Czy to celiaklia? Jakie badania wykonać aby się upewnić?

Mam niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza. Podejrzewano u mnie celiakię. Otrzymałam taki opis badania mikroskopowego - Architektonika kosmków i krypt jelitowych z pogranicza normy. W nabłonku pokrywanym części kosmków nacieki limfocytarne w ilości do 45 na 100 komórek nabłonka pokrewnego. Całość obrazu przemawia za zespołem złego wchłaniania typ 2 wg Marsha. Czy dany opis jednoznacznie potwierdza celiakie? Jakie badania powinnam wykonać, żeby uzyskać potwierdzenie?

Wynik hist-pat może odpowiadać celiakii. Aby uprawdopodobnić rozpoznanie należy wykonać: 1. Przeciwciała Anty-TG2 w klasie IgA, 2. Przeciwciała Anty-EMA w klasie IgA, 3. Całkowite stężenie IgA. A najlepiej to umówić się do gastrologa

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3545
Pytań zadanych
przez pacjentów
8500
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi