Zwracam się z pytaniem dot antykoncepcji.

Zwracam się z pytaniem dot antykoncepcji. Czy poza prezerwatywami istnieje jakaś skuteczna forma antykoncepcji hormonalnej dla kobiet które jeszcze nie rodziły ?
Tak - poza prezerwatywami istnieje antykoncepcja hormonalna: tabletki antykoncepcyjne, plastry, wkładki wewnątrzmaciczne, krążki dopochwowe (pierścień antykoncepcyjny), implanty podskórne. Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania niespodziewanej ciąży. Według jednej z analiz 63% kobiet regularnie sięga po te preparaty.
Mechanizm działania tabletki antykoncepcyjnej jest wielokierunkowy i polega na: hamowaniu owulacji, zagęszczeniu śluzu szyjkowego – staje się on lepki i nieprzepuszczalny dla plemników, hamuje zagnieżdżenie się blastocysty oraz wpływa na perystaltykę jajowodów.
Podstawową zaletą pigułek antykoncepcyjnych jest ich skuteczność. Stosowanie tej metody daje prawie 100% ochronę przed niechcianą ciążą.
Inne zalety:
Odwracalny efekt antykoncepcyjny
Regulacje cyklów miesiączkowych
Leczenie obfitych miesiączek
Zmniejszenie dolegliwości bólowych
Możliwość kontroli czasu wystąpienia krwawienia
Dzięki regularnemu stosowaniu wpływa pozytywnie na polepszenie się cery
Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
Zmniejsza częstość występowania zapalenia przydatków
Zapobieganie powstawania osteoporozy
Niestety, oprócz zalet, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może mieć negatywne konsekwencje, takie jak:
Wahania nastroju
Ból głowy
Zawroty głowy
Nudności
Ból i obrzmienie piersi
Choroba zakrzepowo-zatorowa
Zawał serca
Udar mózgu
Nadciśnienie tętnicze
Zwiększenie ryzyka zachorowania na raka piersi, raka szyjki macicy,
Powikłania metaboliczne – cukrzyca, choroby wątroby, przyrost masy ciała.

Wszystkie preparaty antykoncepcyjne wydawane są na receptę.
Tabletka antykoncepcyjna, wkładka hormonalna Jaydess
tak, istnieje, bardzo skuteczne są tabletki antykoncepcyjne
Poza prezerwatywami można stosować antykoncepcję hormonalną - dla młodych dziewczyn, które jeszcze nie rodziły dedykowane są preparaty o bardzo niskiej dawce substancji czynnej tj. tabletki antykoncepcyjne. Można stosować jeszcze plastry i krążki dopochwowe. Przed porodem nie zaleca się stosowania wkładek wewnątrzmacicznych.
Tak, jest wiele metod antykoncepcyjych o różnym stopniu skuteczności, różnym mechanizmie działania, w zróżnicowanej cenie i charakteryzujących się różnymi działaniami niepożądanymi. Dobranie odpowiedniej metody powinno być poprzedzone szczegółowym zebraniem wywiadu i omówieniem Pani oczekiwań w stosunku do proponowanej metody. Sugeruję umówienie wizyty ginekologicznej.
Tak. Antykoncepcję dobiera ginekolog po wykluczeniu przeciwwskazań do jej stosowania.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3588
Pytań zadanych
przez pacjentów
8553
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi