1. Artykuły
  2. Zgaga. Skarżą się na nią również dzieci

Zgaga. Skarżą się na nią również dzieci

Dziecko mające zgagę może odczuwać dyskomfort lub ból w okolicach przełyku i żołądka. Zgaga jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, co oznacza, że kwasy żołądkowe cofają się z żołądka do przełyku, powodując podrażnienie i pieczenie w okolicach górnej części brzucha. Dla dziecka może to być nieprzyjemne i bolesne, ale nie zawsze jest łatwo zrozumieć, że to właśnie zgaga jest przyczyną ich dolegliwości - podkreśla ekspertka dr n. med.  Lidia Ostrowska-Nawarycz z Medical Magnus Clinic.

Zgaga. Skarżą się na nią również dzieci Zgaga. Skarżą się na nią również dzieci
Spis treści
Co to jest zgaga? Jak rozpoznaje się zgagę? Jakie są przyczyny zgagi u dzieci? Jak leczy się zgagę u dzieci? Zgaga. Dieta małego pacjenta

Co to jest zgaga?

 

Zgaga dotyczy przełyku, rurkowatej struktury, która łączy gardło z żołądkiem. Jego ściany nie są tak odporne na działanie kwasów żołądkowych, jak żołądek, dlatego cofające się kwasy mogą powodować podrażnienie, zapalenie i pieczenie w okolicy przełyku.

 

Jest to uczucie pieczenia palenia lub piekącego bólu za mostkiem, czasami pacjenci skarżą się na palenia i ból gardła. Wszystko w zależności od wysokości refluksu żołądkowo-przełykowego. Wystąpienie pieczenia w przełyku jest związane z cofająca się kwaśną żołądkową treścią  pokarmu - wyjaśnia pediatra, dr n. med.  Lidia Ostrowska-Nawarycz.

 

Zgaga u dziecka może prowadzić do różnych konsekwencji i komplikacji, zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Przede wszystkim wpływa na jego ogólny komfort. Mały pacjent  może również  unikać posiłków, zwłaszcza tych pokarmów, które wywołują objawy zgagi, aby w ten sposób uniknąć bólu i nieprzyjemnych doznań. Jeśli dziecko nie uzyska pomocy na czas, może dojść do niedożywienia.

 

Maluchy w wyniku zgagi mogą mieć również problemy ze snem, w związku z tym, że ta nasila się w pozycji leżącej.

 

Przewlekła zgaga narusza bariery ochronne przełyku, co może prowadzić do zapalenia przełyku.

 

Jak rozpoznaje się zgagę?

 

Pediatra  dr n. med.  Lidia Ostrowska-Nawarycz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę w trakcie diagnozy zgagi u dziecka:

 

W zależności od wieku dziecka mogą jej towarzyszyć mniejsze lub większe ulewania częściowo strawionego pokarmu (noworodki i niemowlęta). U dzieci starszych pojawia się odbijanie pokarmem, który dzieci ponownie połykają. Cofający się pokarm może dostawać się do dróg oddechowych i powodować kaszel i uczucie duszności nasilające się w pozycji poziomej - gdy dziecko przebywa np, w łóżeczku.

 

I podkreśla:

 

Należy pamiętać, że refluks żołądkowo-przełykowy może towarzyszyć astmie oskrzelowej. Stąd jego właściwe zdiagnozowanie czy wykluczenie może znacznie zmniejszyć objawy astmy lub nawet ją wyeliminować.

 

Jakie są przyczyny zgagi u dzieci?

 

Istnieje wiele przyczyn mogących wywołać zgagę u malucha. Nasza ekspertka wskazuje na ich podział:

 

Przyczyny fizjologiczne  -  przejściowa niedojrzałość układu trawiennego  związana z mniejszym napięciem dolnego zwieracza przełyku. Co ważne problem ustępuje wraz z wiekiem.

 

Patofizjologia - utrzymujący się refluks żołądkowo-przełykowy związany z utrzymującym się obniżonym napięciem ww zwieracza.

 

Nie bez znaczenia jest również dieta dzieci i nastolatków. Spożywanie tłustych pokarmów, pikantnych potraw, nadmiaru czekolady, owoców cytrusowych i gazowanych napojów może prowokować wystąpienie objawów zgagi. Z niewłaściwą dietą wiąże się również kultura spożywania jedzenia: zbyt szybkie jedzenie, nadmierna ilość spożywanych produktów, czy nawet nadmierne spożywanie płynów tuż przed snem mogą być przyczyną zgagi.

 

Jak leczy się zgagę u dzieci?

 

Lekarz może zaproponować leczenie niefarmakologiczne, ale również właściwą farmakoterapię.

 

Dr n. med.  Lidia Ostrowska-Nawarycz tłumaczy, że istotnym kryterium jest tu wiek pacjenta:

 

  • noworodki i niemowlęta  - karmienie często i w małych ilościach - aby nie przepełniać żołądka zalegającym pokarmem; zagęszczanie pokarmu; układanie dziecka w wysokiej pozycji uniemożliwiającej cofanie się pokarmu;
  • dzieci starsze - również wysoka pozycja ułożenia ciała podczas snu;  unikanie jedzenia kolacji co najmniej na 2 godziny przed snem oraz wykluczenie  słodkich pokarmów;

 

Ekspertka podkreśla:

 

W przypadku braku poprawy wskazana diagnostyka gastrologiczna i ewentualne leczenie farmakologiczne.

 

Zgaga. Dieta małego pacjenta

 

Dzieci ze zgagą mogą skorzystać z diety, która pomaga łagodzić objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Zaleca się między innymi spożywanie:

 

  • Chudego mięsa drobiowego (kurczak, indyk), chudych ryb, chudego mięsa wieprzowego oraz produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu, takich jak: chude mleko, jogurty naturalne czy twaróg odtłuszczony.
  • W kuchni powinny pojawić się produkty pełnoziarniste: chleb pełnoziarnisty, pełnoziarniste makarony i ryż brązowy mogą dostarczyć błonnika, który pomaga w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego.
  • Warzyw o niskiej zawartości kwasów, np. marchewki, ziemniaków, cukinii czy dyni.
  • Owoców o niskiej zawartości kwasów: banany, gruszki i jabłka.
  • Chudego nabiału: chude mleko, jogurty o niskiej zawartości tłuszczu, a także alternatywy mleczne takie jak napoje roślinne (np. migdałowe czy owsiane).

 

Przygotowując posiłki warto pamiętać, by potrawy były miękkie, dobrze ugotowane, tak by ułatwić ich trawienie. Porcje zaś powinny być małe i często podawane.

Lidia Ostrowska-Nawarycz pediatra, hipertensjolog 5.00 / 20 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Pediatra z 35 letnim stażem zawodowym. Posiada specjalizację w dziedzinie chorób dzieci (II stopnia) oraz hipertensjologii, a także tytuł doktora nauk medycznych. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej. 

Wśród swoich pacjentów ma dzieci w każdym wieku - od noworodka do pełnoletniości. Jej pasją jest rozpoznawanie i leczenie nadciśnienia oraz zespołu metabolicznego u dzieci. Dużą wagę przykłada do profilaktyki nadciśnienia tętniczego i otyłości. W leczeniu stosuje również homeopatię.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić? U jakiego specjalisty szukać pomocy?
Córka obecnie 4 lata - od 2,5 roku codziennie w nocy płacze krzyczy i mówi przez sen.  
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry prowadzącego, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
Czy w poniedziałek może przyjąć szczepienie przeciwko tężcowi, krztuścowi?
Córka lat 13 w sobotę ma rezonans z kontrastem. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u lekarza pediatry/ lekarza rodzinnego
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzje będą podejmować lekarze kwalifikujący do sczepienia i badania.
Czy może być to przyczyną wyczuwalnych węzłów?
Dziecko 5 miesięcy ma powiększone 2 węzły chłonne - jedno za uchem, drugie na szyi. Węzły są małej wielkości, mniej niż 1 cm, dziecko ma atopowe zapalenie skóry. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Co to może być? Jakie badania należałoby zrobić?
Córka lat 15 od tygodnia skarży się na nagłe, krótkotrwałe, ale intensywne bóle przedramion. Mówi ze "bolą ja żyły". Czasem podczas takiego kilkusekundowego napadu, żyły przedramion są bardziej widoczne. Ból jest bez powodu, nagle się zaczyna i nagle...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje stacjonarną u lekarza rodzinnego
Jak w tej sytuacji najlepiej postąpić? 
Dziecko 4,5 ma kaszel trwający tydzień, żadnych innych objawów. Jeden lekarz stwierdził obustronne zapalenie płuc i antybiotyk na 2 tygodnie, a inny lekarz 4 godziny później nic nie słyszał, zalecił syrop wykrztuśny. Dziecko nigdy nie brało antybiotyków, na co dzień nie ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić jedynie z lekarzami, którzy przeprowadzili badanie dziecka.
Brak trzymania leku w lodówce - czy mogą wystąpić negatywne skutki?
Czy jeżeli podawałam miesięcznemu dziecku witaminę d z dha która stała w temperaturze pokojowej, a nie w lodówce jak zaleca producent, to coś mogło się stać ? Stosowałam preparat przez miesiąc.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia powikłań należy udać się z dzieckiem do pediatry.
Czy jest to możliwe, że jest to rumień zakaźny? 
Czy jest możliwość, aby rumień zakaźny wystąpił bez rumienia na twarzy tzw. motylka? Córka dostała wysypkę przypominającą drobną kaszkę, ale tylko w miejscu ubrań tak jak uda i brzuch. Po wypiciu wapna wysypka ustała. Następnego dnia ponownie pojawiła się w tym samym miejscu....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to może być astma?
Córka ma dwa lata, od roku choruje często na krtań prawie 90 % przeziębień kończy się stridorem/dusznością, kaszel raczej mało uporczywy. Dodam, że choruje wteyd gdy brat przyniesie coś z przedszkola tak to zdrowa. Czy jest się czym martwić? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u pediatry.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna z badaniem lekarski.
Wyjazd na basen po chorobie.
Czy po wyleczonej bakterii Enterococcus faecalis można jechać na basen? (Dziecko 10 miesięcy)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym leczenie.
Czy może to być po prostu przerośnięte wędzidełko lub opuchnięte przez chorobę?
Córka 5 lat mówi, że boli ją przy dotykaniu wędzidełko wargi górnej. Zaczęłam się bardziej przeglądać i wędzidełko jest grube, wcześniej mniej zwracałam uwagę. Zgrubienie przechodzi nawet między jedynkami, a na podniebieniu kończy się kulką. Bardzo się niepokoje. Mamy sterydy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa dziecięcego.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u laryngologa
Czy jest jakiś preparat na receptę na to? Lub jakiś sposób na szybkie zwalczenie?
Córka zmaga się z wszawicą od pół roku. Jestem bezradna. Co tydzień stosujemy preparat na wszy, wyczesujemy 3 godziny i ściągamy gnidy i zaraz pojawiają się nowe żywe wszy i gnidy. Ocet też nie zadziałał, a tylko podrażnił skórę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczne jest zastosowanie preparatów na receptę wydaną prze lekarza.
Proszę o informację czy to zgrubienie zniknie?
Trzy tygodnie temu mój 1,5 roczny synek w przeciągu dwóch miesięcy nabił sobie dwa duże guzy na czole w tym samym miejscu. Siniak i opuchlizna zeszła, ale niestety pozostało twarde podskórne zgrubienie. Oczywiście byłam na badaniu USG, wykazało ono pogrubienie okostnej (2...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u pediatry prowadzącego.
Czy też leczenie powinno wyglądać inaczej?
Czy dla dziecka poniżej 2 lat przy stwierdzonym nieropnym zapaleniu uszu powinno się wdrożyć antybiotyk? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzonym badaniu dziecka.
Infekcje wirusowe oraz bakteryjne, a wygląd dziecka.
Czy częste infekcje wirusowe oraz bakteryjne u dziecka mogą przyczyniać się do bladości twarzy?
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w formie wizyty stacjonarnej u lekarza rodzinnego lub pediatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tę kwestę należy skonsultować z pediatrą prowadzącym leczenie dziecka.
Ile powinno przybierać dziecko tygodniowo lub miesięcznie w wieku 5 lat?
Córka prawie 5 lat. Od jakiegoś czasu w ogóle nie przybiera na wadze. Waży cały czas 17,6 kg. Od października urosła 2 cm. Były robione badania na pasożyty (negatywny wynik), jednak lekarz zadecydował, żeby podać środek przeciwpasożytniczy z uwagi na inne objawy towarzyszące...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do lekarza pediatry na konsultację.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana powtórna konsultacja u pediatry, do rozważenia badania obrazowe - usg jamy brzusznej. Do rozważenia konsultacja dietetyczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana powtórna konsultacja u pediatry, do rozważenia badania obrazowe - usg jamy brzusznej. Do rozważenia konsultacja dietetyczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry prowadzącego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę