Kardiomiopatia, a ciąża

Jestem w 9-tym tygodniu ciąży, mam kardiomiopatię rozstrzeniową lewej komory frakcja 19. W lutym chcą mi wstawić rozrusznik, ogólnie czuje się dobrze. Czy jest możliwość abym urodziła dziecko i oboje przeżyjemy? Leczyłam się w Krakowie i lekarz powiedział, że muszę usunąć ciąże, ale chcą to zrobić pod koniec lutego, bo na chwilę obecną mamy pandemię. Proszę o pomoc.
Cytat ze standarów:
Ciąża jest źle tolerowana przez niektóre kobiety z uprzednio występującą DCM i istnieje ryzyko istotnego pogorszenia czynności LV. Wskaźnikami predykcyjnymi śmiertelności u matki są III/IV klasa według NYHA i LVEF < 40%. Do bardzo niekorzystnych czynników ryzyka należą LVEF < 20% (!!!!!), niedomykalność mitralna, niewydolność RV, AF oraz/lub hipotensja.
Wszystkie pacjentki z DCM, które planują ciążę, wymagają odpowiedniego poradnictwa i wielodyscyplinarnej opieki, ponieważ istnieje duże ryzyko nieodwracalnego pogorszenia czynności komory, śmiertelności matki i utraty płodu.

Ryzyko jest olbrzymie, ale indywidualna decyzja należy do Pani. Szanse tylko w przypadku prowadzenia przez wysokospecjalistyczny i doświadczony ośrodek - co teraz w pandemii jest pod dużym znakiem zapytania. W przypadku zaostrzenia wymagałaby Pani pilnej pomocy- co również obecnie w obliczu załamania systemu ratownictwa jest problemem. Należy wziąć pod uwagę nie tylko standardy i rokowanie ale dostępność do specjalistów kardiologów i kardiochirurgów w trybie nagłym.
Dzień dobry,
Ryzyko w Pani przypadku może być bardzo duże i wiele będzie zależało od aktualnej konsultacji kardiologicznej. Ostatecznie decyzja dotycząca dalszego postępowania będzie zawsze należała do Pani, proszę jednak wziąć pod uwagę opinię konsultujących Panią specjalistów.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1675
Pytań zadanych
przez pacjentów
4841
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

65
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi