Zespół lęku uogólnionego – skuteczne leczenie

Przyczyny, objawy, leczenie online. Porada specjalisty, w zespole lęku uogólnionego, nawet w 15 minut!

Leczenie zespołu lęku uogólnionego

skorzystaj z wygodnych konsultacji online

Zespół lęku uogólnionego diagnozowany jest u osób, które cały czas, przez okres co najmniej 6 miesięcy, odczuwają znaczący niepokój, a także martwią się bez konkretnej przyczyny. Towarzyszą mu również inne objawy takie jak problemy ze snem, zaburzenia koncentracji oraz chroniczne zmęczenie.

 

Objawy zespołu lęku uogólnionego pojawiają się ponadto na poziomie somatycznym i obejmują m.in. bóle głowy i brzucha, drżenie mięśni oraz przyspieszone bicie serca.

Leczenie opiera się przede wszystkim na wdrożeniu psychoterapii. Zazwyczaj jest to nurt poznawczo-behawioralny, dzięki któremu wraz z terapeutą odkrywa się źródła lęku i próbuje znaleźć sposoby, by skutecznie sobie z nimi radzić. Na krótki czas specjalista może wypisać również eReceptę na środki farmakologiczne.

Jak leczyć zespół lęku uogólnionego?

Wystarczy dosłownie kilka kroków:
  • Wybierz dowolnego ze specjalistów oferujących swoje usługi powyżej.
  • Umów konsultację wybierając dogodny termin i wypełniając formularz.
  • Po opłaceniu wizyty otrzymasz link, który przekieruje Cię do eWizyty.
  • Możesz konsultować się korzystając z czatu, wideorozmowy lub połączenia głosowego.
  • Po konsultacji możesz otrzymać eReceptę (mailem lub SMS-em) lub eZwolnienie.
  • eReceptę zrealizujesz w dowolnej aptece, podając swój PESEL i 4‑cyfrowy kod recepty.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Jakie są przyczyny zespołu lęku uogólnionego?

Jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do tego typu dolegliwości i zazwyczaj jest to połączenie interakcji o podłożu biologicznym, psychologicznym i środowiskowym.

Jakie rodzaje terapii stosuje się do leczenia zespołu lęku uogólnionego?

Zazwyczaj wykorzystywana jest terapia poznawczo-behawioralna, przy czym skuteczna może być również metoda psychodynamiczna, która oparta jest na założeniach psychoanalizy.

Czy leczenie zespołu lęku uogólnionego jest skuteczne?

Tak, leczenie jest skuteczne, jednak istotne jest, by pacjent jak najszybciej zgłosił się z niepokojącymi objawami do specjalisty.

Jak częsty jest zespół lęku uogólnionego?

Najliczniej zespół lęku uogólnionego pojawia się u osób dorosłych, po ukończeniu 18. roku życia i może być to nawet 3 proc. populacji.

Kto może zdiagnozować tę chorobę?

Aby zdiagnozować zespół lęku uogólnionego i wdrożyć odpowiednie leczenie, należy skorzystać z pomocy psychiatry lub psychologa. Konsultacja może odbyć się również online.

Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Umów wizytę