skorzystaj z wygodnych konsultacji online
Zespół lęku uogólnionego diagnozowany jest u osób, które cały czas, przez okres co najmniej 6 miesięcy, odczuwają znaczący niepokój, a także martwią się bez konkretnej przyczyny. Towarzyszą mu również inne objawy takie jak problemy ze snem, zaburzenia koncentracji oraz chroniczne zmęczenie.
Objawy zespołu lęku uogólnionego pojawiają się ponadto na poziomie somatycznym i obejmują m.in. bóle głowy i brzucha, drżenie mięśni oraz przyspieszone bicie serca.
Leczenie opiera się przede wszystkim na wdrożeniu psychoterapii. Zazwyczaj jest to nurt poznawczo-behawioralny, dzięki któremu wraz z terapeutą odkrywa się źródła lęku i próbuje znaleźć sposoby, by skutecznie sobie z nimi radzić. Na krótki czas specjalista może wypisać również eReceptę na środki farmakologiczne.
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do tego typu dolegliwości i zazwyczaj jest to połączenie interakcji o podłożu biologicznym, psychologicznym i środowiskowym.
Zazwyczaj wykorzystywana jest terapia poznawczo-behawioralna, przy czym skuteczna może być również metoda psychodynamiczna, która oparta jest na założeniach psychoanalizy.
Tak, leczenie jest skuteczne, jednak istotne jest, by pacjent jak najszybciej zgłosił się z niepokojącymi objawami do specjalisty.
Najliczniej zespół lęku uogólnionego pojawia się u osób dorosłych, po ukończeniu 18. roku życia i może być to nawet 3 proc. populacji.
Aby zdiagnozować zespół lęku uogólnionego i wdrożyć odpowiednie leczenie, należy skorzystać z pomocy psychiatry lub psychologa. Konsultacja może odbyć się również online.