Mała różnica w pomiarze CRL płodu - czy są powody do zmartwień?

Jestem troszkę zaniepokojona pomiarem CRL płodu w 18/19 tygodniu ciąży. W 14/15 tygodniu dziecko mierzyło 9 cm, natomiast cztery tygodnie później około 10,5. Ginekolog powiedziała, że w badaniu wszystko jest ok, a ja dopiero po powrocie do domu przemyślałam sprawę. Czy jest powód do zmartwień jeśli badania genetyczne w 12 tygodniu i później były ok? Czy dziecko mogło być aż tak zwinięte, żeby błąd pomiaru wynosił 3-4 cm?

Badanie CRL w 18/19 tygodniu ciąży jest mniej miarodajne niż we wcześniejszym jej okresie. Oba wyniki pozostają w granicach normy jednakże bliżej przeciwnie skrajnych wartości. W razie wątpliwości proszę powtórzyć badanie usg, przy czym należy pamiętać, że badanie to może być obarczone znacznym błędem pomiaru w dużej mierze zależnym od warunków (na przykład ułożenia płodu), umiejętności i doświadczenia ultrasonografisty oraz możliwości samego aparatu jakim dysponuje.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Katowicach Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ciąża w Gliwicach Ginekolog w Warszawie Ciąża w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
3917
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
10061
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+105
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi