Leczenie u prywatnych specjalistów bywa drogie. Nawet jeśli korzystasz z państwowej opieki medycznej, nie zawsze możesz liczyć na refundację fizjoterapii, zakupu leków, czy sprzętu rehabilitacyjnego. Choroba może więc znacznie uszczuplić Twój budżet – ale nie zawsze tak musi być. Zobacz, jak się zabezpieczyć przed wysokimi kosztami leczenia.
Niemal każdy obywatel naszego kraju jest ubezpieczony w ramach NFZ. Dotyczy to również sporej grupy obcokrajowców. Oznacza to, że większość pacjentów może korzystać ze świadczeń medycznych całkowicie bezpłatnie. Każda osoba, która należy do państwowego systemu ubezpieczeń, ma prawo zgłosić się do lekarza bez ponoszenia opłat. Ma również zapewnioną darmową hospitalizację, ratownictwo medyczne czy badania diagnostyczne.
W praktyce jednak często okazuje się, że jedyną dostępną opcją pozostaje udanie się do prywatnej placówki medycznej. To wiąże się z kosztami – niekiedy bardzo wysokimi. Wynika to przede wszystkim z nienajlepszej kondycji państwowej ochrony zdrowia. Kolejki do specjalistów są długie, a terminy wizyt przypadające za kilka miesięcy (czasem nawet odległe o ponad rok) powoli przestają dziwić pacjentów.
Jeśli potrzebujesz konsultacji kardiologicznej, gastrologicznej czy psychiatrycznej, a sprawa jest pilna, nie możesz sobie pozwolić na oczekiwanie na wizytę przez kolejne kilka miesięcy. W takiej sytuacji pozostaje „zaciśnięcie zębów” i skierowanie się do prywatnej placówki medycznej, gdzie terminy są znacznie krótsze, ale ceny usług – wysokie.
Nawet jeśli uda Ci się umówić bezpłatną wizytę lekarską stosunkowo szybko, pozostają jeszcze dodatkowe koszty, których nie refunduje NFZ. Mogą one dotyczyć:
Z tego wynika, że pozornie darmowa opieka medyczna w rzeczywistości może słono kosztować. Niestety większości wydatków nie da się uniknąć. Zdrowie jest wartością nadrzędną i nie można odkładać leczenia na później, gdy Twoja sytuacja materialna się poprawi.
Jak sobie z tym radzić? Jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek najtrudniejszych sytuacji związanych z problemami zdrowotnymi? Sprawdź!
Chorób, wypadków czy urazów uniknąć się nie da, ale można skutecznie zabezpieczyć się przed ich skutkami finansowymi. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wykupienie polisy na życie o odpowiednio dobranym zakresie.
Na wstępie warto wyjaśnić, na czym polega takie ubezpieczenie. Co do zasady polisa na życie działa w razie śmierci ubezpieczonego i skutkuje wypłatą odszkodowania jego bliskim (wskazanym w umowie z ubezpieczycielem). Takie ubezpieczenie można jednak rozszerzyć o wiele innych zdarzeń. To właśnie one powinny szczególnie zainteresować osoby chcące zabezpieczyć się na wypadek chorób, hospitalizacji czy wypadków.
Polisa, która obejmuje inne zdarzenia niż tylko śmierć, zapewnia wypłatę odszkodowania samemu ubezpieczonemu w razie sytuacji wskazanej w warunkach ubezpieczenia.
Jeśli Twoje ubezpieczenie obejmuje hospitalizację, ubezpieczyciel wypłaci Ci świadczenie, jeśli trafisz do szpitala. Środki możesz wydać na dowolny cel.
Indywidualne ubezpieczenie na życie stanowi realne wsparcie w razie choroby, wypadku i innych zdarzeń, które wymagają nakładów finansowych. Jest niezwykle przydatna, ponieważ problemy ze zdrowiem bardzo często uniemożliwiają wykonywanie pracy zawodowej, a tym samym mogą wykluczać zarobkowanie bądź obniżać dochody.
Przykładowo, osoba zatrudniona na umowę o pracę, przebywając na zwolnieniu lekarskim, otrzymuje tylko 80% pensji. Przedsiębiorcy są w jeszcze gorszej sytuacji, ponieważ zwykle mogą liczyć na bardzo niskie świadczenia zdrowotne.
Dużą zaletą indywidualnych polis na życie jest to, że ubezpieczony może sam wybrać ich zakres. Zanim podpiszesz umowę, możesz więc określić, w razie jakich zdarzeń zostanie Ci wypłacone odszkodowanie. Im szersza ochrona, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.
Ubezpieczenie na życie może obejmować następujące zdarzenia:
Zakres dostępnych zdarzeń jest bardzo szeroki. Ty określasz, które z nich powinny się znaleźć w Twojej polisie. Jeśli do nich dojdzie, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie zgodnie z sumami gwarancyjnymi wskazanymi w warunkach ubezpieczenia.
Polisa na życie może chronić Ciebie i Twoich bliskich w razie problemów ze zdrowiem. „Zastrzyk gotówki” w takich sytuacjach stanowi bardzo cenną pomoc, tym bardziej że choroba często uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!