Toksokaroza - jak uniknąć zakażenia? Czy są jakieś badania?

Jesteśmy u rodziców, którzy mają starego psa. Pies jest już chory i stary. Zdarza mu się załatwić na dywan lub podłogę. Sprzątamy po nim, ale wiem, że wszystkiego się nie doczyści. Córeczka ma 1,5 roku, dotyka wszystko rączkami, czasem nie zdążę umyć, a ona bierze do buźki. Czy może zarazić się toksokarozą? Czy robić jakieś badania?
Podstawa to higiena, proszę także sprawdzić dostępność badań diagnostycznych w wybranym laboratorium.
Tak, jest możliwość zakażenia. Diagnostyka polega na badaniach serologicznych.
"1. Czynnik etiologiczny: nicienie z rodzaju Toxocara, które są przypadkowymi pasożytami człowieka, migrującymi przez wiele lat w postaci larwalnej w tkankach i narządach wewnętrznych (wątrobie, mięśniu sercowym, płucach, mięśniach szkieletowych, gałkach ocznych i OUN), nigdy nie osiągając dojrzałości płciowej. Postać dorosła nicienia rozwija się odpowiednio w organizmie psa domowego (Toxocara canis) lub kota (Toxocara cati). Jaja pasożyta wydalone z kałem zwierząt trafiają do gleby, gdzie następuje ich dalszy rozwój biologiczny.

2. Rezerwuar i droga przenoszenia: domowe i dzikie psy i koty; do zarażenia człowieka dochodzi poprzez przypadkowe spożycie inwazyjnych jaj Toxocara spp. z zanieczyszczoną odchodami zwierząt ziemią (np. w piaskownicach, skwerach i parkach miejskich, ogródkach przydomowych oraz osiedlowych placach zabaw dla dzieci), poprzez niemyte ręce lub zabrudzone ziemią surowe warzywa i owoce."

cytuję podręcznik do interny prof. Szczeklika - są tu wszystkie odpowiedzi.
Istnieje ryzyko zakażenia. Podstawową metodą uniknięcia zarażenia jest przestrzeganie zasad higieny. Diagnostyka toksokarozy opiera się na testach serologicznych, czyli oznaczeniu stężenia przeciwciał we krwi.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2746
Pytań zadanych
przez pacjentów
6943
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi