Dawkowanie kwasu foliowego - różnica między dawkami w Polsce i Szwecji

Chcę zacząć brać kwas foliowy, ponieważ przypuszczam, że jestem w ciąży. Mieszkam w Szwecji gdzie dzienna dawała wynosi 500mg, a w Polsce 400mg. Czy nie zaszkodzi mi ta większa dawka?
Zalecana dawka to 5 mg na dobę, a nie 500 mg. Proszę przyjmować taką dawkę do końca I trymestru ciąży.
Dzień dobry,
Zalecana w Polsce dawka to 400 mikrogramów czyli 0,4mg. W określonych przypadkach stosuje się jednak wielokrotnie wyższe dawki. Proszę jednak zastosować się do lokalnych zaleceń.
Najnowsze rekomendacje z 2020r mówią, że jeżeli nie ma Pani żadnych chorób, to nalezy stosować kwas foliowy w dawce 1 x 0,4mg 3 miesiące przed zapłodnieniem i do 14 tygodnia ciąży. Dawka większa napewno nie zaszkodzi dziecku
Proszę kontynuować dawkę 5mg/dobę. Do końca I trymestru ciąży.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2396
Pytań zadanych
przez pacjentów
5825
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi