Po co wykonuje się dodatkową biopsję gruboigłową?

Po co jest robiona biopsja gruboigłowa piersi? Miałam biopsję cienkoigłową, gdzie wyszła zmiana łagodna, a teraz konieczna jest też gruboigłowa?

W biopsji cienkoigłowej pobierany jest mikroskopijny fragment całości zmiany. Z racji iż zmiany podejrzane o proces nowotworowy nie zawsze są jednolite fragment ten może być niediagnostyczny i wykazywać cechy rozrostu łagodnego podczas gdy w badaniu obrazowym (ultrasonograficznym lub mammograficznym) nadal nosi znamiona rozrostu złośliwego.
Biopsja gruboigłowa służy do pobrania większego fragmentu do diagnostyki co znacząco zwiększa miarodajność badania i wykluczenia procesu złośliwego.
Biopsja cienkoigłowa pobiera zasadniczo tylko komórki i akurat w preparacie, który został pobrany nie znaleziono niepokojących komórek. W biopsji gruboigłowej pobierany fragment całej tkanki z zachowanym jej utkaniem i pozwala na bardziej miarodajny wynik badania mikroskopowego

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3446
Pytań zadanych
przez pacjentów
8299
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

97
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi