2024-02-05

W jakich stopniu branie tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć albo wpływa na stan zdrowia żołądka, jeśli wpływa to co w tej sprawie powinnam zrobić?

W listopadzie zeszłego roku wykryto u mnie zapalenie żołądka niewywołane bakterią helicobacter pylori oraz zespół jelita drażliwego. Obecnie, od roku, jestem na tabletkach antykoncepcyjnych i zauważyłam, że parę dni przed i podczas plamienia kiedy mam przerwę od tabletek - moje bóle w żołądku się nasilają mimo regularnej diety. 

Dzień dobry,

Tabletki antykoncepcyjne mogą rzeczywiście mieć wpływ na układ pokarmowy, w tym na żołądek, jednak każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny. U niektórych kobiet, substancje zawarte w tabletce mogą wpływać na motorykę przewodu pokarmowego, prowadząc do różnych dolegliwości, takich jak wzdęcia, nudności czy ból brzucha.

Zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem, który zna historię Pani leczenia. Warto omówić zaobserwowane objawy oraz możliwość dostosowania metody antykoncepcyjnej lub jej zmiany, jeśli lekarz uzna, że obecnie stosowana metoda może mieć związek z nasileniem dolegliwości żołądkowych. Możliwe, że potrzebne będzie zastosowanie innej, pozajelitowej formy antykoncepcji w zależności od obserwowanych przez Panią objawów. Rozważyć należy w takiej sytuacji inne tabletki, krążki dopochwowe, plastry, implant podskórny lub wkładkę wewnątrzmaciczną.

Proszę pamiętać, aby dbać o regularną dietę i, o ile to możliwe, unikać czynników, które mogą nasilać objawy zespołu jelita drażliwego. Profilaktyka i regularne wizyty kontrolne są ważne w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Zachęcam do regularnego pobierania wymazów i wizyt kontrolnych zarówno u ginekologa, jak i gastroenterologa, aby kompleksowo zadbać o Pani zdrowie.
Najpewniej nie ma żadnego wpływu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4