Mam wirusa HPV, co robić?

Wykryto u mnie wirusa HPV (genotyp 56), jestem już po kilku kolposkopiach i na razie obserwuję sytuację. Nie daje mi spokoju myśl, że uprawiałam seks, też oralny oraz analny (bez zabezpieczenia). Czy to oznacza, że w taki sposób przeniosłam sobie tego wirusa przez partnera do innych miejsc? I teraz mam się martwić rakiem gardła czy...odbytu ? I robić badania w celu wykrycia wirusa w tych miejscach? Nie wiem co robić...Czy powinnam się zaszczepić na HPV, mając go w organizmie? Wpadam w panikę, bo nie wiem czy w ogóle powinnam przestać współżyć i tylko cały czas się badać. Wcześniej, gdy pytałam o to lekarzy, to nie słyszałam konkretnej odpowiedzi i mówili mi, że to raczej tak nie działa, że będę miała w gardle to, co w szyjce macicy. A ja nie wiem co myśleć. Bardzo proszę o radę.

dalsze postępowanie zależy od wyniku ostatniej cytologii i wyniku histopatologii po kolposkopii
po interpretacji wyników badan histopatologicznych i cytologii należy podjąc decyzję o dalszym postępowaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3548
Pytań zadanych
przez pacjentów
8500
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi