Mężczyzna, 69 lat, dobry ogólny stan zdrowia.

Mężczyzna, 69 lat, dobry ogólny stan zdrowia. Dolegliwość trwa od 10 m-cy i dotyczy skóry głowy. Występują miejscowe zgrubienia - gródki wypełnione sebum, ustępujące chwilowo pod naciskiem- wydzielanie płynu( łoju). Rano są małe i powiększają się w ciągu dnia. Wówczas skóra robi się chropowata (też obszar brwi) , jakby pokryta "przyklejonym piaskiem". Nie ma opadającego łupieżu podobnie jak dolegliwego świądu. Powiększyło się naturalne łysienie czołowe i góry głowy. Opieka dermatologiczna jest nieskuteczna, mimo zmiany leków oraz różnych szamponów leczniczych. Pozytywna reakcja jedynie na Metronidazol w żelu. Stosowanie zewnętrznie antybiotyków bezskuteczne (próby), zaś kortykosteroiów pogarsza stan w b. krótkim czasie. Ze strony lekarza brak wyraźnej diagnozy schorzenia (5 m-cy). Następuje odczuwalne zmniejszenie komfortu bytowego oraz początki pogorszenia stanu psychicznego pacjenta. Czy możliwe łojotokowe zapalenia skóry (mieszków włosowych) z nadkażeniami bakteryjnymi ? Czy możliwe zakażenie pierwotniakami?
witam w takiej sytuacji z uwagi na brak efektów leczenia (ponad 5 mc) proponuje pobrac wycinek ze zmiany w celu weryfikacji histopatologicznej choroby.
Konieczna konsultacja dermatologiczna z pobraniem zmiany do badania hist-pat.
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1675
Pytań zadanych
przez pacjentów
4841
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

65
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi