Toksokaroza - jak uniknąć zakażenia? Czy są jakieś badania?

Jesteśmy u rodziców, którzy mają starego psa. Pies jest już chory i stary. Zdarza mu się załatwić na dywan lub podłogę. Sprzątamy po nim, ale wiem, że wszystkiego się nie doczyści. Córeczka ma 1,5 roku, dotyka wszystko rączkami, czasem nie zdążę umyć, a ona bierze do buźki. Czy może zarazić się toksokarozą? Czy robić jakieś badania?
Podstawa to higiena, proszę także sprawdzić dostępność badań diagnostycznych w wybranym laboratorium.
Tak, jest możliwość zakażenia. Diagnostyka polega na badaniach serologicznych.
"1. Czynnik etiologiczny: nicienie z rodzaju Toxocara, które są przypadkowymi pasożytami człowieka, migrującymi przez wiele lat w postaci larwalnej w tkankach i narządach wewnętrznych (wątrobie, mięśniu sercowym, płucach, mięśniach szkieletowych, gałkach ocznych i OUN), nigdy nie osiągając dojrzałości płciowej. Postać dorosła nicienia rozwija się odpowiednio w organizmie psa domowego (Toxocara canis) lub kota (Toxocara cati). Jaja pasożyta wydalone z kałem zwierząt trafiają do gleby, gdzie następuje ich dalszy rozwój biologiczny.

2. Rezerwuar i droga przenoszenia: domowe i dzikie psy i koty; do zarażenia człowieka dochodzi poprzez przypadkowe spożycie inwazyjnych jaj Toxocara spp. z zanieczyszczoną odchodami zwierząt ziemią (np. w piaskownicach, skwerach i parkach miejskich, ogródkach przydomowych oraz osiedlowych placach zabaw dla dzieci), poprzez niemyte ręce lub zabrudzone ziemią surowe warzywa i owoce."

cytuję podręcznik do interny prof. Szczeklika - są tu wszystkie odpowiedzi.
Istnieje ryzyko zakażenia. Podstawową metodą uniknięcia zarażenia jest przestrzeganie zasad higieny. Diagnostyka toksokarozy opiera się na testach serologicznych, czyli oznaczeniu stężenia przeciwciał we krwi.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1675
Pytań zadanych
przez pacjentów
4841
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

65
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi