2023-11-12

Co mogę zrobić, aby moje zęby były proste?

Nosiłam kiedyś stały aparat ortodontyczny, jednak parę lat temu zaczęły wyrastać mi ósemki. Po 3 latach zdecydowałam się na usunięcie pierwszej, potem usunęłam wszystkie cztery ósemki. Niestety, pokrzywiły mi zęby na dole, wskutek czego są stłoczone i sprawia mi to ból. Ból pojawia się raz na jakiś czas. Byłam na konsultacji u dwóch ortodontów i oboje powiedzieli co innego. Pierwszy zaproponował Clear Aligner oraz stwierdził, że jeśli chcę wyprostować dolne zęby, to muszę mieć nakładki także na górę, bo inaczej zęby nie będą "do siebie pasowały". Drugi ortodonta stwierdził, że absolutnie wystarczy jedynie nakładka na dolne zęby i zupełnie nie zgodził się z opinią pierwszego. Nie wiem, co mam o tym sądzić? Dodam także, że pierwszy ortodonta stwierdził, że wystarczy 1 zestaw (w którym są 3 nakładki), a drugi ortodonta powiedział, że muszą to być 3 zestawy, co jest zbyt drogie. Muszę coś zaradzić na dolne zęby, nie wiem jednak co. Został mi jeszcze aparat zdejmowany, który dostałam po zdjęciu aparatu stałego, było to 7 lat temu. 

Rodzaj zaproponowanego leczenia ortodontycznego zależy od natężenia wady oraz dolegliwości współistniejących. Pytanie co sprawia ból przy tych stłoczonych zębach oraz czy nie zaczynają być starte. Jeżeli zaczynasz ścierać siekacze dolne, może się okazać że samo leczenie jednym zestawem nakładek nie będzie wystarczające. Leczenie ortodontyczne dąży do dopasowania do siebie wszyskich zębów, górnych i dolnych- dlatego też zalecane jest pełne leczenie ortodontyczne. Aktualnie leczenie system leczenia nakładkami jest coraz bardziej rozwinięty i można go skutecznie stosować w leczeniu większości wad zgryzu. Jest bardziej przewidywalny i to leczenie trwa krócej niż leczenie aparatami stałymi. Przed ostatecznym wyborem sposobu leczenia pacjentów, zalecamy wykonanie pełnej diagnostyki i wspólne omówienie planu leczenia.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5929
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15586
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+137
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4