skonsultuj dolegliwości z pomocą lekarza online
Bóle miednicy pojawiają się u obydwu płci, przy czym mają różne podłoże. U kobiet najczęściej wynikają ze schorzeń ginekologicznych, zaś u mężczyzn, wielokrotnie przyczyny nie są do końca wyjaśnione. Mogą to być jednak infekcje lub urazy, a także czynniki anatomiczne.
Opisaną w literaturze medycznej jednostką jest zespół bólowy miednicy mniejszej i jest on diagnozowany wówczas, gdy trwa ponad pół roku. Wymaga dokładnego rozpoznania, gdyż może mieć bardzo różne pochodzenie i to nie tylko związane z dolegliwościami ginekologicznymi. Może wynikać również z problemów w działaniu przewodu pokarmowego, w tym zespołu jelita drażliwego.
Za pierwszym razem przyczyny bólów miednicy bardzo często zostają nierozpoznane, dlatego w takiej sytuacji warto korzystać z drugiej opinii lekarskiej, np. od specjalistów dostępnych online.
Omów swój problem z lekarzem online:
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
U pań, za problem ten mogą odpowiadać takie schorzenia jak endometrioza, mięśniaki macicy, a także guzy jajników.
Bóle w tym rejonie ciała mogą pojawiać się w skutek depresji, czy stanów lękowych związanych np. z przemocą seksualną.
Sposób leczenia zależy od rozpoznania, co jest przyczyną problemu. Pierwszym etapem jest jednak najczęściej wdrożenie środków przeciwbólowych, które stosowane są doraźnie.
Poza dokładnym wywiadem, wykonuje się badania laboratoryjne oraz obrazowe miednicy, dróg moczowych oraz dróg rodnych u kobiet.
Wulwodynia to silny ból sromu, który niejednokrotnie towarzyszy bólom miednicy. Zazwyczaj pojawia się u kobiet już po 18. roku życia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na wiele pytań pacjentów.