Mężczyzna, 69 lat, dobry ogólny stan zdrowia.

Mężczyzna, 69 lat, dobry ogólny stan zdrowia. Dolegliwość trwa od 10 m-cy i dotyczy skóry głowy. Występują miejscowe zgrubienia - gródki wypełnione sebum, ustępujące chwilowo pod naciskiem- wydzielanie płynu( łoju). Rano są małe i powiększają się w ciągu dnia. Wówczas skóra robi się chropowata (też obszar brwi) , jakby pokryta "przyklejonym piaskiem". Nie ma opadającego łupieżu podobnie jak dolegliwego świądu. Powiększyło się naturalne łysienie czołowe i góry głowy. Opieka dermatologiczna jest nieskuteczna, mimo zmiany leków oraz różnych szamponów leczniczych. Pozytywna reakcja jedynie na Metronidazol w żelu. Stosowanie zewnętrznie antybiotyków bezskuteczne (próby), zaś kortykosteroiów pogarsza stan w b. krótkim czasie. Ze strony lekarza brak wyraźnej diagnozy schorzenia (5 m-cy). Następuje odczuwalne zmniejszenie komfortu bytowego oraz początki pogorszenia stanu psychicznego pacjenta. Czy możliwe łojotokowe zapalenia skóry (mieszków włosowych) z nadkażeniami bakteryjnymi ? Czy możliwe zakażenie pierwotniakami?
witam w takiej sytuacji z uwagi na brak efektów leczenia (ponad 5 mc) proponuje pobrac wycinek ze zmiany w celu weryfikacji histopatologicznej choroby.
Konieczna konsultacja dermatologiczna z pobraniem zmiany do badania hist-pat.
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2746
Pytań zadanych
przez pacjentów
6943
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi