przy osobie do przybycia służb medycznych. Jeśli straci przytomność, sprawdź jej drogi oddechowe i zastosuj RKO, jeśli to konieczne.

 

Unikaj samodzielnego podawania substancji doustnych.

 

Nie próbuj podawać doustnie substancji, jeśli osoba ma trudności z oddychaniem lub połykaniem. To może pogorszyć sytuację.

 

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego czas jest kluczowy, dlatego natychmiastowa reakcja i wezwanie pomocy medycznej są niezbędne.

 

Osoby, które przeżyły wstrząs anafilaktyczny, powinny skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia planu postępowania i unikania alergenów, które mogą wywołać reakcję.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy może tu chodzić o wilgotność powietrza?
Mam problem z zatkanym nosem, mam stwierdzoną alergie, na razie nie zacząłem odczulania, ale przyjmuje leki bez recepty na alergię. Jak objawy się nasilają - to znaczy kichanie, swędzące gardło. Od maja od początku alergii sezonowej nie miałem problemów z zatkanym nosem, wczoraj się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą alergologiem celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana opieka alergologiczna, z włączeniem leczenia. Do rozważenia również konsultacja laryngologiczna.
Alergia, a występowanie świądu.
Czy podczas alergii może występować świąd na prawie całym ciele bez wysypki?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Świąd może być objawem alergii, ale może być również objawem innych schorzeń. Zalecana wizyta stacjonarna u lekarza.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczne jest zebranie bardziej szczegółowego wywiadu.
Czy lekarz mógł się pomylić i złe postawił diagnozę?
Od pół roku 2-3 razy w miesiącu puszcza mi się krew z nosa, nie cieknie, tylko się puści troszkę i po 2-3 minutach przestaję. Mam AZS I ALERGIE. Morfologia w tym krzepnięcie ok. Laryngolog stwierdził krzywą przegrodę.. Nie mam żadnych innych dolegliwości. Żadnych boli głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Zapalenie pęcherza oraz świąd - jakie kroki podjąć przy leczeniu?
Ostatnio załapałam zapalenie pęcherza, jestem w trakcie leczenia aktualnie. Pojawił się niestety również świąd (delikatny, raz na jakiś czas daje o sobie znać) tylko przy wejściu do pochwy. Zauważyłam, ze tuz przy wejściu, posiadam „guzka” tej wielkości. Nie mam pojęcia czy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ginekolog podczas wizyta podejmie zapewne decyzję co do dalszego sposobu postępowania.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Dobrze, że ma Pani umówioną wizytę u ginekologa, ponieważ to najlepszy krok w sytuacji pojawienia się niepokojących objawów. Zapalenie pęcherza wymaga leczenia, często antybiotykami, a świąd i obecność guzka przy wejściu do pochwy również powinny być ocenione przez specjalistę. Świąd i pojawienie się zmiany mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym reakcją alergiczną na nowy produkt, jakim jest pianka do golenia. Może to również być oznaka infekcji, na przykład grzybiczej, która czasami towarzyszy lub jest skutkiem ubocznym antybiotykoterapii. Ponieważ objawy dotyczą delikatnych obszarów, ważne jest, aby nie stosować leczenia na własną rękę bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, szczególnie jeśli chodzi o stosowanie jakichkolwiek leków miejscowych czy doustnych. Podczas wizyty u ginekologa ważne będzie dokładne opisanie wszystkich objawów, jak również informacja o wszelkich produktach, które Pani ostatnio używała. Lekarz może zalecić odpowiednie badania, na przykład wymaz z pochwy, aby wykluczyć infekcję, oraz ocenić guzek, o którym Pani wspomniała. Proszę pamiętać, że dbanie o swoje zdrowie jest najważniejsze, a szybkie zdiagnozowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia pomoże szybko wrócić do dobrego samopoczucia.
Czy w takim razie powinienem również unikać parabenów w pożywieniu?
Robiłem testy alergiczne płatkowe i testy z krwi na jedzenie z powodu wysypki na ciele. W testach z krwi nie wyszła alergia na żaden pokarm, ale w płatkowych wyszło kilka w tym na parabeny.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja alergologiczna.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z alergologiem, a następnie z dietetykiem klinicznym w celu dostosowania żywienia. Zapraszam serdecznie. Pozdrawiam, mgr Żaneta Petryka
