1. Artykuły
  2. W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne

W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne

W zdrowym ciele zdrowy duch. Jak się okazuje to nie frazes, ale spostrzeżenie mające uzasadnienie w badaniach medycznych. Podtrzymywana aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie fizykalne, ale jest również zbawienna dla zdrowia psychicznego. Jak podkreśla psychiatra doktor Gniewko Więckiewicz, ruch może stanowić istotny element terapii u pacjentów z niektórymi zaburzeniami psychicznymi.

W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne
Spis treści
Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne Ruch. Jego wpływ na zaburzenia psychiczne Co ćwiczyć, kiedy doświadczamy kryzysu psychicznego? Jak zmotywować osobę z zaburzeniami psychicznymi do ruchu?

Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne

 

Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na kondycję psychiczną człowieka. Efekt wzmacnia jej systematyczność i odpowiedniość w zależności od indywidualnych możliwości człowieka. Nie należy lekceważyć roli, jaką odgrywa w terapii zaburzeń psychicznych:

 

Aktywność fizyczna stanowi istotny element terapii u pacjentów z wybranymi zaburzeniami psychicznymi. Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających korzystny wpływ regularnej aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie - wyjaśnia dr n. med. Gniewko Więckiewicz.

 

Właściwie stosowana aktywność fizyczna przekłada się na poprawę samopoczucia pacjenta. Regularnie uprawiany ruch wzmacnia samoocenę i zwiększa poczucie własnej wartości. Następstwem tego jest redukcja stresu i zwiększenie odporności psychicznej. Regularnie uprawiany sport zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu) i jednocześnie mobilizuje organizm do szybszego reagowania w sytuacjach stresowych. Tu z kolei lekarze obserwują znaczący pozytywny wpływ aktywności fizycznej na jakość snu. Zmienia się zarówno jego rytm, głębokość, jak i zdolności regeneracyjne organizmu. Badania prowadzone nad wpływem ruchu na kondycję psychiczną człowieka dowodzą, że uwalniane podczas ćwiczeń endorfiny potocznie określane hormonem szczęścia mają zdolność łagodzenia objawów depresji i lęku. Zdrowie mentalne zyskuje również na polepszeniu krążenia krwi w mózgu i dostarczeniu mu większą ilość tlenu i składników odżywczych. Nie mniej jednak:

 

Należy jednak pamiętać, że aktywność fizyczna nie powinna zastępować tradycyjnej terapii, takiej jak terapia psychologiczna czy farmakoterapia. Powinna być traktowana jako uzupełnienie tych metod i być prowadzona we współpracy z profesjonalistami medycznymi - przestrzega ekspert.

arrow Aktywność fizyczna. Proponujemy jogę
arrow Morsowanie zyskuje zwolenników. Dla kogo zimne kąpiele?
arrow Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia
arrow Poprawny ruch. Droga do zdrowia
arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc

Ruch. Jego wpływ na zaburzenia psychiczne

 

Z zalet aktywności ruchowej korzystają pacjenci cierpiący na: depresję, lęki i zaburzenia lękowe, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia odżywiania, zaburzenia uwagi i nadpobudliwość psychoruchową (ADHD), stresy i przeciążenia psychiczne. Każdorazowo ruch jest wentylem, który pozwala na uwolnienie nagromadzonej energii, skupienie się na wysiłku organizmu i pobudzeniu przysadki mózgowej odpowiedzialnej za wydzielanie endorfiny.

 

Ważne spostrzeżenie poczynił również psychiatra dr Gniewko Więckiewicz zwracając uwagę na szczególną sytuację pacjentów będących w procesie farmakoterapii

 

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdecydowaną większość zaburzeń i chorób psychicznych, przede wszystkim zaś jednak na te zaburzenia, które są leczone przy użyciu leków mogących wpływać na łaknienie lub metabolizm pokarmów.

 

Co ćwiczyć, kiedy doświadczamy kryzysu psychicznego?

 

Rodzaj praktykowanej aktywności ruchowej jest wysoce zindywidualizowany i uzależniony od preferencji i możliwości pacjenta:

 

Każdy człowiek jest inny i trudno wskazać jeden rodzaj aktywności psychicznej wspomagającej zdrowie psychiczne. Dla niektórych będzie to bieganie, dla innych pływanie, a jeszcze dla innych będzie to piłka nożna - wyjaśnia lekarz.

 

Warto jednak pamiętać, że dla poprawy samopoczucia możemy korzystać z nieskomplikowanych i niewymagających form ruchu takich jak spacer czy jogging.

 

Zalety w tej materii niesie za sobą uprawianie jogi, która jest kombinacją stretchingu, właściwie dobranych pozycji ciała, z technikami oddechowymi i medytacją. Może ona pomóc w redukcji lęku, stresu i poprawić koncentracji ćwiczącego. Z pomocą przychodzą również takie formy aktywności jak zyskująca popularność chińska sztuka ruchu: tai-chi, która za sprawą płynnych i łagodnych ruchów redukuje napięcie emocjonalne i korzystnie wpływa na koncentrację, czy pilates, który z kolei może być ćwiczony w grupie. Pacjenci doceniają również siłę medytacji, ale również treningu siłowego, służącego niejednokrotnie rozładowaniu napięcia psychicznego.

 

Jak zmotywować osobę z zaburzeniami psychicznymi do ruchu?

 

Niestety motywowanie do ruchu osób z zaburzeniami psychicznymi nie jest łatwe. Przyznaje to również nasz ekspert psychiatra Gniewko Więckiewicz:

 

Motywowanie osób z zaburzeniami psychicznymi do podjęcia aktywności fizycznej może być trudne z powodu nasilenia choroby bądź jej charakteru, aczkolwiek nie jest niemożliwe. Warto przede wszystkim być blisko i wspierać osobę chorą w codzienności. Warto również być gotowym do wspólnego wysiłku.

 

Istotne jest dostosowanie aktywności do zainteresowań pacjenta. Nie uwzględnienie tego czynnika wywoła tylko frustrację i niechęć wobec ćwiczeń i pogłębi opór pacjenta. Równie niekorzystny efekt przyniesie postawienie przed nim nierealistycznych celów. Tu sprawdza się metoda małych kroków i  świadomość, że terapeutyzacja nie wymaga mistrzostwa.

 

Wspierając chorego  w aktywności fizycznej, warto być empatycznym, zaangażowanym towarzyszem, który rozumie z jakimi problemami boryka się pacjent.

Gniewko Więckiewicz psychiatra 5.00 / 114 opinii artykuły 9 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz specjalizujący się w psychiatrii. Pracownik Kliniki Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, naukowiec wyróżniony stypendium za osiągnięcia naukowe.
Współpracuje z naukowcami krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych w tym Tel Aviv University, University of Alberta, Polską Akademia Nauk, Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał podczas staży zagranicznych na Univille Universidade w Brazylii oraz Universidad de Cantabria w Hiszpanii.
Pomaga między innymi osobom z doświadczeniem stresu pourazowego, pacjentom z zaburzeniami zachowania, z zaburzeniami snu, z zaburzeniami pamięci, z zaburzeniami emocjonalnymi, schizofrenią, nerwicą, bezsennością, chorobą Alzheimera. 

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy objawy depresji zostaną potraktowane poważnie?
Chodzi o to, że zauważam u siebie objawy depresji takie jak: nic mnie nie cieszy, jem dużo, ale nie mam apetytu, ogólnie nie mam siły na nic. To trwa od dwóch lat. Byłam u psychiatry, ale podczas rozmowy skupiałam się tylko na moim perfekcjonizmie, dziwnych myślach, obsesjach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenia.
Cały czas czuje się spięta i wystraszona, czy to zaburzenie lękowe?
Od miesiąca cierpię na dziwne zawroty głowy, czasem do tego szumi mi w uszach, te zawroty są prawie ciągle, całodniowe, cały czas się boję, że się przewrócę, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, boję się gdziekolwiek wychodzić, bo kreci mi się w głowie, momentami wpadam w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój lęk jest irracjonalny i ojciec najpewniej się zatruł?
Jestem dziewczyną lat 19 i mam (chyba) dość nietypowy problem. Od lat zmagam się z emetofobią (lęk przed wymiotowaniem). Moja fobia wiąże się z OGROMNYM lękiem, który powodują przeróżne sytuacje. Z tego powodu od prawie 2 lat biorę lek przypisany przez psychiatrę. Do rzeczy -...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy badanie ginekologiczne może wskazać, w jakim momencie cyklu jestem?
 Nie dostałam miesiączki poprzez zażywanie leku przeciwdepresyjnego, a muszę szybko zrobić rezonans piersi. Co w takiej sytuacji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy wykonać test ciążowy, którego wynik będzie podstawą do podjęcia decyzji o wykonaniu badana obrazowego.
Czy mój lęk jest uzasadniony?
Cierpię na zaburzenia lękowe, w listopadzie ubiegłego roku miałem nieprzyjemną sytuację z obcym psem (ugryzł mnie przez spodnie, zerwania ciągłości naskórka nie stwierdzono). Od niedzieli zacząłem odczuwać mocny lęk przed psami puszczanymi luzem w mojej dzielnicy - ostatnio miałem dwie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww przypadku będzie potrzebne leczenie uzupełniającę w postaci farmakoterapii. Proszę udać się na konsultację do lekarza psychiatrii.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja u psychiatry.
Proszę o pomoc i udzielenie wskazówek co mam zrobić, bardzo się martwię. 
Chciałabym skonsultować się w sprawie dziecka. Syn ma 9 lat, od 4 r.ż. posiada diagnozę CAPD (centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego), a od 7 r.ż. ADHD (hiperkinetyczne zaburzenia zachowania) oraz ODD (zaburzenia opozycyjno-buntownicze) z aktualnie nasilonymi objawami agresji. W tej chwili...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi terapię.
Czy tabletki antydepresyjne mogą powodować zwiększenie kaloryczności posiłków?
Na tabletkach przytyłam 40 kilo, bez zmiany diety ani stylu życia. Wiem, że im wyższa dawka leku, tym więcej tyje. Pomimo stosowania diety, diety pudełkowej oraz wysiłku fizycznym. Mój stan z dnia na dzień jest gorszy do tego stopnia, że moje BMI wynosi 40. Jestem wykończona, a...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leki nie mają wpływu na kaloryczność posiłków. Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym - być może zasadna będzie zmiana leków.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam dodatkowo konsultację w poradni endokrynologicznej.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Proponował bym konsultacje z lekarzem psychiatra który dobrać może inne leki antydepresyjne potwierdzając konieczność leczenia a jednocześnie mogące odwrócić obecna tendencję
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
Do jakiego lekarza się udać? Gdzie szukać pomocy?
Od dziecka drżą mi ręce mięśnie mam niskie TSH, FT3, FT4 w normie, ale objawy nadczynności występują, jak drżenie, nerwowość, nadpobudliwość jestem bardzo szczupły, od dziecka nie mogę tak funkcjonować. Dziesięć lat temu miałem przeciwciała anty TG podwyższone, teraz nie. Lekarze mnie totalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
W jaki sposób pomóc sobie w zaburzeniach psychotycznych?
Jestem osobą chora na zaburzenie psychotyczne podobne do schizofrenii, wywołanej na tle używania substancji psychoaktywnych. Od czasu stwierdzenia przez lekarzy oraz przymusowych wakacjach, jestem czysty, nie biorę żadnych narkotyków. Nie mam ataków schizofrenii, jak twierdzi...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego leczenie.
Bardzo skuteczne są leki przeciwpsychotyczne z przepisu lekarza psychiatry, monitorowanie stanu chorego a także, aby zapobiec nawrotom, skuteczna terapia, do której gorąco zachęcam. W przypadku gdyby się Państwo na nią zdecydowali, proszę o kontakt pod numerem 575 696 287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy zapisując się na konsultację, mam szansę ma pomóc?
Od kilku dni cierpię na napady nieuzasadnionego w danym momencie lęku. Wczoraj wieczorem objawy zaczęły się nasilać, powodując uczucie "braku tlenu w powietrzu", przez co zaczynam wpadać w panikę, mimo że wszystkie moje parametry są w normie. Ok pół roku temu miałam podobną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Polecam leki uspokajające z przepisu lekarza psychiatry oraz połączenie z terapią, może Pani zarezerwować ją u mnie na profilu lub u innego specjalisty- ważne jest to, aby znaleźć przyczynę i tym samym rozpocząć odpowiednią terapię, zarówno dla siebie jak i dla dzieci. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Badanie krwi, a zaburzenia psychiczne.
Poziom, jakich witamin (oprócz witaminy D) warto sobie zbadać, żeby wykluczyć somatyczne podłoże depresji, nerwicy lękowej i fobii społecznej?
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
dzien dobry; zalecam zrobić badania morfologii z rozmazem, oraz poszerzyć pakiet o żelazo, ferrytynę, b12 i kwas foliowy;
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Witam, warto zrobić sobie całą morfologię krwi ale wątpie aby niedobór witamin miał wpływ na podłoże depresji- tutaj, w tej sytuacji potrzebna jest solidna terapia, na którą osobiście zapraszam- można zarezerwować wizytę na moim profilu bądź bezpośrednio pod moim numerem telefonu 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy w tym przypadku może pomóc jeszcze neurolog, czy już psychiatra/psycholog? 
Ojciec 63 lata, ok. 10 lat po udarze. Jakiś czas przed udarem wystąpił zawał. Leczony stale na nadciśnienie. Fizycznie w pełni sprawny, nie znam niestety większej ilości szczegółów udaru, w jakiej części mózgu miał miejsce itp. Problemem natomiast jest zmiana w zachowaniu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy psychiatrze albo psychoterapeutce należy powiedzieć o innych problemach zdrowotnych, jakich doświadczamy?
Ja mam ich bardzo wiele, też parę wstydliwych, nie wiem, czy trzeba o nich wszystkich powiedzieć. U mnie to hemoroidy, grzybica paznokci, nieregularny okres, krótkowzroczność, nadwaga, rozstępy, wycięty woreczek żółciowy, wysoki cholesterol, refluks, wysoki puls (obniżany...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy te kwestie skonsultować z psychiatrą prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę