2024-02-02

Czy podczas tego całego czasu ochrona przed ciążą działała?

Zawsze przyjmuję tabletki o godzinie 21, tabletki antykoncepcyjne. Pewnego dnia z powodu roztargnienia wzięłam dwie tabletki tego samego dnia. Zawsze listek zaczynam od poniedziałku i kończę w niedzielę. Nie chciałam, aby to się zmieniło, więc po prostu dołożyłam jedną tabletkę z dodatkowego opakowania i skończyłam w niedzielę jak zawsze, tylko w ciągu tego „brania” wzięłam jedną tabletkę więcej. Następnie miałam 7 dni przerwy, wystąpiło plamienie z odstawienie. Powinnam zacząć normalnie od poniedziałku, lecz znów przez pomyłkę, zamiast zacząć w poniedziałek, zaczęłam jeden dzień wcześniej w niedzielę. Teraz zamierzam skończyć listek po prostu jeden dzień wcześniej w sobotę z racji tego, że zaczęłam jeden dzień wcześniej. 

Dzień dobry,

Zmiana harmonogramu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, jak opisała Pani, zwykle nie powinna znacząco wpłynąć na skuteczność antykoncepcji, pod warunkiem, że nadal przestrzega Pani zasad przyjmowania tabletek i nie wydłuża przerwy między opakowaniami.

Jeśli wzięła Pani dwie tabletki tego samego dnia i następnie dołożyła jedną z innego opakowania, aby utrzymać standardową liczbę dni przyjmowania tabletek, to postąpiła Pani prawidłowo. Ważne jest, aby przez cały cykl przyjmować odpowiednią liczbę tabletek.
Rozpoczęcie nowego opakowania tabletek dzień wcześniej nie powinno stanowić problemu. Pani cykl antykoncepcyjny będzie teraz przesunięty o jeden dzień do przodu, ale nie wpłynie to na skuteczność antykoncepcji, pod warunkiem, że nie zrobi Pani dłuższej przerwy niż 7 dni.
Skoro zaczęła Pani nowe opakowanie dzień wcześniej, zakończenie przyjmowania tabletek o jeden dzień wcześniej również jest odpowiednim działaniem. Ważne jest, aby przerwa między opakowaniami nie przekraczała 7 dni.

Aby antykoncepcja była jak najbardziej skuteczna, ważne jest regularne przyjmowanie tabletek i przestrzeganie schematu 21 dni przyjmowania tabletek i 7 dni przerwy (lub zgodnie z instrukcją dołączoną do Pani tabletek, jeśli stosuje Pani inny schemat).
Jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy lub pytania dotyczące dalszego stosowania tabletek antykoncepcyjnych, najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Może on dostarczyć dokładnych informacji i zaleceń dopasowanych do Pani indywidualnej sytuacji.

Pamiętać proszę, że drobne pomyłki w przyjmowaniu tabletek zdarzają się i istnieją wytyczne, jak postępować w takich sytuacjach. Ważne jest, aby stosować się do tych wytycznych i w razie wątpliwości konsultować się z lekarzem.
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5929
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15586
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+137
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4