Dlaczego odnotowuje się teraz mniej przypadków grypy?

Co to się stało z grypą, która co roku na wiosnę i jesienią spędzała nam sen z powiek? Nieleczona grypa bardzo często doprowadzała do nieodwracalnych skutków, a wiele jej przypadków kończyło się śmiercią! Również i ja się nią często zarażałem, często przy tym tracąc smak i zapach, która odpowiednio leczona zazwyczaj trwała tydzień, a mówiło się, że nieleczona siedem dni. Odpowiedzcie mi Państwo, co się z nią stało? Czyżby nagle jakiś Cud ją pokonał? Dziś ludzi chorych na tą chorobę się nie leczy, a nieleczona grypa zaraża coraz to większą rzeszę ludzi, wśród których moim zdaniem są mniej odporni i zazwyczaj kończy się to najczęściej zapaleniem płuc, co w rezultacie bardzo często doprowadza takich chorych do śmierci. Nie mam nic wspólnego ze służbą zdrowia, jestem typowym Kowalskim, który chciałby na te zadane pytania usłyszeć od specjalistów konkretną odpowiedź... Dlaczego tak się dzieje i dlaczego właśnie tak jest?
Liczba zakażeń wirusami grypy i paragrypy w tym roku jest wyraźnie niższa niż w latach ubiegłych. Wynika to z dwóch podstawowych powodów: 1. reżim epidemiczny związany z pandemią COVID-19 jest skuteczny również w przypadku wirusów grypy i paragrypy; 2. w bieżącym roku przeciwko grypie zaszczepiła się rekordowa liczba pacjentów - po raz pierwszy w aptekach zabrakło szczepionek.
Grypa występuje epidemicznie, b. często zwykłe przeziębienia nazywane były grypami. Ostrożność, zwracanie uwagi na przestrzeganie dystansu "strefy komfortu" stało się znowu czymś naturalnym ... .
Dzień dobry,
Spadek zachorowań na grypę wynika ze skuteczności środków zastosowanych celem przeciwdziałania infekcji COVID.
Wirus grypy jest przenoszony w ten sam sposób co COVID, a zatem maseczki, dezynfekcja rąk i dystans społeczny pokazały swoją skuteczność.
Bez tego szpitale i przychodnie musiałyby się zmierzyć z dodatkowym obciążeniem w postaci chorych na grypę.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3588
Pytań zadanych
przez pacjentów
8553
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi