korzystaj ze stałego wsparcia lekarza lub fizjoterapeuty online
Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego, która objawia się problemami neurologicznymi. Uszkodzenia prowadzą wówczas do zaburzeń czucia i równowagi, upośledzenia chodu czy przewlekłego zmęczenia. Chorobie towarzyszą też zawroty głowy, pogorszenie pamięci i spadek libido.
Obecnie nieznane są sposoby na całkowite wyleczenie stwardnienia rozsianego, jednak skuteczne leczenie może znacząco poprawić jakość życia. Niezbędna w tej sytuacji jest przede wszystkim farmakoterapia pozwalająca na zahamowanie postępowania choroby. Dodatkowo pacjent powinien pozostawać pod stałą opieką lekarską, co może zrobić również online.
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Choroba ta dotyka głównie kobiet pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Koreluje również z niedoborem witaminy D, paleniem wyrobów tytoniowych oraz chorobami tarczycy.
Ta postać choroby dotyczy nawet 90 proc. chorych i cechuje się rzutami, które z czasem ustępują częściowo lub całkowicie. Liczba takich rzutów jest indywidualna i zależy od konkretnego przypadku.
Diagnostyka opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim, który musi być poparty badaniami neurologicznymi i obrazowymi. W przypadku tych ostatnich niezbędny jest m.in. rezonans magnetyczny.
W przypadku diagnostyki należy wykluczyć inne choroby, w tym neuroboreliozę czy toczeń, które pod względem objawów niejednokrotnie przypominają stwardnienie rozsiane.
Obecnie medycyna nie zna sposobów na to, by całkowicie wyleczyć tę chorobę. Stosowane są jednak coraz skuteczniejsze leki mające łagodzić objawy oraz postępowanie dolegliwości.