Mała różnica w pomiarze CRL płodu - czy są powody do zmartwień?

Jestem troszkę zaniepokojona pomiarem CRL płodu w 18/19 tygodniu ciąży. W 14/15 tygodniu dziecko mierzyło 9 cm, natomiast cztery tygodnie później około 10,5. Ginekolog powiedziała, że w badaniu wszystko jest ok, a ja dopiero po powrocie do domu przemyślałam sprawę. Czy jest powód do zmartwień jeśli badania genetyczne w 12 tygodniu i później były ok? Czy dziecko mogło być aż tak zwinięte, żeby błąd pomiaru wynosił 3-4 cm?

Badanie CRL w 18/19 tygodniu ciąży jest mniej miarodajne niż we wcześniejszym jej okresie. Oba wyniki pozostają w granicach normy jednakże bliżej przeciwnie skrajnych wartości. W razie wątpliwości proszę powtórzyć badanie usg, przy czym należy pamiętać, że badanie to może być obarczone znacznym błędem pomiaru w dużej mierze zależnym od warunków (na przykład ułożenia płodu), umiejętności i doświadczenia ultrasonografisty oraz możliwości samego aparatu jakim dysponuje.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3446
Pytań zadanych
przez pacjentów
8299
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

97
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi