Czy to celiaklia? Jakie badania wykonać aby się upewnić?

Mam niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza. Podejrzewano u mnie celiakię. Otrzymałam taki opis badania mikroskopowego - Architektonika kosmków i krypt jelitowych z pogranicza normy. W nabłonku pokrywanym części kosmków nacieki limfocytarne w ilości do 45 na 100 komórek nabłonka pokrewnego. Całość obrazu przemawia za zespołem złego wchłaniania typ 2 wg Marsha. Czy dany opis jednoznacznie potwierdza celiakie? Jakie badania powinnam wykonać, żeby uzyskać potwierdzenie?

Wynik hist-pat może odpowiadać celiakii. Aby uprawdopodobnić rozpoznanie należy wykonać: 1. Przeciwciała Anty-TG2 w klasie IgA, 2. Przeciwciała Anty-EMA w klasie IgA, 3. Całkowite stężenie IgA. A najlepiej to umówić się do gastrologa
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2403
Pytań zadanych
przez pacjentów
5858
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi