Czy dopochwowe USG jest konieczne w prowadzeniu ciąży?

Piszę z pytaniem odnośnie ciąży mojej partnerki. Otóż Elizabeth z powodów traumatycznego dzieciństwa jest przerażona faktem USG transwaginalnego. Czy dopochwowe badanie USG jest niezbędne do prawidłowego prowadzenia ciąży przez lekarza? Moja matka, która jest pielęgniarką nalega, aby Elizabeth poddała się USG transwaginalnemu w czwartym miesiącu ciąży, natomiast moja położna twierdzi, że po dziesiątym tygodniu nie jest normalne oferować takiego badania kobiecie w ciąży, szczególnie że będzie poddana ogromnemu stresowi przy tym zabiegu.
tak jest niezbędne
zadecyduje o tym ginekolog, większe ciąże bada się przezbrzusznie
O tym decyduje ginekolog w trakcie badania - zależy to przede wszystkim od wieku ciąży.
Proszę skontaktować się z ginekologiem prowadzącym w tej sprawie.
Badanie przezbrzuszne i przezpochwowe pozwalają uwidocznić i ocenić inne struktury anatomiczne i dopiero w połączeniu często umożliwiają pełną diagnostykę. Warto porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę. Zawsze pacjentka ma prawo odmówić badania, choć może to niekorzystnie wpłynąć na proces diagnostyczny.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2831
Pytań zadanych
przez pacjentów
7031
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi