Pękające i łuszczące się zmiany na skórze dłoni i stóp

Od ponad 2 lat leczę pękające i łuszczące się zmiany na skórze dłoni i stóp. Stopy chwilami są ok, ale muszę bardzo dbać o nie, kremów różnych przetestowałam dużo. Brałam 2 rodzaje tabletek, np. Acitren i inne, które gdy brałam to pomagały. Obecnie powtórzony Acitren, ale nie pomaga, skóra szczególnie na dłoniach mocno pęka, piecze i łuszczy się. Pracuję jako pielęgniarka od 40 lat i teraz nie mogę sobie z tym poradzić. Proszę o pomoc i radę co z tym zrobić. Korzystałam z porad dermatologów, którzy zalecali mi stosowanie różnych maści sterydowych, ale bez efektu.
Sposób postępowania w Pani przypadku uzależniony jest od przyczyny występujących zmian - alergia? etc.
Najczęściej w tym zawodzie to alergia na składnik rękawiczek, jednak zwłaszcza w przypadku pogorszenia po sterydach warto rozważyć grzybicę.
prawdopodobna jest alergia skórna
objawy alergii
Należy spróbować zmienić rękawiczki oraz płyny myjące i dezynfekujące w pracy. W czasach pandemii gdzie ręce myjemy znacznie częściej a płyny najczęściej są kiepskiej jakości trudno będzie to wykonać. Czy w czasie urlopu ręce się poprawiają?
Wygląda to na alergie, należy obserwować po czym zmiany się zaostrzają, najskuteczniejszą rada jest eliminacja czynnika alergizującego.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2396
Pytań zadanych
przez pacjentów
5825
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi