2023-12-10

Czy potrzebuję specjalnego przygotowania, czy mogę to zrobić samodzielnie? Jakie są efekty odstawienia?

Po wielu latach stosowania chcę zrezygnować z przyjmowania antykoncepcji hormonalnej (krążki antykoncepcyjne). Moja ginekolog wspomniała mi kiedyś o wypadaniu włosów i zaleciła przygotowania się 3 miesiące przed odstawieniem witaminami — chciałabym się upewnić, o jakie witaminy chodzi i czy rzeczywiście warto zrobić to w takiej kolejności.

Dzień dobry, decyzja o odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, takiej jak krążki antykoncepcyjne, może wiązać się z różnymi efektami dla organizmu, które wynikają z ponownego dostosowywania się do naturalnego cyklu hormonalnego. Wspomniane przez Panią ginekologa wypadanie włosów może być jednym z potencjalnych skutków zmian w stężeniu hormonów, choć nie każda kobieta doświadcza takich objawów po odstawieniu antykoncepcji.

Przygotowanie się do odstawienia antykoncepcji i minimalizacja potencjalnych skutków ubocznych może obejmować suplementację wybranych witamin i minerałów. Nie ma uniwersalnej listy suplementów zalecanych wszystkim kobietom w tej sytuacji, warto zwrócić uwagę na adekwatną suplementację witamin i mikroelementów.

Warto jednak przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że wybrane preparaty są odpowiednie dla Pani potrzeb i nie ma przeciwwskazań do ich stosowania.

Efekty odstawienia antykoncepcji mogą obejmować powrót do naturalnego cyklu miesiączkowego, co może wiązać się z większą nieregularnością cykli, zmianami w intensywności krwawień, a także powrotem objawów, które były łagodzone przez antykoncepcję, takich jak bóle menstruacyjne czy nasilony trądzik. Również pozytywne zmiany, jak poprawa libido, są możliwe.

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej jest procesem indywidualnym i różni się między kobietami. Dlatego warto być w kontakcie z lekarzem ginekologiem, który może monitorować proces dostosowywania się do zmian i w razie potrzeby zaproponować dodatkowe działania wspierające.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi Ginekolog w Częstochowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4