1. Artykuły
 2. Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!

Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!

Leczenie u prywatnych specjalistów bywa drogie. Nawet jeśli korzystasz z państwowej opieki medycznej, nie zawsze możesz liczyć na refundację fizjoterapii, zakupu leków, czy sprzętu rehabilitacyjnego. Choroba może więc znacznie uszczuplić Twój budżet – ale nie zawsze tak musi być. Zobacz, jak się zabezpieczyć przed wysokimi kosztami leczenia. 

Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać! Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!
Spis treści
Leczenie to zwykle poważny wydatek NFZ – nie do końca zupełnie bezpłatne Ubezpieczenie na życie – realna pomoc w razie choroby Zakres ubezpieczenia na życie – sam go wybierasz

Leczenie to zwykle poważny wydatek

 

Niemal każdy obywatel naszego kraju jest ubezpieczony w ramach NFZ. Dotyczy to również sporej grupy obcokrajowców. Oznacza to, że większość pacjentów może korzystać ze świadczeń medycznych całkowicie bezpłatnie. Każda osoba, która należy do państwowego systemu ubezpieczeń, ma prawo zgłosić się do lekarza bez ponoszenia opłat. Ma również zapewnioną darmową hospitalizację, ratownictwo medyczne czy badania diagnostyczne.

 

W praktyce jednak często okazuje się, że jedyną dostępną opcją pozostaje udanie się do prywatnej placówki medycznej. To wiąże się z kosztami – niekiedy bardzo wysokimi.  Wynika to przede wszystkim z nienajlepszej kondycji państwowej ochrony zdrowia. Kolejki do specjalistów są długie, a terminy wizyt przypadające za kilka miesięcy (czasem nawet odległe o ponad rok) powoli przestają dziwić pacjentów.

 

Jeśli potrzebujesz konsultacji kardiologicznej, gastrologicznej czy psychiatrycznej, a sprawa jest pilna, nie możesz sobie pozwolić na oczekiwanie na wizytę przez kolejne kilka miesięcy. W takiej sytuacji pozostaje „zaciśnięcie zębów” i skierowanie się do prywatnej placówki medycznej, gdzie terminy są znacznie krótsze, ale ceny usług – wysokie.

 

arrow Zdrowie intymne kobiet po menopauzie – ginekolog i jego rola w profilaktyce oraz leczeniu
arrow Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?
arrow Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?
arrow Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?
arrow Wybór polisy na życie i zdrowie - na co zwrócić uwagę?

NFZ – nie do końca zupełnie bezpłatne

 

Nawet jeśli uda Ci się umówić bezpłatną wizytę lekarską stosunkowo szybko, pozostają jeszcze dodatkowe koszty, których nie refunduje NFZ. Mogą one dotyczyć:

 

 • zakupu leków (te bez recepty nie są refundowane, a mogą być niezbędne),
 • płatnej rehabilitacji (na wizyty w ramach NFZ zwykle czeka się miesiącami),
 • fizjoterapii (zabiegi „na fundusz” mogą obejmować tylko kilka spotkań, a ich zakres jest okrojony),
 • zakupu sprzętu medycznego (może być refundowany, ale nie zawsze i nie w pełnej kwocie).

 

Z tego wynika, że pozornie darmowa opieka medyczna w rzeczywistości może słono kosztować. Niestety większości wydatków nie da się uniknąć. Zdrowie jest wartością nadrzędną i nie można odkładać leczenia na później, gdy Twoja sytuacja materialna się poprawi.

 

Jak sobie z tym radzić? Jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek najtrudniejszych sytuacji związanych z problemami zdrowotnymi? Sprawdź!

 

Ubezpieczenie na życie – realna pomoc w razie choroby

 

Chorób, wypadków czy urazów uniknąć się nie da, ale można skutecznie zabezpieczyć się przed ich skutkami finansowymi. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wykupienie polisy na życie o odpowiednio dobranym zakresie.

 

Na wstępie warto wyjaśnić, na czym polega takie ubezpieczenie. Co do zasady polisa na życie działa w razie śmierci ubezpieczonego i skutkuje wypłatą odszkodowania jego bliskim (wskazanym w umowie z ubezpieczycielem). Takie ubezpieczenie można jednak rozszerzyć o wiele innych zdarzeń. To właśnie one powinny szczególnie zainteresować osoby chcące zabezpieczyć się na wypadek chorób, hospitalizacji czy wypadków.

 

Polisa, która obejmuje inne zdarzenia niż tylko śmierć, zapewnia wypłatę odszkodowania samemu ubezpieczonemu w razie sytuacji wskazanej w warunkach ubezpieczenia.

 

Jeśli Twoje ubezpieczenie obejmuje hospitalizację, ubezpieczyciel wypłaci Ci świadczenie, jeśli trafisz do szpitala. Środki możesz wydać na dowolny cel.

 

Indywidualne ubezpieczenie na życie stanowi realne wsparcie w razie choroby, wypadku i innych zdarzeń, które wymagają nakładów finansowych. Jest niezwykle przydatna, ponieważ problemy ze zdrowiem bardzo często uniemożliwiają wykonywanie pracy zawodowej, a tym samym mogą wykluczać zarobkowanie bądź obniżać dochody.

 

Przykładowo, osoba zatrudniona na umowę o pracę, przebywając na zwolnieniu lekarskim, otrzymuje tylko 80% pensji. Przedsiębiorcy są w jeszcze gorszej sytuacji, ponieważ zwykle mogą liczyć na bardzo niskie świadczenia zdrowotne.

 

Zakres ubezpieczenia na życie – sam go wybierasz

 

Dużą zaletą indywidualnych polis na życie jest to, że ubezpieczony może sam wybrać ich zakres. Zanim podpiszesz umowę, możesz więc określić, w razie jakich zdarzeń zostanie Ci wypłacone odszkodowanie. Im szersza ochrona, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.

 

Ubezpieczenie na życie może obejmować następujące zdarzenia:

 

 • leczenie i zabiegi specjalistyczne (na przykład wszczepienie rozrusznika serca),
 • operacje chirurgiczne,
 • zachorowanie na nowotwór,
 • skręcenie, złamanie lub zwichnięcie,
 • poważne zachorowanie,
 • uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku,
 • pobyt w szpitalu,
 • niezdolność do pracy,
 • śmierć lub problemy zdrowotne członka rodziny.

 

Zakres dostępnych zdarzeń jest bardzo szeroki. Ty określasz, które z nich powinny się znaleźć w Twojej polisie. Jeśli do nich dojdzie, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie zgodnie z sumami gwarancyjnymi wskazanymi w warunkach ubezpieczenia.

 

Polisa na życie może chronić Ciebie i Twoich bliskich w razie problemów ze zdrowiem. „Zastrzyk gotówki” w takich sytuacjach stanowi bardzo cenną pomoc, tym bardziej że choroba często uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czym mój ból może być powiązany z guzkiem na nerce?
Mam 23 lata od ponad roku borykam się z bólem prawej strony. Miałam robione zabiegi kręgosłupa termolezje, ale mój stan zdrowia powoli się pogarszał — pojechałam do lekarza i lekarz zobaczył na rezonansie jakiś guzek przy nerce, robiłam trzy razy USG.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Należy zabrać ze sobą wyniki badań obrazowych.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami dotychczas wykonanych badań proszę zgłosić się do lekarza (internista/rodzinny) w celu ukierunkowania dalszej diagnostyki. Wskazana również konsultacja ginekologiczna.
Od czego może być spowodowana moja przeczulica dotykowa?
Od ponad 2 lat wszystko mnie swędzi, kłuje i odczuwam pewnego rodzaju przeczulicę dotykową całego ciała (łaskotanie przy nawet niewielkim dotyku). Wykonałem szereg badań alergologicznych i dermatologicznych (wszystko ujemne), stan psychiczny również ok. Zrobiłem także badanie EMG...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Przyczyny przeczulicy mogą być różnorodne. Z wynikami dotychczas wykonanych badań proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę (internista/lek.rodz.), sukcesywnie należy wykluczać poszczególne przyczyny tego stanu.
Czy powinnam udać się na SOR, żeby sprawdzić ewentualność jakiegoś zakażenia?
Ugryzł mnie dziki kot do krwi w palec, ranę przemyłam, nie odkaziłam, nie miałam czym. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W takiej sytuacji jak najbardziej zalecane zgłoszenie się na SOR.
Od czego to może być?
Od tygodnia miałam mokry kaszel, w nocy duszący. Lekarz rodzinny zdiagnozował ostre zapalenie oskrzeli i zmiany na płucach. Dzisiaj od rana nic mnie nie bolało. Nagle zaczęło boleć mnie jedno żebro na dole po prawej stronie. Jak siedzę nie boli, ale przy poruszaniu i kaszlu już tak. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna kontrolna stacjonarna wizyta u lekarza-po zbadaniu Pani lekarz podejmie decyzję co do dalszego postępowania (np. rtg klatki piersiowej)
Czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Bylem przeziębiony - miałem mokry kaszel i katar i bylem osłabiony. Po 1,5 tygodnia jestem zdrowy, nie kaszle już a flegmy mam coraz mniej. Pojawiło się zatkane ucho lewe i lekki szum w uchu, nie boli, tylko jest przytkane. Co mogę zrobić — jakieś inhalacje? 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest Pan zdrowy - to nie ma potrzeby wizyty lekarskiej, jeśli jednak występują objawy, o których Pan pisze - należy zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy od kaszlu mogłem uszkodzić żebra?
Jestem w trakcie przechodzenia infekcji. Mam bardzo mocny kaszel z wykrztuszaniem znacznej ilości wydzieliny. Podczas kąpieli miałem napad kaszlu taki, że prawie zwymiotowałem i w pewnym momencie poczułem ból w lewym żebrze. Teraz nie mogę głęboko oddychać, śmiać się, kichać, kaszleć,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna wizyta u lekarza w warunkach stacjonarnych, wymaga Pan zbadania fizykalnego i wykonania rtg klatki piersiowej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana pilna stacjonarna wizyta lekarska.
Jak liczy się dni dawkowania leków?
Mam iniekcje leku co 3 tygodnie i nie wiem, czy dzień, w którym biorę zastrzyk wliczać w te 21 dni czy liczyć od następnego dnia od zastrzyku. Przykład zastrzyk 3.07 - następny ma być 23 czy 24.07?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który zlecił leczenie.
Czy należy się martwić powyższymi wynikami krwi, czy może to być chwilowa sytuacja związana ze stresem?
Co oznacza niski poziom limfocytów i wysoki poziom neutrofili (procentowo), ilościowo w normie. Czy na wynik mógł mieć wpływ stres? Taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy miałam morfologię robioną jeszcze dwa razy i zarówno...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Nie ocenia się pojedynczych parametrów morfologii; dokonuje się oceny jej wszystkich parametrów z danego badania (i porównawczo w stosunku do badań poprzednich), biorąc pod uwagę dodatkowo pełny wywiad zebrany z pacjentem, badanie fizykalne pacjenta, a także wyniki innych wykonanych badań. Tak więc oceny powinien dokonać lekarz, który zlecał badania z określonego powodu i ma wgląd w pełny obraz historii pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza celem interpretacji wszystkich wyników badań, a nie tylko wybranych parametrów.
Jak długo probówka z krwią znajdująca się w temperaturze pokojowej nadaje się do badań?
Jest to kwestia kilku godzin, jeśli tak, to ilu w przybliżeniu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Laboratoria wykonujące badania krwi posiadają odpowiednie procedury i ściśle do nich się stosują.
Jeśli rodzice nie będą mieli objawów żadnych przez tw dwa tygodnie, mogę spokojnie do nich pojechać czy jakiś czas odczekać?
Siostra przechodziła krztusiec. Ona i syn dostali antybiotyk, ale córka i młodszy syn nie. Przyjechali do rodziców na wakacje na 2 tygodnie. Nie mam z nimi kontaktu, ponieważ stwierdziłam ze 7-latek i 2-miesięczna córka, mogą się zarazić. Czy przez dotknięcie rzeczy tej samej...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Największa zaraźliwość występuje w pierwszych dwóch tygodniach choroby i utrzymuje się przez około 3–4 tygodnie (odpowiednio dobrana antybiotykoterapia skraca zaraźliwość do 5 dni). Zakażenie przenosi się drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania, a także poprzez kontakt bezpośredni (w tym przypadku zaraźliwość jest znacznie mniejsza).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Maksymalna zakaźność występuje w ciągu 2 tygodni i może utrzymywać się do 5 tygodni.
Czy rozcieńczenie moczu mogło wpłynąć na wynik i białko w rzeczywistości jest?
Z powodu nadciśnienia ciążowego muszę badać czy w moczu znajduje się białko. Dziś otrzymany wynik jest negatywny, ale mocz ma obniżony ciężar z powodu tego, że dużo piłam. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Najlepiej wynik skonsultować z lekarzem prowadzącym, który ma wgląd w poprzednie wyniki i będzie wiedział o czynnikach towarzyszących kolejnym badaniom (takich jak np.ilość przyjmowanych płynów).
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Obniżony ciężar moczu może świadczyć zarówno o dużej ilości spożywanych płynów.
Czy mam iść do lekarza rodzinnego poprosić o inny antybiotyk lub mocniejszą dawkę?
Parę dni temu okazało się, że mam boreliozę - biorę antybiotyk od ponad tygodnia, niestety żadnej poprawy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zlecił antybiotykoterapię.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Ocena leczenia należy do lekarza, który to leczenie wdrożył.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować wątpliwość z lekarzem prowadzącym leczenie.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować z innym lekarzem w razie wątpliwości
Zostałam odesłana bez diagnozy ze szpitala - co mi może być?
Mam 31 lat, od kilku lat szukam przyczyny moich dolegliwości: Przyćmione zmysły, gorsze odczucia, drżenie karku, głowy, mimo braku wady gorsze widzenie — zamglone. Mam niedoczynność tarczycy. Osłabienie mięśni, zmęczenie, spadek motywacji, piski szumy w uszach, bóle sztywność...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z pełną, dotychczasową dokumentacją medyczną (wyniki badań-laboratoryjnych, obrazowych, wypisy ze szpitala) proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza (rodzinny, internista), który zadecyduje o dalszej diagnostyce.
Do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić?
Zauważyłem u siebie następujące objawy: częste duszności, bóle w klatce piersiowej (piekące/uciskające), przewlekły ból pleców między łopatkami, oraz ślina podbarwiona na brązowo, lub z brązowymi „plamami". Ostatnio pojawiły się również zawroty głowy. Mam 21...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci Panu niezbędne badania diagnostyczne.
Czy powinnam odczekać dłużej przed rozpoczęciem przyjmowania kolejnych antybiotyków?
Po ekstrakcji ósemki został mi przepisany antybiotyk (10 tabletek), jestem w trakcie jego przyjmowania. Czeka mnie również dwutygodniowa antybiotykoterapia związana z IMO. Czy tygodniowa przerwa pomiędzy tymi kuracjami jest wystarczająca? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę skonsultować zaistniałą sytuację z lekarzem, który prowadzi terapię IMO.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę