Tabletka dzień po

Skorzystaj z możliwości konsultacji lekarskiej z wystawieniem
recepty na EllaOne lub Escapelle.

4,89/5  118 tys. opinii
e-Recepta na tabletkę dzień po

dostępna w 5 minut / 59 zł

powrót Wróć do formularza Więcej  

 

Uzyskaj e‑Receptę na tabletkę “dzień po”.
Umów się na wizytę online u lekarza i otrzymaj Receptę na SMS już po kilku minutach.

Jeżeli stosowana przez Ciebie metoda antykoncepcji zawiodła lub nie zabezpieczyliście się z partnerem odpowiednio, zawsze możesz skorzystać z możliwości i zastosować rozwiązanie, jakim jest tzw. tabletka dzień po.

Antykoncepcja awaryjna, czyli zażycie tabletki dzień po, hamuje lub opóźnia owulację oraz utrudnia zarodkowi implantację. Dzięki tej tabletce unikniesz niechcianej ciąży i zaznasz poczucia komfortu.

Nie czekaj na wizytę stacjonarną w gabinecie lekarskim. Za pomocą platformy haloDoctor, która świadczy usługi z zakresu telemedycyny, możesz umówić się na wizytę online i otrzymać e‑Receptę na tabletkę “dzień po” nawet w 10 minut. Wszystko to z pełnym bezpieczeństwem i dyskrecją.

Szybka recepta na tabletkę dzień po

Otrzymaj błyskawiczną antykoncepcję awaryjną:
  • umów konsultację online wybierając najbliższy wolny termin w placówce u jednego z lekarzy
  • opłać e‑Wizytę, rozpocznij połączenie z lekarzem
  • porozmawiaj z lekarzem o konieczności zastosowania tabletki "dzień po" i ewentualnych przeciwwskazaniach zdrowotnych
  • jeżeli lekarz uzna za zasadne wystawi e‑Receptę, udaj się do apteki i podaj 4‑cyfrowy kod e‑Recepty otrzymany od lekarza SMS-em

Ile mam czasu na przyjęcie antykoncepcji awaryjnej?

W przypadku tabletki "dzień po" kluczowy jest czas. Uznaje się, że największa skuteczność tabletki dzień po występuje do 24 godzin od stosunku. Nie warto zwlekać, tylko jak najszybciej przyjąć tabletkę, bo od tego zależy skuteczność tabletki dzień po. Im szybciej nastąpi zażycie tabletki dzień po, tym większe prawdopodobieństwo, że tabletka "dzień po" zadziała skutecznie. Należy ją zażyć maksymalnie od 3 do 5 dni po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Jeśli zażyjesz tabletkę po tym okresie, może nie zadziałać.

Warto skorzystać z udogodnienia, jakim są e‑Wizyty i za pomocą czatu, wideoczatu, bądź rozmowy telefonicznej poprosić lekarza o antykoncepcję awaryjną.

e-Recepta

Kiedy stosować antykoncepcję awaryjną?

  • po niezabezpieczonym stosunku płciowym
  • stosunek płciowy odbył się w dni płodne, gdy stosowane są tzw. naturalne metody planowania rodziny
  • doświadczenie przemocy seksualnej
  • pęknięcie prezerwatywy
  • niezażycie o czasie przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych
  • nieprzyjęcie dawki hormonów w plastrach lub zastrzyku
  • gdy jakakolwiek inna metoda antykoncepcji wyraźnie zawiodła

Jak działa tabletka dzień po?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje preparatów tabletek dzień po: EllaOne i Escapelle. Są one przyjmowane doustnie i zawierają różniące się między sobą substancje hormonalne. Niezależnie od wybranego rodzaju antykoncepcji awaryjnej najważniejsze jest, aby zażycie tabletki dzień po nastąpiło najszybciej jak to możliwe, bo od tego zależy skuteczność tabletki dzień po.

Escapelle zawiera w swoim składzie levonorgestrel. Działanie leku zapobiega owulacji, hamuje uwalnianie komórki jajowej oraz utrudnia plemnikom przemieszczanie się. Escapelle można zażyć do 72 godzin po zbliżeniu.

Z kolei EllaOne to tabletka zawierająca octan uliprystalu. Zastosowany w tablrtkach hormon wpływa na aktywność progesteronum, przez co opóźnia owulację. Tabletkę EllaOne można zastosować nawet do 120 godzin, czyli 5 dni po stosunku płciowym.

 

Każdorazowo, jak wygląda działanie tabletki dzień po, możesz przeczytać w ulotce załączonej do przepisanego Ci leku.

 

Oba rodzaje tabletek dzień po dostępne są na receptę i można je wykupić w dowolnej aptece. Jeśli masz wątpliwości jakie ma działanie tabletka „dzień po”, zawsze zasięgnij porady lekarza lub zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania.

Skorzystaj z formularza e-Recepty

Jaka jest skuteczność tabletki dzień po?

Antykoncepcja awaryjna cieszy się bardzo wysoką skutecznością — tylko 2% kobiet (2 kobiety na 100), które zażyły tabletkę “dzień po” w odpowiednim czasie, zaszły mimo wszystko w ciążę.

Należy jednak podkreślić, że na działanie tabletki dzień po, a więc o tym czy jest skuteczna, może wpływać kilka czynników:

  • odstęp czasu między stosunkiem a przyjęciem tabletki
  • faza cyklu kobiety

Tak więc skuteczność tabletki dzień po zależy od wielu czynników.

  • owulacja w dniu zbliżenia
  • w jaki sposób organizm zareaguje na tabletkę

Jak często można zażywać tabletkę "dzień po"?

Nie można zapominać, że tabletki “dzień po”, to antykoncepcja awaryjna i powinno się ją stosować tylko w nagłych przypadkach. Nie powinna być ona stosowana jako tradycyjna metoda antykoncepcji.

Zaleca się zażywanie antykoncepcji awaryjnej maksymalnie 2 razy w miesiącu, w sytuacji kryzysowej. Dotyczy to zarówno EllaOne, jak i Escapelle.

Co jeśli pacjent przyjmnie większą dawkę tabletek dzień po? Przyjęcie 2 lub 3 tabletek “dzień po”, nie zwiększy ich skuteczności, a może jedynie Cię narazić na większe skutki uboczne tabletki dzień po i dać efekt odwrotny od zamierzonego.

Czy tabletka "dzień po" powoduje skutki uboczne?

Po zastosowaniu każdego preparatu hormonalnego mogą wystąpić skutki uboczne, szczególnie kiedy wejdzie w interakcje z innymi lekami, które zażywasz. Działanie tabletki dzień po też może wywoływać skutki uboczne. Lekarze najczęściej wskazują takie działania niepożądane tabletki dzień po jak:

  • bóle oraz zawroty głowy
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe
  • bóle w okolicach miednicy

Co jeśli wymienione skutki uboczne nie ustępują przez dłuższy czas? Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

  • wymioty, szczególnie w odstępie 3 godzin po przyjęciu preparatu
  • możliwość wystąpienia przyspieszonej bądź opóźnionej menstruacji

Gdzie można kupić tabletkę "dzień po"?

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna do kupienia w większości aptek. Należy jednak pamiętać, że w Polsce do zakupienia tabletki “dzień po”, potrzebna jest e‑Recepta.

Dostępność tabletek: każdorazowo za pomocą przeznaczonych do tego portali, możesz sprawdzić gdzie kupić lek oraz czy tabletka “dzień po” dostępna jest w aptece niedaleko Twojego miejsca zamieszkania.

Ile kosztuje tabletka dzień po?

Wielu pacjentów zastanawia się ile kosztuje tabletka „dzień po”. Cena tabletki Escapelle waha się między 33 a 63 zł. Natomiast koszt tabletki EllaOne to przedział 90-130 zł.

Kiedy nie można zastosować tabletki dzień po?

Istnieją zdrowotne przeciwwskazania stosowania antykoncepcji awaryjnej. Sytuacje, gdy nie należy przyjmować tabletki dzień po, to:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • ostre i przewlekłe choroby wątroby
  • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe
  • nowotwór (szyjki macicy, macicy, jajnika lub piersi)
  • nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby

Jeśli masz wątpliwości, czy ewentualne przeciwwskazania tabletki dzień po Cię dotyczą lub kiedy należy zachować szczególną ostrożność, zawsze zasięgnij porady lekarza. Możliwe działania niepożądane są też szczegółowo opisane w ulotce leku.

 

 

Na jakich zasadach wydawane są tabletki dzień po w Polsce?

Od 2015 roku tabletka „dzień po” dostępna jest w Polsce tylko i wyłącznie na receptę. Warto podkreślić, że awaryjna antykoncepcja a tabletki poronne to dwie różne odrębne kwestie - tzw. tabletki poronne nie są w Polsce dopuszczone do obrotu.

 

 

Kto może wypisać receptę na tabletkę dzień po?

Wielu pacjentów na forach internetowych zadaje pytanie w jaki sposób i skąd wziąć receptę na tabletkę dzień po oraz co jeśli kobieta nie ma dostępu do ginekologa. Okazuje się, że recepta na tabletkę dzień po może być wypisana nie tylko przez ginekologa, ale również lekarza innej specjalności, lekarza rodzinnego czy też lekarza pełniącego dyżur na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Najłatwiej i najszybciej można skorzystać z porady lekarskiej na platformie haloDoctor.

 

 

Jakie są inne metody awaryjnej antykoncepcji?

Prócz tabletki dzień po na liście dostępnych metod antykoncepcji awaryjnej jest wkładka domaciczna z miedzi. Jej skuteczność bardzo wysoka, podobnie jak skuteczność tabletki dzień po. Po zastosowaniu wkładki dochodzi do uwalniania jonów miedzi, które wpływają na procesy biologiczne w organizmie, utrudniając zapłodnienie jajeczka lub implantację zarodka w macicy. W przypadku wkładki są też możliwe działania niepożądane, takie jak:

 

  • zwiększone krwawienie menstruacyjne,
  • bóle menstruacyjne, co może być spowodowane reakcją organizmu na obecność ciała obcego
  • zakłócenie cyklu menstruacyjnego
  • ryzyko infekcji
  • perforacja macicy
  • zmiany w śluzie szyjkowym
  • wypadnięcie lub przemieszczenie wkładki
  • reakcje alergiczne.

Co jeśli pojawią się skutki uboczne użycia wkładki domacicznej? W takiej sytuacji zaleca jest konsultacja z lekarzem.

 

Jeśli masz wątpliwości kiedy zastosować wkładkę domaciczną, a kiedy tabletki dzień po - zasięgnij porady lekarza.

 

 

Jaka jest skuteczność tabletki dzień po w porównaniu do innych metod antykoncepcji awaryjnej?

Skuteczność tabletki dzień po w porównaniu do innych metod antykoncepcji awaryjnej może zależeć od wielu czynników, takich jak czas od niezabezpieczonego stosunku, rodzaj użytej tabletki, ogólny stan zdrowia kobiety itp. Generalnie procentowa skuteczność tabletki dzień po, według różnych badań i źródeł, szacowana jest na 84-98%. Skuteczność wkładki domacicznej szacowana jest na poziomie 99%. Nie należy więc zakładać, że działanie tabletki dzień po lub użycie którejkolwiek innej formy antykoncepcji awaryjnej daje stuprocentową skuteczność.

 

 

Antykoncepcja awaryjna - czy jest bezpieczna?

Antykoncepcja awaryjna, w tym tabletki "dzień po", są ogólnie uznawane za bezpieczne i skuteczne, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Niemniej jednak, jak każdy środek medyczny, również działanie tabletki dzień po ma swoje zalety i ryzyka, a skuteczność i bezpieczeństwo antykoncepcji może zależeć od wielu czynników.

 

 

Co to jest metoda Yuzpe?

Metoda Yuzpe to jedna z metod antykoncepcji awaryjnej, polegająca na stosowaniu specjalnych tabletek antykoncepcyjnych w celu zapobieżenia ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Nazwa tej metody pochodzi od nazwiska jednego z jej współtwórców, A. Yuzpe, który opublikował badania nad jej skutecznością w latach 80. XX wieku.

 

Metoda Yuzpe wykorzystuje zwykłe tabletki antykoncepcyjne, które zawierają dwie różne substancje aktywne: estrogenu i gestagenu. Te same substancje znajdują się w tabletce "dzień po", ale w specjalnych dawkach. W metodzie Yuzpe stosuje się wiele standardowych tabletek antykoncepcyjnych, które dostępne są na receptę.

 

Metoda Yuzpe działa poprzez wprowadzenie dużych ilości hormonów do organizmu, co wpływa na cykl hormonalny i procesy związane z owulacją, utrudniając tym samym zapłodnienie. Skuteczność tej metody zależy od wielu czynników, w tym czasu od stosunku, dawek użytych tabletek i indywidualnych różnic w reakcjach organizmu.

 

Warto zaznaczyć, że metoda Yuzpe jest jedną z opcji antykoncepcji awaryjnej, ale nie należy jej stosować jako rutynowej formy antykoncepcji ze względu na konieczność stosowania dużej liczby tabletek, co może prowadzić do skutków ubocznych i zaburzeń cyklu hormonalnego. W przypadku konieczności antykoncepcji awaryjnej, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, który może poradzić kiedy należy skorzystać antykoncepcji awaryjnej i czy ma działanie niepożądane dla Twojego organizmu.

 

 

Tabletka „dzień po” a krwawienie?

Pacjentki często pytają, czy po zażyciu tabletki dzień po może wystąpić krwawienie. Tak, po zażyciu tabletki "dzień po" może wystąpić krwawienie. To zjawisko może mieć różne przyczyny i jest zazwyczaj jednym z efektów ubocznych antykoncepcji awaryjnej.

 

 

Tabletka „dzień po” a okres?

Tabletki „dzień po” zawierają zazwyczaj jedną lub dwie substancje aktywne, zazwyczaj progestageny, w wysokich dawkach. Te substancje wpływają na układ hormonalny kobiety, a ich stosowanie może wpływać na cykl menstruacyjny. Oto kilka możliwych wpływów, jakie tabletka "dzień po" może mieć na okres kobiety:

 

  • zmiany w krwawieniu: tabletka "dzień po" może wpłynąć na ilość i intensywność krwawienia miesiączkowego. Niektóre kobiety mogą doświadczać obfitego krwawienia lub krwawienia międzymiesiączkowego po zażyciu tej tabletki.
  • Przesunięcie terminu menstruacji: stosowanie tabletki "dzień po" może wpłynąć na regularność cyklu menstruacyjnego i spowodować opóźnienie lub wcześniejsze wystąpienie następnej miesiączki.
  • zmiany w charakterze śluzu szyjkowego: hormony zawarte w tabletkach "dzień po" mogą wpływać na charakterystykę śluzu szyjkowego, co może wpłynąć na płodność i zapłodnienie.
  • niestabilność hormonalną: wysokie dawki hormonów w tabletkach "dzień po" wpływają na równowagę hormonalną organizmu. Może to powodować różne reakcje, w tym krwawienia międzymiesiączkowe.

Warto zaznaczyć, że wpływ na cykl menstruacyjny może być różny w zależności od indywidualnych cech organizmu każdej kobiety. Nie u wszystkich pacjentek tabletka "dzień po" spowoduje te same zmiany, a czasami może nie wpłynąć w ogóle na cykl menstruacyjny.

Jeśli kobieta zauważy znaczne zmiany w cyklu menstruacyjnym po zażyciu tabletki "dzień po" lub będzie miała jakiekolwiek obawy dotyczące swojego zdrowia, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

 

Od jakiego wieku można stosować tabletkę po stosunku?

Preparat ten można stosować w wyjątkowych sytuacjach (nie jako regularną antykoncepcję) po ukończeniu 15. roku życia.

Czy można otrzymać tabletkę po bez recepty?

Niestety na chwilę obecną w Polsce można kupić tabletkę "dzień po" tylko po ukazaniu e-Recepty w aptece.

Czy można otrzymać e-Receptę na tabletkę antykoncepcji awaryjnej podczas konsultacji online?

W ostatnim czasie rozwój telemedycyny znacznie uległ poprawie. Bez większych problemów, możesz umówić się do specjalisty na e-Wizytę. Podczas niej możesz poprosić specjalistę o wypisanie e‑Recepty na antykoncepcję awaryjną. Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli lekarz uzna, że nie ma zasadności, aby wystawić e‑Receptę na tabletkę "dzień po", może odmówić pacjentce.

Jak najskuteczniej stosować tabletkę "dzień po"?

Antykoncepcję awaryjną najbezpieczniej przyjąć w pierwszych 24 godzinach po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Wtedy możemy spodziewać się największej skuteczności. W zależności od producenta istnieją również tabletki, które można zażyć do 72 godzin po stosunku. Należy jednak pamiętać, że z każdą godziną ich skuteczność maleje.

Czy istnieją przeciwskazania do przyjęcia antykoncepcji awaryjnej?

Jak w przypadku każdego preparatu, takowe przeciwskazania odnośnie do tabletki "dzień po" również istnieją. Do najczęstszych przeciwwskazań należą: choroby jelita cienkiego wpływające na wchłanianie pokarmów, ciężkie zaburzenia wątroby, zapalenia jajowodów w przeszłości lub ciąża pozamaciczna w przeszłości, choroby nowotworowe, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe oraz astma.