Wady serca płodu w dwóch kolejnych ciążach

W wieku 30 lat żona zaszła pierwszy raz w ciążę i około 6 tygodnia poroniła (nie zawiązała się akcja serduszka - brak widocznego ASP). Zwlekaliśmy z następną ciążą długo, bo dopiero w 2020 r. moja żona zaszła w ciążę w wieku 36 lat. Maleństwo rozwijało się książkowo do, według obliczeń, 29 tygodnia i 6 dnia. Byliśmy wtedy na badaniach prenatalnych-połówkowych (21.01.20 r.) i pani genetyk zauważyła dwie kwestie: brak prawidłowego wyglądu 4 jam serca i ich wypełnienia oraz słabo wypełniony żołądek. Ostatnie dobre badanie u ginekologa było 04.01.2020 r. i było wszystko w porządku. Żonę skierowano do szpitala na dodatkowe badanie USG. Wyszło, że co do samego wyglądu płodu nie ma uwag, ale są co do serca i naczyń śródpiersia. Podejrzewają złożoną wadę serduszka. Zrobiliśmy dodatkowo test Sanko Pro, aby rozwiać wszelkie domysły. Moje pytanie jest takie czy to nieszczęśliwy splot wydarzeń, że przy pierwszej ciąży nie wykształciło się serduszko u płodu i teraz znowu padło na serce czy winni jesteśmy my, rodzice? Ja mam 38 lat obecnie, żona 36. Czy jest szansa, że jednak w 19 tygodniu i 6 dniu mogły się jeszcze nie wykształcić te jamy w serduszku i naczynia śródpiersia czy to nie możliwe? Czy jest szansa na kolejne zdrowe dziecko czy z racji wieku mojego i żony lepiej już odpuścić?
Po pierwsze choroby nie mają winnych. Rozumiem Państwa sytuację i wątpliwości, ale obwinianie się nic tu nie wniesie.
Wcześniejsze poronienie nie koniecznie musiało mieć związek z obecnymi wydarzeniami. Z reguły pojedyncze poronienie nie rzutuje negatywnie na dalsze plany prokreacyjne.
Na bieżącą chwilę najistotniejsze jest poszerzenie diagnostyki i zaplanowanie ewentualnego dalszego leczenia. Przytoczone przez Pana informację, bez dokładnej dokumentacji medycznej nie pozwalają mi się wypowiedzieć w zakresie dalszego rokowania. Część wad serca dziecka udaje się z powodzeniem leczyć, ale tu wypowiedzieć się musi kardiochirurg dziecięcy.
Odpowiadając na ostatnie Pana pytanie - statystycznie z każdym rokiem życia rośnie ryzyko wad wrodzonych dziecka, ale znam wystarczająco dużo par decydujących się na potomstwo w Państwa wieku by wiedzieć, że zawsze jest szansa na zdrowe potomstwo. Decyzję jednak muszę Państwo podjąć samodzielnie.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2806
Pytań zadanych
przez pacjentów
7005
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi