Mam wirusa HPV, co robić?

Wykryto u mnie wirusa HPV (genotyp 56), jestem już po kilku kolposkopiach i na razie obserwuję sytuację. Nie daje mi spokoju myśl, że uprawiałam seks, też oralny oraz analny (bez zabezpieczenia). Czy to oznacza, że w taki sposób przeniosłam sobie tego wirusa przez partnera do innych miejsc? I teraz mam się martwić rakiem gardła czy...odbytu ? I robić badania w celu wykrycia wirusa w tych miejscach? Nie wiem co robić...Czy powinnam się zaszczepić na HPV, mając go w organizmie? Wpadam w panikę, bo nie wiem czy w ogóle powinnam przestać współżyć i tylko cały czas się badać. Wcześniej, gdy pytałam o to lekarzy, to nie słyszałam konkretnej odpowiedzi i mówili mi, że to raczej tak nie działa, że będę miała w gardle to, co w szyjce macicy. A ja nie wiem co myśleć. Bardzo proszę o radę.

dalsze postępowanie zależy od wyniku ostatniej cytologii i wyniku histopatologii po kolposkopii
po interpretacji wyników badan histopatologicznych i cytologii należy podjąc decyzję o dalszym postępowaniu
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2403
Pytań zadanych
przez pacjentów
5858
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi