Po co wykonuje się dodatkową biopsję gruboigłową?

Po co jest robiona biopsja gruboigłowa piersi? Miałam biopsję cienkoigłową, gdzie wyszła zmiana łagodna, a teraz konieczna jest też gruboigłowa?

W biopsji cienkoigłowej pobierany jest mikroskopijny fragment całości zmiany. Z racji iż zmiany podejrzane o proces nowotworowy nie zawsze są jednolite fragment ten może być niediagnostyczny i wykazywać cechy rozrostu łagodnego podczas gdy w badaniu obrazowym (ultrasonograficznym lub mammograficznym) nadal nosi znamiona rozrostu złośliwego.
Biopsja gruboigłowa służy do pobrania większego fragmentu do diagnostyki co znacząco zwiększa miarodajność badania i wykluczenia procesu złośliwego.
Biopsja cienkoigłowa pobiera zasadniczo tylko komórki i akurat w preparacie, który został pobrany nie znaleziono niepokojących komórek. W biopsji gruboigłowej pobierany fragment całej tkanki z zachowanym jej utkaniem i pozwala na bardziej miarodajny wynik badania mikroskopowego
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Internista w Katowicach Internista w Dąbrowie Górniczej Internista w Bielsku-Białej Internista w Krakowie Ginekolog w Warszawie Internista w Gliwicach Internista w Warszawie Ginekolog w Krakowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
3917
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
10061
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+105
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi