1. Artykuły
  2. Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!

Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!

Leczenie u prywatnych specjalistów bywa drogie. Nawet jeśli korzystasz z państwowej opieki medycznej, nie zawsze możesz liczyć na refundację fizjoterapii, zakupu leków, czy sprzętu rehabilitacyjnego. Choroba może więc znacznie uszczuplić Twój budżet – ale nie zawsze tak musi być. Zobacz, jak się zabezpieczyć przed wysokimi kosztami leczenia. 

Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać! Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!
Spis treści
Leczenie to zwykle poważny wydatek NFZ – nie do końca zupełnie bezpłatne Ubezpieczenie na życie – realna pomoc w razie choroby Zakres ubezpieczenia na życie – sam go wybierasz

Leczenie to zwykle poważny wydatek

 

Niemal każdy obywatel naszego kraju jest ubezpieczony w ramach NFZ. Dotyczy to również sporej grupy obcokrajowców. Oznacza to, że większość pacjentów może korzystać ze świadczeń medycznych całkowicie bezpłatnie. Każda osoba, która należy do państwowego systemu ubezpieczeń, ma prawo zgłosić się do lekarza bez ponoszenia opłat. Ma również zapewnioną darmową hospitalizację, ratownictwo medyczne czy badania diagnostyczne.

 

W praktyce jednak często okazuje się, że jedyną dostępną opcją pozostaje udanie się do prywatnej placówki medycznej. To wiąże się z kosztami – niekiedy bardzo wysokimi.  Wynika to przede wszystkim z nienajlepszej kondycji państwowej ochrony zdrowia. Kolejki do specjalistów są długie, a terminy wizyt przypadające za kilka miesięcy (czasem nawet odległe o ponad rok) powoli przestają dziwić pacjentów.

 

Jeśli potrzebujesz konsultacji kardiologicznej, gastrologicznej czy psychiatrycznej, a sprawa jest pilna, nie możesz sobie pozwolić na oczekiwanie na wizytę przez kolejne kilka miesięcy. W takiej sytuacji pozostaje „zaciśnięcie zębów” i skierowanie się do prywatnej placówki medycznej, gdzie terminy są znacznie krótsze, ale ceny usług – wysokie.

 

arrow Czy ból głowy może być spowodowany problemami z kręgosłupem?
arrow Pielęgnacja skóry w czasie ciąży
arrow Zdrowie intymne kobiet po menopauzie – ginekolog i jego rola w profilaktyce oraz leczeniu
arrow Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?
arrow Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?

NFZ – nie do końca zupełnie bezpłatne

 

Nawet jeśli uda Ci się umówić bezpłatną wizytę lekarską stosunkowo szybko, pozostają jeszcze dodatkowe koszty, których nie refunduje NFZ. Mogą one dotyczyć:

 

  • zakupu leków (te bez recepty nie są refundowane, a mogą być niezbędne),
  • płatnej rehabilitacji (na wizyty w ramach NFZ zwykle czeka się miesiącami),
  • fizjoterapii (zabiegi „na fundusz” mogą obejmować tylko kilka spotkań, a ich zakres jest okrojony),
  • zakupu sprzętu medycznego (może być refundowany, ale nie zawsze i nie w pełnej kwocie).

 

Z tego wynika, że pozornie darmowa opieka medyczna w rzeczywistości może słono kosztować. Niestety większości wydatków nie da się uniknąć. Zdrowie jest wartością nadrzędną i nie można odkładać leczenia na później, gdy Twoja sytuacja materialna się poprawi.

 

Jak sobie z tym radzić? Jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek najtrudniejszych sytuacji związanych z problemami zdrowotnymi? Sprawdź!

 

Ubezpieczenie na życie – realna pomoc w razie choroby

 

Chorób, wypadków czy urazów uniknąć się nie da, ale można skutecznie zabezpieczyć się przed ich skutkami finansowymi. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wykupienie polisy na życie o odpowiednio dobranym zakresie.

 

Na wstępie warto wyjaśnić, na czym polega takie ubezpieczenie. Co do zasady polisa na życie działa w razie śmierci ubezpieczonego i skutkuje wypłatą odszkodowania jego bliskim (wskazanym w umowie z ubezpieczycielem). Takie ubezpieczenie można jednak rozszerzyć o wiele innych zdarzeń. To właśnie one powinny szczególnie zainteresować osoby chcące zabezpieczyć się na wypadek chorób, hospitalizacji czy wypadków.

 

Polisa, która obejmuje inne zdarzenia niż tylko śmierć, zapewnia wypłatę odszkodowania samemu ubezpieczonemu w razie sytuacji wskazanej w warunkach ubezpieczenia.

 

Jeśli Twoje ubezpieczenie obejmuje hospitalizację, ubezpieczyciel wypłaci Ci świadczenie, jeśli trafisz do szpitala. Środki możesz wydać na dowolny cel.

 

Indywidualne ubezpieczenie na życie stanowi realne wsparcie w razie choroby, wypadku i innych zdarzeń, które wymagają nakładów finansowych. Jest niezwykle przydatna, ponieważ problemy ze zdrowiem bardzo często uniemożliwiają wykonywanie pracy zawodowej, a tym samym mogą wykluczać zarobkowanie bądź obniżać dochody.

 

Przykładowo, osoba zatrudniona na umowę o pracę, przebywając na zwolnieniu lekarskim, otrzymuje tylko 80% pensji. Przedsiębiorcy są w jeszcze gorszej sytuacji, ponieważ zwykle mogą liczyć na bardzo niskie świadczenia zdrowotne.

 

Zakres ubezpieczenia na życie – sam go wybierasz

 

Dużą zaletą indywidualnych polis na życie jest to, że ubezpieczony może sam wybrać ich zakres. Zanim podpiszesz umowę, możesz więc określić, w razie jakich zdarzeń zostanie Ci wypłacone odszkodowanie. Im szersza ochrona, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.

 

Ubezpieczenie na życie może obejmować następujące zdarzenia:

 

  • leczenie i zabiegi specjalistyczne (na przykład wszczepienie rozrusznika serca),
  • operacje chirurgiczne,
  • zachorowanie na nowotwór,
  • skręcenie, złamanie lub zwichnięcie,
  • poważne zachorowanie,
  • uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku,
  • pobyt w szpitalu,
  • niezdolność do pracy,
  • śmierć lub problemy zdrowotne członka rodziny.

 

Zakres dostępnych zdarzeń jest bardzo szeroki. Ty określasz, które z nich powinny się znaleźć w Twojej polisie. Jeśli do nich dojdzie, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie zgodnie z sumami gwarancyjnymi wskazanymi w warunkach ubezpieczenia.

 

Polisa na życie może chronić Ciebie i Twoich bliskich w razie problemów ze zdrowiem. „Zastrzyk gotówki” w takich sytuacjach stanowi bardzo cenną pomoc, tym bardziej że choroba często uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jaka jest norma kortyzolu dla kobiety (37 lat, na czczo, godziny poranne) w µg/dl?
Różne laboratoria podają inne wartości referencyjne — raz jest to 20 µg/dl, raz 25 µg/dl (dla godzin porannych). 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zakresy referencyjne mogą różnić się w zależności od laboratorium-z uwagi na metody oznaczania.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Każde laboratorium podaje swój zakres referencyjny w zależności od metody oznaczania.
Czy to wina chloru?
W piątek dostałam silnego bólu gardła, mam całe zatkane zatoki, mam kaszel, nie mogę normalnie oddychać, wiec oddycham buzia głęboko, przy tym boli mnie coś mocno w klatce piersiowej (na środku bardziej). W środę byłam na aqua parku, w czwartek i piątek na basenie ogrodowym. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę do lekarza.
Czy mogę jutro wykonać te badania, jak jestem przed miesiączką?
Mam zlecone zrobienie hormonów: androstendion, testosteron, dhea, dhea-s, 17-hydroksyprogesteron i progesteron. Jestem 1-2 dni przed miesiączką. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Badania hormonalne wykonuje się w określonych dniach cyklu miesiączkowego bądź wg zaleceń lekarza prowadzącego-tak więc proszę dokładnie omówić zalecenia z lekarzem, który zalecił wykonanie badań.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który skierował na badania.
Jak obniżyć wyniki i czym je leczyć? 
Testosteron w górnej granicy u mężczyzny, Lh i FSH również w górnej granicy. Słabe libido. Reszta wyników w normie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami badań proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do androloga/urologa bądź endokrynologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u endokrynologa.
Jeśli zachorowałam na bostonkę, ile czasu musi upłynąć, żebym znów mogła spotykać się z ludźmi w bliskich kontaktach?
Czy wystarczy przeczekać objawy, czy muszę przejść jakąś kwarantannę jeszcze po nich? I czy jest duża szansa na zarażenie np. partnera już po przejściu choroby i zaniku wysypki?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wystarczy poczekać do ustąpienia wszystkich objawów.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Osoba chora jest najbardziej zaraźliwa tuż przed wystąpieniem objawów i izolacji wymaga do czasu ich ustąpienia (zwłaszcza wysypki) i powrotu dobrego samopoczucia - mimo to, trzeba pamiętać o dokładnym przestrzeganiu higieny (zakaźność utrzymuje się bowiem do czasu wydalenia wirusa w kale, a to może trwać nawet do 12 tygodni).
Czy powinnam udać się z tym do lekarza?
Od jakiegoś czasu z rana trochę boli mnie gardło, często czuje też ból prawego ucha, raz na jakiś czas zaczyna mnie drapać w gardle i utrzymuje się to parę minut, często odczuwam też taką "gule", czuje się, jakby coś mi stanęło w gardle, mimo że nic nie jadłam. Uczucie nie...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na stacjonarną konsultacją laryngologiczną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa.
Czy należy wykonać badania kału?
Od dwóch tygodni boli mnie brzuch. Mam podejrzenie, graniczące z pewnością, że przyczyną było spożycie dwukrotnie zamrożonego i rozmrożonego (możliwe też, że nie do końca rozmrożonego) salami (dopiero post factum dowiedziałem się, że nie wolno takiego mięsa jeść). Jeśli należy wykonać...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyt lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W pierwszej kolejności wskazana jest wizyta stacjonarna u lekarza, który po badaniu fizykalnym ukierunkuje dalsze postępowanie.
Jak leczyć zapalenie ucha i czy jest się czym martwić?
Zapalenie ucha od ok. miesiąca prawdopodobnie od irygacji zatok. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrolna wizyta stacjonarna - lekarz rodzinny/laryngolog.
W jaki sposób je brać? Czy któryś witamin nie można ze sobą łączyć?
Biorę witaminy. Selen, D3, Cynk, Magnez Wit A oraz E. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazane omówienie z lekarzem, który wdrożył suplementację.
Wysoka ferrytyna - co oznacza?
Kto mi wyjaśni, co jest przyczyną wysokiego poziomu ferrytyny we krwi u mężczyzny. Inne badania w normie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wyjaśni to na wizycie stacjonarnej lekarz, który będzie miał możliwość zebrania dokładnego wywiadu medycznego, zbadania pacjenta oraz zapoznania się z wynikami wszystkich badań.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z wynikami badań należy zgłosić się do lekarza celem interpretacji wyników.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza w celu interpretacji wyników
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W celu interpretacji wyników należy zgłosić się na wizytę do lekarza
Czy w takim stanie są jakieś przeciwwskazania do lotu samolotem?
W połowie lipca miałam operację resekcji jelita cienkiego z powodu ostrego niedokrwienia krezki jelita cienkiego, podczas której usunięto mi 2,05 m jelita. Byłam tydzień w szpitalu I potem w domu zaczęłam brać leki, również te na biegunkę, gdyż po operacji było jej dużo. Od 3...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
O wskazaniach/przeciwskazaniach do podróży może zadecydować w takiej sytuacji tylko lekarz prowadzący pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam kontakt z lekarzem prowadzącym
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym
Czy jest to niepokojący objaw?
Delikatnie boli mnie gardło, więc chciałam zobaczyć czy nie jest czerwone. Tego nie zobaczyłam, ale zauważyłam, że jeden z migdałków ma bardzo nieregularny kształt. Jakby był poszarpany. Miewałam anginy, więc dobrze pamiętam, że wcześniej tak nie było. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja laryngologiczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam stacjonarną wizytę lekarską
Może to być zapalenie lub wirus?
Od kilku dni mam powiększone migdałki, uczucie guli w gardle i flegmę. Nie mam żadnego nalotu na migdałkach ani nie boli mnie gardło. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u lekarza.
Czego mogą być to objawy? 
Od kilku dni mam boli mnie gardło oraz zatoki to tego mam mocny katar. Wczoraj opuchła mi lewa powieka a oko łzawiło, dzisiaj zaczęła mi drętwieć lewa strona twarzy. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza -najlepiej u laryngologa, ew. u lekarza rodz./internisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co mam zrobić by ten ból zniknął? Co to może być?
Od paru lat, posiadam codzienne kucie, zawsze po lewej stronie brzucha, na poziomie pępka lub lekko poniżej. Rzadziej, co najmniej raz w tygodniu, jak się wypróżniam, odczuwam lekki ból w odbycie, który po chwili znika. Byłem z tym u lekarzy na NFZ. Zrobili mi USG, X-Ray,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja gastrologiczna (z poszerzeniem diagnostyki m.in. o badania endoskopowe przewodu pokarmowego).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u gastroenterologa.
zalecam wizytę u gastrologa i wykonania gastroskopii w celu
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę