Czy u nastolatka można w jakiś sposób zlikwidować skoliozę?

Nastolatek w wieku 16 lat ma skoliozę (nie wiem jaki stopień). Aby ją zmniejszyć, nosi wkładki korekcyjne do butów, jednak po dużym wygięciu pleców widać wały na plecach (jak przypadło na skoliozę z jednej strony mały, a z drugiej strony 4 razy większy). Jednak w żadnym wypadku nie bolą go plecy. Czy w tym wieku można całkowicie zlikwidować te pojawiające się wały? Czy ćwiczenia same w sobie zmniejszą garba (i jeśli tak to jakie)? Czy ten garb może być spowodowany czymś innym niż skoliozą? Czy można samodzielnie rozpoznać, czy ten przypadek jest mocno zaawansowany i czy trzeba się ubiegać o jakieś operacje? 

Konieczna jest pilna konsultacja u ortopedy. On wykona odpowiednie badania, pomiary i wtedy odpowie na pytania . Dowie się Pani czy rehabilitować czy leczyć operacyjnie.
Niezbędna jest konsultacja ortopedyczna.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3566
Pytań zadanych
przez pacjentów
8533
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi