1. Artykuły
 2. Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!

Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!

Leczenie u prywatnych specjalistów bywa drogie. Nawet jeśli korzystasz z państwowej opieki medycznej, nie zawsze możesz liczyć na refundację fizjoterapii, zakupu leków, czy sprzętu rehabilitacyjnego. Choroba może więc znacznie uszczuplić Twój budżet – ale nie zawsze tak musi być. Zobacz, jak się zabezpieczyć przed wysokimi kosztami leczenia. 

Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać! Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!
Spis treści
Leczenie to zwykle poważny wydatek NFZ – nie do końca zupełnie bezpłatne Ubezpieczenie na życie – realna pomoc w razie choroby Zakres ubezpieczenia na życie – sam go wybierasz

Leczenie to zwykle poważny wydatek

 

Niemal każdy obywatel naszego kraju jest ubezpieczony w ramach NFZ. Dotyczy to również sporej grupy obcokrajowców. Oznacza to, że większość pacjentów może korzystać ze świadczeń medycznych całkowicie bezpłatnie. Każda osoba, która należy do państwowego systemu ubezpieczeń, ma prawo zgłosić się do lekarza bez ponoszenia opłat. Ma również zapewnioną darmową hospitalizację, ratownictwo medyczne czy badania diagnostyczne.

 

W praktyce jednak często okazuje się, że jedyną dostępną opcją pozostaje udanie się do prywatnej placówki medycznej. To wiąże się z kosztami – niekiedy bardzo wysokimi.  Wynika to przede wszystkim z nienajlepszej kondycji państwowej ochrony zdrowia. Kolejki do specjalistów są długie, a terminy wizyt przypadające za kilka miesięcy (czasem nawet odległe o ponad rok) powoli przestają dziwić pacjentów.

 

Jeśli potrzebujesz konsultacji kardiologicznej, gastrologicznej czy psychiatrycznej, a sprawa jest pilna, nie możesz sobie pozwolić na oczekiwanie na wizytę przez kolejne kilka miesięcy. W takiej sytuacji pozostaje „zaciśnięcie zębów” i skierowanie się do prywatnej placówki medycznej, gdzie terminy są znacznie krótsze, ale ceny usług – wysokie.

 

arrow Zdrowy kręgosłup w pracy biurowej – praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem akcesoriów do masażu
arrow Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?
arrow Jak witamina D wpływa na nasze zdrowie i dlaczego jest niezbędna?
arrow Jakie są pierwsze objawy ciąży?
arrow Ile kosztuje zabieg powiększania biustu?
arrow Jaka szczoteczka soniczna dla 5-latka będzie najlepsza?

NFZ – nie do końca zupełnie bezpłatne

 

Nawet jeśli uda Ci się umówić bezpłatną wizytę lekarską stosunkowo szybko, pozostają jeszcze dodatkowe koszty, których nie refunduje NFZ. Mogą one dotyczyć:

 

 • zakupu leków (te bez recepty nie są refundowane, a mogą być niezbędne),
 • płatnej rehabilitacji (na wizyty w ramach NFZ zwykle czeka się miesiącami),
 • fizjoterapii (zabiegi „na fundusz” mogą obejmować tylko kilka spotkań, a ich zakres jest okrojony),
 • zakupu sprzętu medycznego (może być refundowany, ale nie zawsze i nie w pełnej kwocie).

 

Z tego wynika, że pozornie darmowa opieka medyczna w rzeczywistości może słono kosztować. Niestety większości wydatków nie da się uniknąć. Zdrowie jest wartością nadrzędną i nie można odkładać leczenia na później, gdy Twoja sytuacja materialna się poprawi.

 

Jak sobie z tym radzić? Jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek najtrudniejszych sytuacji związanych z problemami zdrowotnymi? Sprawdź!

 

Ubezpieczenie na życie – realna pomoc w razie choroby

 

Chorób, wypadków czy urazów uniknąć się nie da, ale można skutecznie zabezpieczyć się przed ich skutkami finansowymi. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wykupienie polisy na życie o odpowiednio dobranym zakresie.

 

Na wstępie warto wyjaśnić, na czym polega takie ubezpieczenie. Co do zasady polisa na życie działa w razie śmierci ubezpieczonego i skutkuje wypłatą odszkodowania jego bliskim (wskazanym w umowie z ubezpieczycielem). Takie ubezpieczenie można jednak rozszerzyć o wiele innych zdarzeń. To właśnie one powinny szczególnie zainteresować osoby chcące zabezpieczyć się na wypadek chorób, hospitalizacji czy wypadków.

 

Polisa, która obejmuje inne zdarzenia niż tylko śmierć, zapewnia wypłatę odszkodowania samemu ubezpieczonemu w razie sytuacji wskazanej w warunkach ubezpieczenia.

 

Jeśli Twoje ubezpieczenie obejmuje hospitalizację, ubezpieczyciel wypłaci Ci świadczenie, jeśli trafisz do szpitala. Środki możesz wydać na dowolny cel.

 

Indywidualne ubezpieczenie na życie stanowi realne wsparcie w razie choroby, wypadku i innych zdarzeń, które wymagają nakładów finansowych. Jest niezwykle przydatna, ponieważ problemy ze zdrowiem bardzo często uniemożliwiają wykonywanie pracy zawodowej, a tym samym mogą wykluczać zarobkowanie bądź obniżać dochody.

 

Przykładowo, osoba zatrudniona na umowę o pracę, przebywając na zwolnieniu lekarskim, otrzymuje tylko 80% pensji. Przedsiębiorcy są w jeszcze gorszej sytuacji, ponieważ zwykle mogą liczyć na bardzo niskie świadczenia zdrowotne.

 

Zakres ubezpieczenia na życie – sam go wybierasz

 

Dużą zaletą indywidualnych polis na życie jest to, że ubezpieczony może sam wybrać ich zakres. Zanim podpiszesz umowę, możesz więc określić, w razie jakich zdarzeń zostanie Ci wypłacone odszkodowanie. Im szersza ochrona, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.

 

Ubezpieczenie na życie może obejmować następujące zdarzenia:

 

 • leczenie i zabiegi specjalistyczne (na przykład wszczepienie rozrusznika serca),
 • operacje chirurgiczne,
 • zachorowanie na nowotwór,
 • skręcenie, złamanie lub zwichnięcie,
 • poważne zachorowanie,
 • uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku,
 • pobyt w szpitalu,
 • niezdolność do pracy,
 • śmierć lub problemy zdrowotne członka rodziny.

 

Zakres dostępnych zdarzeń jest bardzo szeroki. Ty określasz, które z nich powinny się znaleźć w Twojej polisie. Jeśli do nich dojdzie, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie zgodnie z sumami gwarancyjnymi wskazanymi w warunkach ubezpieczenia.

 

Polisa na życie może chronić Ciebie i Twoich bliskich w razie problemów ze zdrowiem. „Zastrzyk gotówki” w takich sytuacjach stanowi bardzo cenną pomoc, tym bardziej że choroba często uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jaki może być powód częstego chorowania na zatoki?
Ogólnie dosyć często choruje na zatoki, co potem się przeradza w anginę i kończy antybiotykiem. Obecnie mam problem z gromadząca się wydzieliną, która spływa mi do gardła. Nie mogę wydmuchać za bardzo nosa i często oddycham przez usta. Dodatkowo mam takie lekkie kołysanie w głowie i...
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Odnalezienie przewlekającej się przyczyny jest kluczem do rozwiązania tego problemu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna stacjonarna wizyta u laryngologa.
Czy możliwe jest zatrucie jadem kiełbasianym po zjedzeniu małego kawałka kiełbasy robionej przez mojego brata?
 Ostatnio było o tym głośno i troszkę się martwię, brat już nie pierwszy raz robi różnego rodzaju wędliny, więc można powiedzieć, że zna się na rzeczy? Czy jest w ogóle możliwość zatrucia jadem w przypadku takiej zwykłej dopiero co wyparzonej kiełbasy, czy ryzyko dotyczy raczej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistą chorób zakaźnych.
Czy z tym zespołem mam szanse na otrzymanie pozytywnego orzeczenia na zawodową służbę wojskową? 
Obecnie jestem w trakcie badań RWKL na zawodową służbę wojskową. Badania laboratoryjne wyszły praktycznie dobrze oprócz podwyższonej bilirubiny. Poczytałem trochę artykułów i trafiłem na Zespół Gilberta. Nie mam objawów wskazywanych przy podwyższonej bilirubinie -...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje komisja kwalifikacyjna.
Decyzję podejmuje komisja kwalifikacyjna.
Czy jest coś, w czym mogę pomoc naprowadzić lekarza, w jakim kierunku powinniśmy zmierzać?
Od 3 tygodni mam problem: częsta biegunka, pieczący stolec, byłem u lekarza i zostało przeprowadzone badania krwi i moczu, jednym z najgorszych objawów jest lekkie kręcenie w głowie bezpośrednio przed/po oddaniu stolca. Podczas poprzedniej wizyty została mi przepisany antybiotyk na 7...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Jak prawidłowo w moim przypadku zbadać krew?
Mam na pozór może banalne, ale nurtujące mnie pytanie. Mianowicie w zaleceniu dotyczącym pobrania krwi do badania napisane jest, aby zachować rytm dobowy, natomiast w moim przypadku rytm dobowy wygląda tak, że pracuje w nocy, a w dzień śpię. Czy w takim przypadku powinienem przyjść na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z punktem pobrań laboratorium.
Czy jest szansa, że w końcu się uporamy z tą bakterią?
Mąż po raz 3 dostał zakażenie rany pooperacyjnej. Pierwsze zakażenie 24.12.2023r, po antybiotyku poprawa na ok 3 tyg. 17.01.2024 kolejne zakażenie, zalecono kolejny antybiotyk na 32 dni. Po zażyciu antybiotyku kolejne zakażenie po 2 tyg. Zrobiliśmy wymaz z rany i wyszedł...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie
Czy przy stłuczeniu biodra lewego, ból może przechodzić na prawy pośladek i pachwiny?
Stłuczenie było już miesiąc temu, a ból nie ustępuje.
Paweł Ratuski
lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Może, ale konieczna jest wizyta stacjonarna aby Pacjenta zbadać i zobaczyć czy nie jest to coś więcej niż stłuczenie. Warto rozważyć wykonanie badania obrazowego.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana jest wizyta stacjonarna u ortopedy, konieczne jest przeprowadzenie badania lekarskiego
Nie mam pojęcia, w którą stronę dalej iść a problem ten często jest bardzo męczący i przeszkadzający. 
Mężczyzna lat 26. Od ponad roku czasu borykam się z bólem w mostku, który rozchodzi się na prawą i lewą stronę. Ból ten najczęściej występuje z bólem lewego barku. Ból ten nasila się po ćwiczeniach fizycznych (siłownia, tenis stołowy, piłka nożna), lecz dopiero...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy ona jest dla mnie niebezpieczna? Czy to rodzaj ptasiej grypy? 
Witam serdecznie Robiłam ostatnio test Combo, na którym miałam wynik dodatni grypa typ A i B. Byłam u lekarza i przepisał mi antybiotyk w kapsułkach na kaszel. Czuję się na szczęście lepiej, choć jestem nadal osłabiona. Natomiast jestem ciekawa — co to jest za grypa typu A i B....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku zakażenia wirusem grypy należy wdrożyć lek przeciwko temu wirusowi.
Czy to jest powiązane? Jakie badania powinnam wykonać?
Mam problem zawsze przy pobraniu krwi. Krew nie chce w ogóle lecieć. Dopiero po kilku chwilach i nie zawsze można pobrać odpowiednią ilość i zawsze trzeba wykonać kilka nakłuć z różnych żył. Mam również problemy z nabraniem tchu. Duszności pojawią się najczęściej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wieczorne duszności nie mają związku z problemem przy pobieraniu krwi.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Wieczorne duszności nie mają związku z problemem przy pobieraniu krwi.
Czy to się zrośnie?
Mój tata miał amputacji palca po wypadku w pracy. Założono szwy, pod którymi widać wyraźnie kość (wielkość pestki cytryny). Czy to normalne? Lekarz i personel sor w tym dniu wyglądał podejrzliwie. Mamy kontrolę 08.02.2024 czekać do tego czasu czy jechać od razu na...
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana wizyta kontrolna stacjonarna
Czy to może grozić zakażeniem bakteriami ecoli?
Zjadłam (co prawda niecałego) grejpfruta, który w jednym miejscu był taki bardziej miękki. Nie było widać pleśni, odkroiłam tą miękka część, ale mam wrażenie, że po przekrojeniu był troszeczkę bardziej śluzowaty, ale może tylko mi się wydawało. Czy coś może mi grozić po takim jednorazowym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia objawów chorobowych zalecana konsultacja lekarska.
Dawid Luwański
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia objawów chorobowych zalecana konsultacja lekarska stacjonarna
Co zrobić, aby pozbyć się problemu z bekaniem?
Od 3 miesięcy ból brzucha mdłości i ciągłe odbijanie się, ale nie kwasem, tylko tzw. bekanie statystycznie jakoś ponad 200 razy dziennie jak w całym dniu bardzo mało zjem lub bardzo lekko to trochę mniej około 150. Szczególnie objaw się zaostrza gdy zmieniam pozycję z siedzącej na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna i usg
Czy mogę po upływie 1,5-miesięcznym od choroby bezpiecznie się zaszczepić?
W połowie grudnia przeszłam zakażenie covid. Pod koniec stycznia, zgodnie ze schematem szczepień powinnam przyjąć 3 dawkę szczepionki przeciwko wzw B. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, można się bezpiecznie zaszczepić.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Tak, można się bezpiecznie zaszczepić.
Czy powinnam zrobić jakieś jeszcze badanie, może są jakieś leki, które lekarz rodzinny może mi przepisać?
Od września tamtego roku krwawię. Na USG wyszło powiększone endometrium 25 mm, pęcherz i nerki w normie. Na początku grudniu miałam ostry ból pleców i podbrzusza oraz wysoką gorączkę przez parę dni, po czym doszło nietrzymanie moczu. Lekarz rodzinny dał mi antybiotyk na zapalenie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta kontrolna u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisana przez Panią sytuacja wydaje się być skomplikowana i wymaga szczegółowej diagnostyki oraz uważnej obserwacji przez specjalistów. Przewlekłe krwawienia, bóle pleców i podbrzusza, problemy z pęcherzem, a także infekcje dróg moczowych to objawy, które zdecydowanie wymagają uwagi medycznej. Skoro została już wykonana histeroskopia, która wykazała polipowate endometrium, a także przeprowadzono leczenie w postaci wkładki wewnątrzmacicznej, a objawy nadal się utrzymują, to zrozumiałe jest Pani zaniepokojenie. Czasami, pomimo przeprowadzonych procedur, nie wszystkie problemy są rozwiązywane, co wymaga dalszej diagnostyki i leczenia. Jeśli ma Pani wątpliwości co do planu leczenia zaproponowanego przez lekarza, zawsze warto rozważyć drugą opinię medyczną. Może to być konsultacja z innym ginekologiem lub specjalistą urologiem, biorąc pod uwagę problemy z pęcherzem i infekcje dróg moczowych. Dodatkowe badania, takie jak kolejne USG, badania krwi (np. morfologia, markery stanu zapalnego), a nawet bardziej zaawansowane diagnostyki, jak rezonans magnetyczny (MRI), mogą być pomocne w ustaleniu przyczyny objawów i monitorowaniu stanu zdrowia. Trudności, które Pani opisuje, mogą znacząco wpływać na jakość życia, dlatego też ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych sygnałów wysyłanych przez organizm i konsekwentnie dążyć do wyjaśnienia przyczyn i znalezienia skutecznego leczenia. Zachęcam do kontynuacji konsultacji medycznych i dbania o siebie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta kontrolna u ginekologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4