Czy można zmniejszyć problem nadmiernej potliwości?

Mój narzeczony ma duży problem z nadmierną potliwością, która występuje na całym ciele. Jest otyły i ma cukrzycę, na którą się leczy. Czy istnieje jakiś sposób, aby zmniejszyć tą nadpotliwość? Niedługo bierzemy ślub i chcielibyśmy coś zrobić z tym problemem.

Istnieją metody walki z nadpotliwością, w szczególności regionalną. Długofalowo pomocna może być terapia przy użyciu toksyny botulinowej. Proponuję zasięgnąć porady w gabinecie medycyny estetycznej,
Problemy metaboliczne mogą tu być jednak przeważającą przyczyną stąd bezwzględnie należy podejść do zaleceń lekarza prowadzącego leczenie skrupulatnie i sumiennie.
Nadpotliwość może być objawem wielu chorób i stanów, w tym cukrzycy i otyłości, dlatego ważne jest, aby Twój narzeczony skonsultował się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny nadpotliwości.

Oprócz leczenia chorób podstawowych, istnieją różne sposoby zmniejszające nadpotliwość, takie jak:

Utrzymanie zdrowej wagi i aktywności fizycznej - otyłość może pogłębiać nadpotliwość, dlatego ważne jest, aby Twój narzeczony zaczął prowadzić zdrowy styl życia, w tym zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną.

Unikanie stresu - nadpotliwość często zwiększa się podczas stresu, dlatego ważne jest, aby Twój narzeczony unikał sytuacji stresowych i szukał sposobów na relaks.

Stosowanie antyperspirantów - antyperspiranty mogą pomóc w zmniejszeniu nadpotliwości poprzez blokowanie gruczołów potowych. W przypadku nadpotliwości całego ciała, można spróbować stosować antyperspiranty w sprayu lub aerozolu. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste stosowanie antyperspirantów może prowadzić do blokowania normalnej funkcji gruczołów potowych i zaburzeń równowagi cieplnej organizmu, co może prowadzić do nadmiernej potliwości w innych obszarach ciała.

Leczenie farmakologiczne - w niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki, które pomagają zmniejszyć nadpotliwość.

Terapia bądź zabiegi - Terapia jonoforezy (prąd, który blokuje receptory potowe), a zabiegi, jak botox, są w stanie osłabić aktywność gruczołów potowych.

Podsumowując, istnieje kilka sposobów na zmniejszenie nadpotliwości. Ważne jest, aby Twój narzeczony skonsultował się z lekarzem, który pomoże zdiagnozować przyczynę nadpotliwości i zaproponuje odpowiednie leczenie. Warto również skonsultować się z dietetykiem, w celu analizy dotychczasowego żywienia i stylu życia. Oba czynniki mają wpływ na stan zdrowia człowieka w kontekście długofalowym.

Pozdrawiam
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk
mgr Klaudia Ułamek
Długofalowo pomocna może być terapia przy użyciu toksyny botulinowej. Proponuję zasięgnąć porady w gabinecie medycyny estetycznej, Problemy metaboliczne mogą tu być jednak przeważającą przyczyną stąd bezwzględnie należy podejść do zaleceń lekarza prowadzącego leczenie skrupulatnie i sumiennie.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Internista w Katowicach Internista w Dąbrowie Górniczej Internista w Bielsku-Białej Internista w Krakowie Internista w Gliwicach Internista w Warszawie Internista w Częstochowie Lekarz rodzinny w Gliwicach

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4563
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
12305
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+114
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z