Za co odpowiada kortyzol?

W jakim celu bada sie kortyzol? Za co on odpowiada?

Kortyzol prawidłowo produkowany jest przez nadnercza i choć bywa nazywany hormonem stresu, gdyż podczas stresu jego uwalnianie jest podwyższone to jego oznaczenie ma zastosowanie w diagnostyce szeregu chorób o podłożu hormonalnym i nowotworowym.
Kortyzol bierze udział w gospodarce elektrolitowej organizmu, wpływa na metabolizm węglowodanów i tłuszczy, oraz bierze udział w przemianach hormonalnych przede wszystkim hormonów płciowych.
Kortyzol jest jednym z kluczowych hormonów odpowiadających za utrzymanie równowagi w organizmie, pomaga radzić sobie ze stresem, jest także odpowiedzialny za reakcje immunologiczne oraz za łagodzenie stanów zapalnych.
Podwyższony poziom kortyzolu występuje w sytuacjach stresowych. Przedłużający się stan podwyższonego stężenia tego hormonu w organizmie może wpływać na odporność oraz zdolności regeneracyjne.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3446
Pytań zadanych
przez pacjentów
8299
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

97
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi