2023-12-19

Czy to może być początek infekcji?

Piszę z zapytaniem do lekarza ginekologa. Od 2-3 dni towarzyszy mi śluz z pochwy biały o dość gęstej konsystencji/budyniowej, bezwonny. Zwykle też jest obecny, ale ma zabarwienie bardziej z przezroczystego w białawe, trochę żółtawe między końcem miesiączki a owulacją. Kilka dni temu nad ranem obudził mnie ból w podbrzuszu, ale od tamtej pory nie wystąpił. Być może związany jest ze stresem? Czuje teraz może delikatny ból, choć nie określiłabym tego jako ból, bardziej uczucie skurczu. Czy ewentualnie w takim momencie można już coś brać (dostępnego w aptece), aby zapobiec możliwe dalsze jej rozwinięcie? Czy jednak poczekać kilka dni, obserwować? Ostatnią miesiączkę skończyłam 03.12., kolejna przewidziana jest za 6 dni 25.12. Ciążę raczej mogę wykluczyć, stosunek odbyty 2 dni temu z zabezpieczeniem i bez ejakulacji partnera.

Dzień dobry,

Zmiana konsystencji i koloru śluzu z pochwy może być związana z różnymi czynnikami, w tym z naturalnymi zmianami zachodzącymi w cyklu miesiączkowym. Biały, gęsty śluz, szczególnie jeśli jest bezwonny i nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie czy ból podczas stosunku, może być normalnym zjawiskiem. Jednakże, każda znacząca zmiana może również wskazywać na infekcję lub inną dolegliwość ginekologiczną.

Ból w podbrzuszu, który Pani wspomina, może mieć różne przyczyny, w tym stres, jednak jeżeli będzie się powtarzał lub nasilał, zalecałabym konsultację z lekarzem. Subtelne uczucie skurczu może być również związane z naturalnymi procesami w cyklu miesiączkowym, szczególnie jeżeli zbliża się termin kolejnej miesiączki.

Jeśli chodzi o podjęcie działań zapobiegawczych w obawie przed infekcją, zazwyczaj zaleca się ostrożność w stosowaniu jakichkolwiek środków bez konsultacji z lekarzem. Wiele leków dostępnych bez recepty może pomóc w łagodzeniu objawów, ale mogą również zakłócić naturalną florę bakteryjną pochwy lub maskować objawy, co utrudni postawienie właściwej diagnozy.

W tej sytuacji, jeśli objawy nie są szczególnie uciążliwe i nie pojawią się dodatkowe, takie jak świąd, pieczenie, nieprzyjemny zapach czy ból, można obserwować sytuację przez kilka dni. Jeśli jednak objawy się nasilą lub pojawią się nowe, zalecam skontaktowanie się z ginekologiem. Lekarz może zalecić wykonanie badań, takich jak wymaz z pochwy, aby wykluczyć infekcję i ustalić właściwe leczenie.

Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa i profilaktyczne badania są najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia ginekologicznego i szybką reakcję w przypadku wszelkich niepokojących zmian.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4