Czy możliwe, że dziecko ma alergię na BMK?
Na pokładzie 5 miesieczny niemowlak. Do tej pory karmiony wyłącznie piersią od samego początku mamy problem ze snem (ciągle pobudki, w dzień bardzo krótkie drzemki) wyginanie się przy karmieniu, bardzo luźne kupy. Od niedawna próbuje wprowadzić mm do jego diety, bo mam wrażenie, że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Kot - jak wykluczyć alergię?
Planuje zakup kota. Jakie badania powinnam zrobić, by wykluczyć alergie u członków rodziny? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja alergologiczna.
zalecam udać się do alergologa i poprosić o skierowanie na panel alergenów oddechowych, te badanie zawiera wiele punktów krytycznych alergii
zalecam udać się do alergologa i poprosić o skierowanie na panel alergenów oddechowych, te badanie zawiera wiele punktów krytycznych alergii
Kiedy można wykonać badanie kału plus krew utajona w kale po przyjęciu przez dziecko pierwszej dawki szczepionki rotateq? 
Badania są potrzebne do zdiagnozowania alergii na białko mleka krowiego, kiedy wyniki będą najbardziej miarodajne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Badanie na krew utajoną można wykonać niezależnie od podania szczepionki.
Czym mogą być spowodowane złe wyniki badań?
Mam pytanie odnośnie wyników badań, które powtarzam miesięcznie. Cały czas mam dość zaniżone trzy parametry PDW, MPV, P -LCR, a podwyższoną liczebność limfocytów, eozynocytów oraz prolaktynę (w małym stopniu). Lekarz twierdzi, żeby się nie martwić. Jednak taka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym
Opuchlizna na oku wywołana alergią.
Mam alergie i przez to dzisiaj bardzo tarłam oko. Teraz mam dziwną opuchliznę na gałce ocznej, wygląda jakby to była soczewka, takie dziwne zgrubienie w wewnętrznej stronie oka. Co to może być?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego i u okulisty, zastosowanie odpowiednich leków na alergie i na stan zapalny.
Swędząca wysypka u dziecka.
Córka ma 5 lat i od około miesiąca ma swędzącą wysypkę. Lekarz rodzinny przepisał maść na receptę i lek na złagodzenie objawów alergii. Córka ma wysypkę na udzie, brzuchu i trochę na plecach (wszystko po jednej stronie). Testy u alergologa nic nie wykazały, nie...
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Zgłosić się do lekarza rodzinnego ma diagnozę wysypki i wdrążyć leczenie
Co może być przyczyną nawracającego zapalenie zatok?
Mam nawracające zapalenie zatok i co miesiąc jestem chora - nieważne co robię infekcja nawraca. Stosuje się do zaleceń lekarzy, przyjmuje leki, ale dopiero antybiotyk pomaga. Suplementuje witaminy oraz probiotyk. Morfologia w normie, a na tomografii lekarz twierdzi, że nic nie widzi. Leczę się na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa.
Czy zaczerwienie skóry może być spowodowane uczuleniem?
Pojawiły się u mnie zaczerwienienia skóry - najpierw pod pachami i w pachwinach, potem rozlało się na całe ciało. Do tego bardzo swędzi (teraz jest już trochę lepiej) - smaruje produktem przeciwświądowym. Czy to może być uczulenie od świeżych warzyw (jem je bez mycia i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zgłosić się do lekarza rodzinnego na konsultacje.
Czy ropiejące oczy oznaczają alergię czy infekcję wirusową?
Mój 2 letni syn ma katar, kaszel, podwyższoną temperaturę, a także ropiejące oczy. Oczy najbardziej mu ropieją po nocy, do tego stopnia, że nie może ich otworzyć. Przemywamy je solą fizjologiczną. Czy to alergia czy raczej jakaś infekcja wirusowa?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Objawy wskazują na infekcję wirusową i bakteryjną. Wirus może sprzyjać rozwojowi bakterii. Ropna wydzielina z oczu wskazuje na infekcję bakteryjną.
Moczenie się dziecka pomimo przyjmowania leków.
Mój 7 letni synek boryka się z problemem moczenia nocnego i w ciągu dnia. Zrobiliśmy wszystkie badania, ale wszystko jest w normie. Sprawdziliśmy również nerki. Od urologa otrzymaliśmy leki, które dostaje od 10 dni i nie widać poprawy. Czy to oznacza, że leki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u urologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę