Kardiomiopatia, a ciąża

Jestem w 9-tym tygodniu ciąży, mam kardiomiopatię rozstrzeniową lewej komory frakcja 19. W lutym chcą mi wstawić rozrusznik, ogólnie czuje się dobrze. Czy jest możliwość abym urodziła dziecko i oboje przeżyjemy? Leczyłam się w Krakowie i lekarz powiedział, że muszę usunąć ciąże, ale chcą to zrobić pod koniec lutego, bo na chwilę obecną mamy pandemię. Proszę o pomoc.
Cytat ze standarów:
Ciąża jest źle tolerowana przez niektóre kobiety z uprzednio występującą DCM i istnieje ryzyko istotnego pogorszenia czynności LV. Wskaźnikami predykcyjnymi śmiertelności u matki są III/IV klasa według NYHA i LVEF < 40%. Do bardzo niekorzystnych czynników ryzyka należą LVEF < 20% (!!!!!), niedomykalność mitralna, niewydolność RV, AF oraz/lub hipotensja.
Wszystkie pacjentki z DCM, które planują ciążę, wymagają odpowiedniego poradnictwa i wielodyscyplinarnej opieki, ponieważ istnieje duże ryzyko nieodwracalnego pogorszenia czynności komory, śmiertelności matki i utraty płodu.

Ryzyko jest olbrzymie, ale indywidualna decyzja należy do Pani. Szanse tylko w przypadku prowadzenia przez wysokospecjalistyczny i doświadczony ośrodek - co teraz w pandemii jest pod dużym znakiem zapytania. W przypadku zaostrzenia wymagałaby Pani pilnej pomocy- co również obecnie w obliczu załamania systemu ratownictwa jest problemem. Należy wziąć pod uwagę nie tylko standardy i rokowanie ale dostępność do specjalistów kardiologów i kardiochirurgów w trybie nagłym.
Dzień dobry,
Ryzyko w Pani przypadku może być bardzo duże i wiele będzie zależało od aktualnej konsultacji kardiologicznej. Ostatecznie decyzja dotycząca dalszego postępowania będzie zawsze należała do Pani, proszę jednak wziąć pod uwagę opinię konsultujących Panią specjalistów.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2785
Pytań zadanych
przez pacjentów
6957
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi