wstępna diagnostyka z pomocą lekarza online
Do nowotworów głowy i szyi zalicza się zmiany chorobowe obejmujące górny fragment przewodu pokarmowego oraz oddechowego, a także nowotwory układu chłonnego, w tym mięsaki i szkliwiaki.
Przyczyny nowotworów to poza paleniem tytoniu (występują one 6 razy częściej w przypadku palaczy) również nadmierna ekspozycja na promienie UV oraz zakażenia wirusowe. Ryzyko zwiększa też spożywanie dużych ilości alkoholu.
Objawy nowotworu głowy i szyi będą różnić się w zależności od tego, jaki obszar jest objęty zmianą chorobową. W przypadku jamy ustnej zazwyczaj będą to owrzodzenia, nacieki i ból przy jedzeniu, krtani – chrypka czy duszności, zaś raka gardła - bóle przy przełykaniu oraz krwawienia.
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Zmiany nowotworowe w tym rejonie zazwyczaj dotykają osoby po 45. roku życia i częściej są to mężczyźni.
Objawy, które powinny wzbudzić czujność to przede wszystkim przewlekły ból gardła, chrypka, guzki wyczuwalne na szyi oraz owrzodzenia w jamie ustnej.
Obecnie w ciągu roku takich przypadków rozpoznaje się ponad 11 tys. i liczba ta w ostatniej dekadzie wzrosła o aż 25 proc.
Leczenie obejmuje przede wszystkim radioterapię, chemioterapię oraz wycięcie zmienionych chorobowo zmian. Co ważne, wdrożona metoda zależy od tego, w jakim stadium jest choroba.
Tak, lekarze wskazują, że wirus brodawczaka ludzkiego koreluje z nowotworami nie tylko szyjki macicy, ale również głowy i szyi.