Czy częste paraliże senne trzeba skonsultować z lekarzem?

Chciałabym zapytać czy często występujące paraliże senne (średnio 4/5 razy w miesiącu zazwyczaj podczas drzemek w ciągu dnia) są podstawą do wizyty u lekarza specjalisty, czy jest to całkowicie normalne zjawisko? Od ponad roku zmagam się z sennością podczas dnia. Leczę się na niedoczynność tarczycy, ale ogromne zmęczenie, pomimo dobranych leków, nadal występuje. Podczas niemal każdej drzemki w ciągu dnia doświadczam tego samego koszmaru sennego. W przeciągu krótkiej drzemki mam wrażenie, że wielokrotnie „budzę się” we śnie, ale nie nigdy nie potrafię stwierdzić czy to rzeczywiste obudzenie czy tylko fałszywe przebudzenie. Sen napawa mnie lękiem, nie mogę się ruszać ani krzyczeć, nie potrafię się obudzić. Koszmar zawsze przebiega tak samo: „budzę się” we własnym łóżku, niekiedy słyszę głosy, rzadziej widzę kogoś przy moim łóżku, powtarzam sobie, że muszę się obudzić, ale nie jestem w stanie, co wprowadza mnie w stan paniki i w konsekwencji nie mogę oddychać, robi mi się gorąco, serce bardzo szybko mi bije. Po obudzeniu jestem zmęczona, przygnębiona. Do tej pory uważałam to za normalny objaw stresu, ale od pewnego czasu czuje lęk przed położeniem się do łóżka w obawie, że sen znowu się pojawi. W nocy nie mam takich problemów. Nad sennością w ciągu dnia nie jestem w stanie zapanować, zasypiam bardzo szybko. Każdy sen (bądź paraliż senny, o ile nim jest) doskonale pamiętam, czasem mam problem ze stwierdzeniem, czy już się z niego obudziłam czy jeszcze nie. W związku z tym chciałabym zapytać czy powinnam się doradzić na ten temat ze specjalistą, czy nie ma ku temu podstaw?
Myśle ze powinna Pani skonsultować się z lekarzem rodzinnym i lekarzem psychiatrą.Nadmierna senność w ciągu dnia z powtarzającymi się objawami wytwórczymi nie jest normą, trzeba znaleźć jej przyczyny i ją leczyć .
Myślę że należy skonsultować się z psychiatrą.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Zaburzenia snu w Dąbrowie Górniczej Stres w Gliwicach Zaburzenia snu w Gliwicach Stres w Bielsku-Białej Stres w Warszawie Zaburzenia snu w Bielsku-Białej Zaburzenia snu w Warszawie Stres w Katowicach

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4047
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
10796
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+108
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi