Pękające i łuszczące się zmiany na skórze dłoni i stóp

Od ponad 2 lat leczę pękające i łuszczące się zmiany na skórze dłoni i stóp. Stopy chwilami są ok, ale muszę bardzo dbać o nie, kremów różnych przetestowałam dużo. Brałam 2 rodzaje tabletek, np. Acitren i inne, które gdy brałam to pomagały. Obecnie powtórzony Acitren, ale nie pomaga, skóra szczególnie na dłoniach mocno pęka, piecze i łuszczy się. Pracuję jako pielęgniarka od 40 lat i teraz nie mogę sobie z tym poradzić. Proszę o pomoc i radę co z tym zrobić. Korzystałam z porad dermatologów, którzy zalecali mi stosowanie różnych maści sterydowych, ale bez efektu.
Sposób postępowania w Pani przypadku uzależniony jest od przyczyny występujących zmian - alergia? etc.
Najczęściej w tym zawodzie to alergia na składnik rękawiczek, jednak zwłaszcza w przypadku pogorszenia po sterydach warto rozważyć grzybicę.
prawdopodobna jest alergia skórna
objawy alergii
Należy spróbować zmienić rękawiczki oraz płyny myjące i dezynfekujące w pracy. W czasach pandemii gdzie ręce myjemy znacznie częściej a płyny najczęściej są kiepskiej jakości trudno będzie to wykonać. Czy w czasie urlopu ręce się poprawiają?
Wygląda to na alergie, należy obserwować po czym zmiany się zaostrzają, najskuteczniejszą rada jest eliminacja czynnika alergizującego.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8530
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi