Czy uciskanie węzłów chłonnych w trakcie masażu może szkodzić?

Z powodu bólów pleców (przepuklina kręgosłupa szyjnego) chodziłem na masaże kręgosłupa szyjnego, mam również powiększone węzły chłonne obojczykowe i masażysta uciskał je (nawet przez kilka sekund - uciskał je trzymając palce ) i teraz te węzły bolą. Pytanie czy uciskając węzeł może coś się stać np. zmienić się z węzłów chłonnych odczynowych na rakowe lub mogą urosnąć?
Nie ma ryzyka transmisji w chorobę nowotworową w tym przypadku. Bolesność powinna z czasem minąć. W razie przedłużającej się bolesności, warto skonsultować się z lekarzem.
Powiększone węzły chłonne nad, czy podobojczykowe wymagają diagnostyki.
Proszę się nie niepokoić - masaż nie spowoduje wystąpienia zmiany złośliwej w węzłach chłonnych.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2786
Pytań zadanych
przez pacjentów
6961
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi