Trudne gojenie się rany po ukąszeniu kleszcza

W dniu 3 października wczepił się kleszcz w moją nogę poniżej łydki. Zauważyłam i wyjęłam go następnego dnia. Ślad po ukąszeniu to wypukłe zgrubienie o średnicy około 7 mm, które nie blednie mimo stosowania maści Diprogenta oraz dezynfekowania jodyną, propolisem. Lekarz rodzinny stwierdził, że "widocznie mam takie ciało". Moje pytanie: czy powinnam przyjąć antybiotyk doustnie?
Proszę wykonać badanie na obecność przeciwciał przeciwko krętkom borrelia sp. W przypadku wyniku dodatniego konieczne będzie włączenie antybiotyku.
Nie, rumień pokleszczowy ma swoje cechy o których tutaj nie ma mowy. Najpewniej to odczyn poukąszeniowy. Warto zrobić przeciwciała by być pewnym.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2406
Pytań zadanych
przez pacjentów
5903
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi