Dawkowanie kwasu foliowego - różnica między dawkami w Polsce i Szwecji

Chcę zacząć brać kwas foliowy, ponieważ przypuszczam, że jestem w ciąży. Mieszkam w Szwecji gdzie dzienna dawała wynosi 500mg, a w Polsce 400mg. Czy nie zaszkodzi mi ta większa dawka?
Zalecana dawka to 5 mg na dobę, a nie 500 mg. Proszę przyjmować taką dawkę do końca I trymestru ciąży.
Dzień dobry,
Zalecana w Polsce dawka to 400 mikrogramów czyli 0,4mg. W określonych przypadkach stosuje się jednak wielokrotnie wyższe dawki. Proszę jednak zastosować się do lokalnych zaleceń.
Najnowsze rekomendacje z 2020r mówią, że jeżeli nie ma Pani żadnych chorób, to nalezy stosować kwas foliowy w dawce 1 x 0,4mg 3 miesiące przed zapłodnieniem i do 14 tygodnia ciąży. Dawka większa napewno nie zaszkodzi dziecku
Proszę kontynuować dawkę 5mg/dobę. Do końca I trymestru ciąży.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8530
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi