Trudne gojenie się rany po ukąszeniu kleszcza

W dniu 3 października wczepił się kleszcz w moją nogę poniżej łydki. Zauważyłam i wyjęłam go następnego dnia. Ślad po ukąszeniu to wypukłe zgrubienie o średnicy około 7 mm, które nie blednie mimo stosowania maści Diprogenta oraz dezynfekowania jodyną, propolisem. Lekarz rodzinny stwierdził, że "widocznie mam takie ciało". Moje pytanie: czy powinnam przyjąć antybiotyk doustnie?
Proszę wykonać badanie na obecność przeciwciał przeciwko krętkom borrelia sp. W przypadku wyniku dodatniego konieczne będzie włączenie antybiotyku.
Nie, rumień pokleszczowy ma swoje cechy o których tutaj nie ma mowy. Najpewniej to odczyn poukąszeniowy. Warto zrobić przeciwciała by być pewnym.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3588
Pytań zadanych
przez pacjentów
8553
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi