Ból i czerwone gardło po wypiciu płynów - co może być powodem?

Mam 28 lat i jestem niesłyszący. Prawie 2 lata temu po wypiciu wody niegazowanej miałem pierwszy raz całe czerwone gardło na tylnej ścianie. Wtedy, gdy piłem wodę, to bolało mnie to gardło, a potem miałem anginę. Unikałem picia wody i innych napojów. Mogłem pić tylko mleko z miodem i gorącą herbatę. Poszedłem do lekarza rodzinnego, który przepisał mi jakiś antybiotyk, który chwilowo wyleczył mi gardło, ale potem znów po wypiciu jakiejś małej ilości wody zaczęło mnie boleć i było całe czerwone. Laryngolog zalecił zrobić wymaz i wszystko było według niego w porządku. Miałem też robione badanie krwi. Wyszło, że mam niedobór witamin B12 i D (biorę tabletki z nimi od jakiegoś czasu) i to mogło być problemem, ale aktualnie nic się nie zmienia. Od dwóch lat mam ten problem. Nie mogę normalnie się napić wody, soku (nieważne czy ciepłego czy zimnego), bo po jednym wypiciu boli mnie gardło. Co mogę zrobić, by pozbyć się tego problemu? Jakieś badania, podejrzenia czemu tak mam? Proszę o pomoc. To naprawdę bardzo uciążliwe. Byłem u wielu lekarzy i nikt mi nie może pomóc.
W toku konsultacji lekarskiej, (najlepiej z laryngologiem), lekarz oceni potencjalną przyczynę dolegliwości bólowych gardła. Warto rozważyć również wykonanie posiewu wymazu z gardła w kierunku obecności bakterii potencjalnie patogennych. Przed konsultacją zalecam wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych tj. m.in.: morfologia krwi z rozmazem, OB, CRP, 25-OH-D3, witamina B12.
Zalecam szczególną dbałość o higienę jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty. Pozdrawiam serdecznie!
Należy wykonać wymaz na posiew bakteriologiczny i mykologiczny z antybiogramem, co najpewniej wskaże przyczynę. Z wynikiem proszę zwrócić się do lekarza, który wypisze odpowiednie leki.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1872
Pytań zadanych
przez pacjentów
5168
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

68
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi