Czy wątroba może się pomniejszyć na przestrzeni lat?

Czy wątroba może się pomniejszać? Bo porównując wyniki USG sprzed ponad 10 lat dokładnie 15, a obecnie to zauważyłem różnicę. Wtedy wątroba miała u mnie 13 cm, a teraz 10.8 cm. Wg radiologa wszystko jest ok (choć nie zadalem mu pytania o rozmiar) Dlatego pytam Państwa. Wtedy też byłem zdecydowanie grubszy. Ważyłem około 100 kg, teraz ważę poniżej 90-ciu. Na tym wcześniejszym usg sprzed 15 lat wyszła wątroba z niewielkimi cechami stłuszczenia. A przez te lata od poprzedniego badania sporo schudłem, zaczałem jezdzic rowerem. I w pewnym okresie wyglądałem jak patyk, ważyłem poniżej 80-ciu, ostatnio znów przytyłem trochę i narzekałem na ból brzucha, więc postanowiłem sobie zrobić USG po tylu latach. I wyszło wszystko ok, nawet nie ma cech stłuszczenia, mimo że w ostatnim roku też się opychałem tłustościami. Co przełożyło się na przytycie, choć nie takie jakieś straszne. Tylko rozmiar mnie zdziwił, czyli trochę się pomniejszyła. Czy to mogło mieć związek ze schudnięciem przez lata? Czy mogę spać spokojnie, bo nawet marskość wątroby u siebie podejrzewałem. Bo przez rok opychałęm się serami, chipsami i lubiłem podjadać nocami. I wiadomo myśli, że to marskość bo się zmniejszyła. Podejrzewałem też wodobrzusze, bo brzuch mam bardzo miękki, ale na usg nie wyszło ani śladu płynu. Proszę o rozwianie wątpliwości. Mam 185 cm wzrostu i 40 lat. Dodam że często się stresuję i denerwuję. Glukozę mam podniesioną we krwi, cholesterol i płytki. Tak to morfologia ostatnia z czerwca oki. CRP też w porządku. Ostatni opis usg fragment dt watroby "Wątroba jednorodna, niepowiększona w linii srodkowo-obojczykowej 108 mm, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe nieposzerzone. Rysunek naczyniowy wątroby prawidłowy. " Reszta narządów wszystko w porządku. Proszę o opinię lekarza czy mogę spać spokojnie i czy wątroba może też "chudnąć" po spadkach wagi?

Brak odpowiedzi

Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Internista w Katowicach Internista w Dąbrowie Górniczej Internista w Bielsku-Białej Internista w Krakowie Internista w Gliwicach Internista w Warszawie Internista w Częstochowie Internista w Poznaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
3832
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
9276
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+103
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi