2023-12-01

Czy podczas plamienia które wynika z używania krążków antykoncepcyjnych mogę używać lek na infekcje intymne?

 Dodam, że mój lekarz ginekolog po zbadaniu powiedział, że takie plamienia będą normalne. Ale od kilku dni mam infekcje i chciałabym się dowiedzieć, czy w takiej sytuacji mogę używać leku na infekcję. 

Dzień dobry,

Plamienia występujące podczas stosowania krążków antykoncepcyjnych mogą być normalnym zjawiskiem, zwłaszcza w pierwszych miesiącach stosowania tej metody antykoncepcji, gdy organizm dostosowuje się do nowego stężenia hormonów. Jeśli Pani lekarz ginekolog potwierdził, że takie plamienia są w Pani przypadku normalne, jest to część procesu adaptacji.

Jeśli chodzi o leczenie infekcji intymnych w trakcie występowania plamień, zazwyczaj jest to możliwe i bezpieczne, ale wybór odpowiedniego preparatu powinien być skonsultowany z lekarzem. Leki na infekcje intymne, szczególnie te dostępne bez recepty, są przeważnie bezpieczne do stosowania, jednak ich wybór zależy od rodzaju i przyczyny infekcji. W przypadku infekcji grzybiczych często stosuje się preparaty miejscowe lub doustne zawierające substancje przeciwgrzybicze, natomiast w przypadku infekcji bakteryjnych mogą być zalecane inne środki.

Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek leków na infekcję intymną w trakcie stosowania krążków antykoncepcyjnych, zalecam konsultację z lekarzem, który może dokładnie ocenić rodzaj infekcji i zalecić odpowiedni preparat. Jest to ważne, aby terapia była skuteczna i bezpieczna zarówno w kontekście leczenia infekcji, jak i utrzymania skuteczności antykoncepcji.

Proszę pamiętać, że dbałość o higienę intymną i regularne wizyty kontrolne u specjalisty są kluczowe dla utrzymania zdrowia i właściwego stosowania metod antykoncepcyjnych.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi Ginekolog w Częstochowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4